Чисті та корисні: як позбутися від нітратів в ранніх овочах

Давай відразу визначимося з питанням небезпеки нітратів. Вони природні для організму людини та присутні в овочах, ягодах, фруктах, навіть якщо ніяк не удобрювати. Нітрати — це солі азотної кислоти, які овочі отримують з ґрунту. Потім вони перетворюють їх на білки.

У невеликих дозах нітрати безпечні та навіть корисні. Але якщо вони потрапляють в організм в чистому вигляді та в надлишку, то можуть перетворюватися в нітрити. Ті своєю чергою формують нітрозаміни — канцерогенні сполуки.

Найбільше нітратів накопичується в овочах, які вирощують в закритому ґрунті — парниках і теплицях. Рекордсменами за змістом вважаються листові овочі та ранні коренеплоди (салат, петрушка, кріп, зелена цибуля, редис, огірки, капуста, помідори).

Чи можна отруїтися нітратами?

В теорії, так. Коли нітрати перетворюються в нітрити, вони зв’язуються з гемоглобіном і створюють небезпечний метгемоглобін — молекули, не здатні переносити кисень.

Нормальна доза метгемоглобіну — 1%. При 10% може бути отруєння, а при 70% — смерть. Але щоб підняти рівень метгемоглобіну, потрібно з’їсти понад 10 г нітратів. Це багато!

ВООЗ встановив, що допустима доза нітратів для людини на добу — 3,7 мг на 1 кг маси тіла, а нітритів — 0,2 мг на кг. Тобто в середньому людина вагою до 70 кг може вживати в день до 250 мг нітратів і до 15 мг нітритів.

Всі овочі, що продаються в супермаркетах, зобов’язані мати фітосанітарний сертифікат, в якому вказано вміст нітратів в продукті. Овочі на ринку перевіряти в лабораторіях, розташованих там. Але в умовах війни багато норм дотримуватися неможливо, а наші покупки стають все більш стихійними. І якщо перевірити продукти не виходить, можна спробувати убезпечити своє харчування від нітратів в ранніх овочах.

Допустима доза нітратів для людини на добу-3,7 мг на 1 кг маси тіла © Matheus Cenali, pexels.com

Як позбутися від нітратів в овочах

  • Ретельно мити та чистити. Можна додавати соду -—1 ст.л. на літр води, а потім обполіскувати проточною водою. У моркви, помідорів, редиски та огірків обрізаємо “попки” з двох сторін. У буряка і моркви можна видаляти серцевину, а у капусти — качан і прожилки.
  • Їсти тільки листя у зелені та салату — в стеблах концентрація нітратів вище всього.
  • Варити овочі. Іноді при варінні супів і борщів першу воду з них навіть зливають. Але потрібно пам’ятати, що вітаміни також йдуть разом з першим бульйоном.
  • Купувати овочі та зелень в перевірених місцях. Якщо є така можливість, просити сертифікат або дані з нітратометра.
  • Спробувати вирощувати зелень і навіть овочі вдома. Це заощадить гроші, свіжий пучок трави буде завжди під рукою, і ти будеш впевнена в його якості.
  • Постарайся збалансувати свій раціон так, щоб в ньому було (як і рекомендує ВООЗ) 400-500 г овочів, але частина з них була торішнього врожаю (квашена капуста теж підійде). Коли для овочів настане сезон, ти можеш спокійно їсти все молоде і свіже.

    Нещодавно ми писали, що Доктор Комаровський розповів, чому в поширенні віспи мавп винні не тварини, а люди.

     

    Джерело: lady.tochka.net

    No votes yet.
    Please wait...

    Залишити відповідь

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *