Ендопротезування колінного суглоба: рекомендації пацієнтам після операції

Одне з найбільш значних досягнень в ортопедії XX століття, тотальне ендопротезування колінного суглоба вперше було здійснено 1968 року. Удосконалення хірургічних матеріалів і техніки відтоді значно підвищило ефективність цієї операції. У США приблизно 300000 таких операцій виконується щорічно.

Що зміниться після тотального ендопротезування колінного суглоба?

Важливе значення під час вирішення питання про проведення операції має усвідомлення того, що на Вас чекає без операції і що Вам може дати хірургічне лікування. Тому не зволікайте, і наважуйтесь на операцію заради подальшого звичного життя без болю. Де краще зробити ендопротезування? Дізнайтеся за посиланням: https://medicalplaza.ua/uk/content/endoprotezirovanie-kolennogo-sustava.

Понад 90 відсотків людей із тих, кому виконано цю операцію, очікує повне зникнення больового синдрому та значне підвищення рухливості для можливості нормального, активного життя. Однак тотальне ендопротезування колінного суглоба не може зробити більше того, що Ви могли до розвитку артриту.

Після операції Ви маєте остерігатися певних рухів і видів спорту, включно з бігом і контактними видами спорту.

Навіть за нормального використання ендопротеза, його компоненти, особливо полімерна прокладка, будуть зношуватися. Якщо Ви відчуваєте підвищені навантаження на суглоб або страждаєте на підвищену вагу, процес зношування може прискоритися і спричинити нестабільність протеза і відновлення болю. При адекватному використанні ендопротез колінного суглоба може прослужити багато років.

Небезпечні види активності після операції: біг, стрибки, контактні види спорту, аеробіка, занадто тривалі або виснажливі прогулянки, великий теніс, підіймання важких предметів понад 25 кг.

Дозволена активність після операції: невтомні прогулянки, плавання, гольф, водіння автомобіля, “не екстремальний” туризм, бальні танці, підйоми невисокими сходами.

Операція

Ви поступите в клініку за деякий час перед операцією. Далі Вас огляне анестезіолог. Найпоширеніші типи знеболення під час тотального ендопротезування – це ендотрахеальний наркоз (ви будете спати під час операції, а апарат штучної вентиляції легень дихатиме за вас), спінальна чи епідуральна анестезія (за яких ви зможете дихати самостійно, але ваші ноги нічого не відчуватимуть). Анестезіолог обговорить з Вами переваги та недоліки цих методів і допоможе вибрати найбільш підходящий тип анестезії.

Операція триває в середньому близько двох годин. Хірург прибере пошкоджений хрящ і частину кістки і тоді встановить нові металеві та полімерні суглобові поверхні для того, щоб відновити вісь кінцівки і функцію колінного суглоба.

Безліч різних видів протезів нині застосовують під час тотального ендопротезування колінного суглоба. Майже всі з них складаються з трьох компонентів: стегновий компонент (зроблений з добре відполірованого міцного металу), великогомілковий компонент (складається з міцного полімеру, часто розміщеного на металевій платформі), та надколінника (також полімерний).

Після операції після повного пробудження Ви будете переведені у Вашу палату.

Ви перебуватимете в клініці протягом кількох днів. Після операції Ви відчуєте біль в оперованому суглобі. Для полегшення болю Ви будете отримувати знеболювальні препарати.

Прогулянки та легкі вправи для оперованого суглоба необхідні для одужання і мають розпочатися незабаром після операції.

Для профілактики легеневих ускладнень Ви маєте дихати глибше і частіше відкашлюватися.

Хірург вживатиме певних заходів для профілактики тромбозів і запобігання набряку, таких як еластичні бинти, панчохи, а також застосування антикоагулянтів.

Вправи в стопі та гомілковостопному суглобі також повинні здійснюватися безпосередньо після операції і сприяють прискоренню кровотоку в кінцівках, зменшуючи набряк і ризик тромбоутворення. Багато пацієнтів починають вправи в колінному суглобі наступного дня після операції. Лікар лікувальної фізкультури навчить Вас спеціальних вправ, щоб зміцнити колінний суглоб і відновити рухи, потрібні для ходьби і нормальної повсякденної активності незабаром після операції.

Можливі ускладнення після операції

Ризик ускладнень після цієї операції невисокий.

Серйозні ускладнення, такі як інфекція оперованого суглоба, трапляються менш ніж у двох відсотках випадків. Такі грізні ускладнення, як інфаркт міокарда або інсульт, трапляються ще рідше. Однак хронічні захворювання можуть підвищити ризик ускладнень. Хоча вони рідкісні, ці ускладнення можуть пролонгувати період Вашої реабілітації.

Тромбоз вен стегна або таза – найбільш часте ускладнення тотального ендопротезування кульшового суглоба. Ваш ортопед зробить все можливе, щоб запобігти утворенню тромбів у венах ніг і таза. Ці заходи включають спеціальні еластичні бинти або панчохи, вправи та антикоагулянти.

Незважаючи на те, що біосумісність імплантів і техніка операції постійно прогресує, з плином часу ендопротез може зношуватися або послаблюватися його фіксація в кістці. У рідкісних випадках можуть бути пошкоджені під час операції важливі судини або нерви в ділянці колінного суглоба.

Повернення додому

Успіх операції багато в чому залежить від того, як Ви дотримуєтеся вдома рекомендацій ортопеда протягом кількох перших тижнів після операції.

Дбайливе ставлення до післяопераційної рани. Уздовж Вашої рани на передній поверхні ділянки колінного суглоба будуть накладені шви або спеціальні дужки, або ж вона буде зашита підшкірним швом. Дужки або шви будуть зняті приблизно через два тижні після операції. Підшкірний шов не потребує видалення.

Необхідно остерігатися потрапляння на рану води, поки вона повністю не герметизується. Ви можете надіти спеціальний бандаж на рану, щоб запобігти подразненню рани одягом або еластичними панчохами.

Дієта. Невелике зниження апетиту часто буває протягом кількох тижнів після операції. Збалансована дієта з підвищеним вмістом заліза необхідна для сприяння в загоєнні тканин і відновленні сили м’язів. Зрозуміло, необхідне споживання достатньої кількості рідини.

Активність. Вправи – вирішальний компонент Вашої домашньої реабілітації особливо протягом перших тижнів після операції. Ви маєте повернутися до нормальної активності та повсякденного життя в межах 3 – 6 тижнів після операції. Протягом цього часу Ви будете відчувати невеликий дискомфорт під час активних рухів і вночі.

Ваша програма активізації повинна включати:

  • Поступово зростаюча тривалість ходьби спочатку вдома, а потім і на вулиці.
  • Тренування необхідних рухів, таких як посадка, вставання зі стільця, ходіння по сходах.
  • Повернення до необхідних домашніх справ.
  • Спеціальні вправи кілька хвилин на день для розробки рухів у колінному суглобі.
  • Спеціальні вправи кілька хвилин на день для зміцнення колінного суглоба.
  • Можливе проведення фізіотерапевтичних заходів вдома.

Керування автомобілем можливе, коли Ви розробите рухи в оперованому суглобі, щоб без утруднень сідати в автомобіль, і коли м’язи зможуть забезпечити адекватну реакцію під час натискання педалей. Найчастіше це відбувається через 4 – 6 тижнів після операції.

Профілактика ускладнень після операції

Профілактика тромбоутворення. Дбайливо дотримуйтесь рекомендацій лікаря, щоб знизити потенційний ризик тромбоутворення. Ці проблеми можуть виникнути особливо, в перші кілька тижнів після операції.

На утворення тромбів вказують такі ознаки:

  • Болі в нозі, в ділянці литкових м’язів, не пов’язані з розрізом.
  • Хворобливість, припухлість, почервоніння по задній поверхні гомілки.
  • Припухлість стегна, гомілки, щиколотки або ступні.

Вказівки на тромбоемболію:

  • Раптове утруднення дихання.
  • Раптові болі в грудній клітці, що посилюються при глибокому диханні та кашлі.

Негайно зв’яжіться з лікарем при виникненні цих ознак!

Профілактика інфекції

Найчастіші шляхи потрапляння інфекції після ендопротезування – це занесення бактерій із кровотоком під час стоматологічних процедур, інфекцій сечового тракту та шкірних інфекцій. Ці бактерії можуть інфікувати простір навколо протеза.

Протягом двох років після операції вам може знадобитися профілактичне застосування антибіотиків перед стоматологічними процедурами, включно з чищенням емалі, або іншими хірургічними процедурами, під час яких бактерії можуть проникнути в кровотік.

Будьте уважними до таких ознак інфекції, якщо починається:

  • Тривала лихоманка (температура вище 37°).
  • Жар або озноб.
  • Почервоніння, набряклість, болючість у ділянці післяопераційної рани, яка зростає.
  • Виділення з рани.
  • Посилення болю під час навантаження і в спокої.

Негайно зв’яжіться з лікарем у разі виникнення цих ознак!

Профілактика падінь

Падіння протягом перших тижнів після операції може пошкодити ендопротез і призвести до необхідності ще однієї операції. Особливо обережним треба бути під час ходьби сходами. Ви маєте використовувати тростину, милиці, ходунки, поручні або інші допоміжні пристосування, доки суглоб не зміцніє, відновиться рухливість або сила м’язів, що входять до нього.

Ваш хірург або лікар ЛФК порадять Вам, які потрібні допоміжні пристосування після операції і коли Ви зможете безпечно припинити користуватися цими пристосуваннями.

У чому особливість Вашого нового колінного суглоба

Після операції Ви можете відчувати оніміння шкіри навколо рубця. Ви також можете відчувати деяке утруднення при згинанні в колінному суглобі. Відновлення рухів у суглобі – одна з цілей тотального ендопротезування, але повне відновлення не завжди можливе.

На металеві компоненти суглоба можуть реагувати металодетектори в аеропортах та на інших спорудах. У таких випадках повідомляйте співробітникам охорони про те, що у Вас була операція з імплантацією металу. Ви можете попросити в хірурга довідку про те, що Вам імплантовано ендопротез.

Після операції обов’язково робіть наступне:

  • Беріть участь у навчальних програмах для підтримки стабільності та рухливості нового суглоба.
  • Дотримуйтесь спеціальних рекомендацій для попередження падінь і пошкоджень. Пацієнтам, які перенесли перелом після тотального ендопротезування суглоба, може знадобитися нове хірургічне втручання.
  • Поінформуйте Вашого стоматолога, що Ви перенесли тотальне ендопротезування. Потрібне приймання антибіотиків перед стоматологічними процедурами протягом двох років після операції, можливо й більше, залежно від перебігу післяопераційного періоду. Рекомендації для застосування антибіотиків для хірурга і стоматолога доступні на сайтах AAOS і ADA.
  • Періодично показуйтеся хірургу для обстеження та рентген контролю, навіть якщо не відчуваєте жодних проблем із суглобом.

Вправи

Для повного одужання і поступового повернення до звичайного життя необхідні регулярні вправи, які допоможуть відновити нормальні рухи в суглобі і силу м’язів. Ваш ортопед і лікар ЛФК можуть порадити займатися по 20-30 хвилин двічі-тричі на день, а також гуляти по півгодини 2-3 рази на день.

Вправи в ранній післяопераційний період

Починайте наступні вправи відразу після операції, наскільки це можливо. Ви можете почати їх уже в післяопераційній палаті. У перший час Ви можете відчувати дискомфорт, але вони прискорять Вашу реабілітацію:

  1. Скорочення чотириголового м’яза. Скорочуйте чотириголовий м’яз. Намагайтеся при цьому розігнути коліно і підняти ногу, утримуючи її 5 – 10 секунд. Повторюйте цю вправу 10 разів протягом 2-х хвилинного періоду, відпочивайте хвилину, потім повторюйте. Продовжуйте доти, доки не відчуєте втому в стегні.
  2. Ви також можете піднімати ногу, коли сидите. Намагайтеся більше випрямляти коліно. Продовжуйте цю вправу поки не зможете випрямити коліно повністю.
  3. Згинання – розгинання стопи. Повільно згинайте і розгинайте стопу в гомілковостопному суглобі. Робіть цю вправу кілька разів кожні 5 – 10 хвилин. Цю вправу Ви можете починати одразу після операції і продовжувати, поки повністю не одужаєте.
  4. Вправа для випрямлення коліна. Покладіть невеликий валик під гомілковостопний суглоб, так, щоб стопа не торкалася ліжка. Скорочуйте чотириголовий м’яз. Вправляйтеся, поки не випрямите коліно, потім покладіть ногу на ліжко. Утримуйте коліно повністю випрямленим 5 – 10 секунд. Повторюйте, поки не втомитеся.
  5. Згинання коліна з опорою на ліжко. Ковзайте п’ятою в напрямку сідниці, згинаючи коліно наскільки це можливо. Утримуйте коліно в максимально зігнутому стані 5 – 10 секунд, після випрямляйте. Повторюйте, поки не втомитеся або не зможете повністю зігнути коліно.

Ходьба в ранній післяопераційний період

Невдовзі після операції Ви почнете ходити на короткі відстані в межах палати та починати обслуговувати себе. Рання активація посилить м’язи, відновить об’єм рухів у суглобі та прискорить одужання.

Ходьба з ходунками / ходьба з повним навантаженням на оперовану ногу. Встаньте прямо і розподіліть вагу тіла на милиці або ходунки. Рухайте милиці або ходунки вперед на невелику відстань. Після цього самі рухайтеся вперед, піднімаючи оперовану ногу так, щоб відчувати підлогу, торкаючись її. У міру руху коліно і гомілковостопний суглоб будуть зігнуті. Для відпочинку опустіть ногу на підлогу. Коли Ви зробите крок, допустимо відірвати ногу від підлоги. Знову пересувайте ходунки вперед і знову пересуньте ногу вперед для наступного кроку. Пам’ятайте, спочатку потрібно торкнутися п’ятою підлоги, потім випрямити ногу, потім відірвати ногу від підлоги. Дозволено ходити стільки, скільки зможете. Не поспішайте. У міру наростання сили м’язів і переносимості фізичних навантажень Ви зможете ходити все більше і більше. Поступово Ви будете збільшувати навантаження вагою на оперовану ногу.

Ходьба з палицею або милицями. Ходунки часто використовуються перші кілька тижнів, щоб допомогти утримати рівновагу і запобігти падінню. Потім використовується тростина або милиці до повного відновлення сили та об’єму рухів. Тримайте тростину в руці, протилежній оперованому суглобу. Ви будете готові перейти на тростину або милиці, коли зможете утримувати рівновагу і стояти без ходунків, коли зможете повністю розподіляти вагу на обидві ноги, а також коли ходунки стане незручно тримати в руках.

Підйом і спуск сходами. Можливість пересуватися сходами вимагає певного обсягу рухів і сили м’язів. По-перше, Вам будуть потрібні поручні для підтримання рівноваги та додаткової опори, і спочатку Ви зможете переступати лише одну сходинку за крок. Завжди піднімайтеся сходами зі здорової ноги і спускайтеся з оперованої ноги. Запам’ятайте “підйом зі здорової” і “спуск із хворої”. На перших порах вам може знадобитися допомога. Підйом по сходах – дуже гарна вправа для тренування м’язів і розробки суглоба. Не піднімайтеся сходами, висота яких перевищує 18 см і завжди користуйтеся поручнями.

Наступні вправи

Повне відновлення займе багато місяців. Хворобливість перед операцією і болі після послаблять Ваші м’язи. Наступні вправи допоможуть відновити силу м’язів.

  1. Згинання коліна стоячи. Стоячи прямо з підтримкою ходунків або милиць, піднімайте стегно і згинайте коліно наскільки це можливо, утримуючи в такому положенні 5 – 10 секунд. Потім опустіть ногу, намагаючись відчути підлогу. Повторюйте кілька разів, поки не втомитеся.
  2. Згинання коліна з підтримкою. Лежачи на спині, оберніть пояс навколо гомілки і, допомагаючи собі руками, намагайтеся максимально зігнути коліно.
  3. Вправи з навантаженням. Ви можете розташувати невеликий вантаж у ділянці щиколоток і виконувати вищеописані вправи. Навантаження можна давати через 4 – 6 тижнів після операції. Спочатку використовуйте вантаж у 500 – 1000 г, потім поступово збільшуйте.

Велотренажер. Велотренажер – чудова вправа для відновлення м’язової сили і повного обсягу рухів. Відрегулюйте висоту сидіння так, щоб при майже розігнутому коліні Ваша ступня тільки торкалася педалі. Спочатку педаль повертається назад. Рух уперед можливий, якщо комфортно здійснюється обертання педалі назад. У міру наростання сили м’язів (протягом приблизно 4 – 6 тижнів) посилюйте опір тренажера. Займайтеся 10 – 15 хвилин двічі на день, поступово підвищуючи до 20 – 30 хвилин три – чотири рази на тиждень.

Болі та набряк після вправ. Ви можете відчувати біль і набряклість у ділянці оперованого коліна після виконання вправ. Ви можете знизити їх, утримуючи ногу в піднесеному положенні і прикладаючи холод.

Ваш хірург-ортопед – це лікар, який має великі знання в діагностиці, терапевтичних і хірургічних методах лікування травм і захворювань кістково-м’язової системи, включно з кістками, суглобами, зв’язками, сухожиллями, м’язами і нервами.

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *