БАДи: чому важливо не перейти межу безконтрольного вживання

БАДи огорнуті міфами, прихильники та противники ведуть у соцмережах нескінченні суперечки про шкоду та користь харчових добавок, на тему БАДів вже створена величезна кількість мемов.

svitzaxoplen.kr.ua підготувала для тебе матеріал про БАДи та розповідає, чому важливо не перейти межі безконтрольного вживання.

Що таке БАДи та в якому вигляді вони продаються

Для початку давай розберемося що ж таке БАДи до їжі (біологічно активні добавки) — це речовини, які призначені для прийому з їжею або для введення до складу певних продуктів. Крім вітамінів, харчові добавки можуть містити мінерали, амінокислоти, трави або інші рослинні речовини, ферменти та багато інших інгредієнтів. Популярні добавки включають вітаміни D та B12; мінерали, такі як кальцій та залізо; трави, такі як ехінацея і часник і такі продукти, як глюкозамін, пробіотики та риб’ячий жир. БАДи випускаються в різних формах, включаючи таблетки, капсули, жувальні гумки та порошки, а також напої та енергетичні батончики.

Харчові добавки — це продукт, який нібито може доповнити твій раціон, покращити стан всього організму, допомогти нормалізувати вагу або впоратися з певними захворюваннями. Чому нібито? Тому що користь біологічно активних добавок піддається великому сумніву з боку вчених, які проводили численні дослідження. Більше того, існують дослідження, які говорять про шкоду цих добавок.

Чи корисні БАДи для здоров’я

Ти можеш сказати, що БАДи містять натуральні компоненти, які апріорі не можуть бути шкідливими для організму. Частково ти матимеш рацію, але в усьому важлива міра.

У статті, яка опублікована на сайті Національного інституту охорони здоров’я США сказано, що “деякі харчові добавки можуть допомогти вам отримати достатню кількість необхідних поживних речовин, якщо ви не їсте різноманітні поживні продукти. Тим не менш, добавки не можуть замінити різноманітні продукти, які важливі для здорового харчування”. Водночас тут сказано, що харчові добавки можуть покращити загальний стан здоров’я та допомогти впоратися з деякими захворюваннями. Наприклад:

  • кальцій та вітамін D допомагають зберегти кістки міцними та зменшити втрату кісткової маси;
  • фолієва кислота знижує ризик деяких уроджених дефектів;
  • жирні кислоти омега-3 з риб’ячого жиру можуть допомогти деяким людям із серцевими захворюваннями;
  • комбінація вітамінів С та Е, цинку, міді, лютеїну та зеаксантину може уповільнити подальшу втрату зору у людей з віковою дегенерацією жовтої плями (AMD).

Про біологічно активні добавки “Kirkland Signature” багато хто чув і використовує для здорової роботи свого організму. Ці добавки рекомендовані не тільки дорослим, а й дітям. Особливе місце в лінійці належить вітамінним комплексам.

Але! Перед тим, як вживати будь-які БАДи, обов’язково потрібно проконсультуватися з лікарем. Важливо правильно визначити тривалість прийому, дози та які саме добавки купувати.

Багато добавок містять активні інгредієнти, які можуть мати сильний вплив на організм. Завжди пам’ятайте про можливість поганої реакції, особливо при прийомі нового продукту. Виробники можуть додавати вітаміни, мінерали та інші добавки в продукти, які ви їсте, особливо в сухі сніданки та напої. В результаті, ви можете отримати більше цих інгредієнтів, ніж ви думаєте. Прийом більшої кількості БАДів може збільшити ризик побічних ефектів. Добавки також можуть взаємодіяти з деякими ліками таким чином, що це може спричинити проблеми, — сказано у звіті американських учених.

Отже, чого категорично не можна робити:

  • поєднувати між собою добавки;
  • використовувати добавки з ліками (як за рецептом, так і без рецепту);
  • замінювати харчовими добавками ліки, що відпускаються за рецептом;
  • приймати занадто велику кількість добавок, наприклад, таких як вітамін А, вітамін D чи залізо.

Деякі добавки також можуть мати небажані наслідки до, під час та після операції. Тому обов’язково треба повідомити свого лікаря про будь-які добавки, які ти приймаєш.

Чи можна пити БАДи постійно

Важливо не забувати, що жодна добавка не здатна замінити повноцінний раціон. Саме фрукти, овочі, м’ясо, крупи та інші продукти повинні стати для тебе першоджерелом отримання корисних речовин.

Запам’ятай, часте та надмірне використання БАДів шкідливе для твого здоров’я. Зокрема, у статті, опублікованій на сайті Medical news today, йдеться про те, що БАДи потрібно використовувати дуже акуратно і під наглядом лікаря:

[quote author=”— сказано у матеріалі.”]На додаток до згубних наслідків надлишкового споживання кальцію з харчових добавок, дослідники виявили, що люди без ознак дефіциту вітаміну D, які приймають добавки з вітаміном D, можуть мати підвищений ризик смертності, [/quote ]

Чи ефективні БАДи для схуднення

Ти, напевно, бачила в магазинах різні комплекси, призначені для схуднення. БАДи для схуднення все більше набирають обороти популярності, проте досі немає точного наукового підтвердження того, що добавки впливають на зниження ваги.

[quote author=”— каже Еріка Бессель, провідний автор університету Сіднея в Австралії.”]Наша ретельна оцінка наявних даних показує, що недостатньо доказів, щоб рекомендувати ці добавки для зниження ваги. Незважаючи на те, що більшість добавок здаються безпечними для короткочасного вживання, вони не забезпечують втрату ваги, яка є клінічно значущою.

Австралійські вчені в результаті дослідження дійшли висновку, що біологічно активні добавки не впливають на втрату ваги: ​​”трав’яні та харчові добавки можуть здатися швидким вирішенням проблем із вагою, але люди повинні усвідомлювати, як мало ми насправді знаємо про них”.

Висновок такий: все має бути в міру, під контролем лікарів, жодної самодіяльності, більше корисних продуктів, спорт та водний баланс.

Нещодавно ми писали про те, як розпізнати депресію і коли треба звернутися до фахівця.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *