Нідерландські лікарі повідомили про успішне лікування ВІЛ-інфікованого пацієнта, який повністю позбавився від цього захворювання

«Дюссельдорфський пацієнт» став третім таким випадком в історії і другим за останній тиждень.

До недавніх пір наука знала лише один випадок лікування від ВІЛ: у 2007 році громадянину США Тімоті Брауну (Timothy Ray Brown) пересадили стовбурові клітини кісткового мозку донора, який мав мутацію Δ32 в гені CCR5. Тоді фахівцям вдалося знайти донора, який, в силу особливостей організму, був стійкий до ВІЛ. За це відповідала мутація CCR5Δ32 в гені, що кодує рецептори, за допомогою яких вірус проник у кров пацієнта. У Брауна така мутація спостерігалася тільки в одній з копій гена, а у донора – в обох. В результаті більшість кров'яних клітин Брауна виявилися стійкими до ВІЛ, а ще рік потому з'ясувалося, що частинки вірусу і зовсім повністю зникли з його організму. Діагноз «ВІЛ» Брауну поставили в 1995 році, коли той навчався в Берліні, через що його прозвали «берлінським пацієнтом», інформує Ukr.Media.

З тих пір фахівці не раз намагалися повторити успіх, але змогли досягти бажаних результатів лише зараз. Вчора в журналі Nature з'явилася стаття, що описує кейс так званого «лондонського пацієнта», який також переніс пересадку клітин кісткового мозку від донора з мутацією Δ32 в гені CCR5. Команда вчених з Великобританії змогла домогтися ремісії тривалістю 18 місяців, а 16 місяців тому хворий перестав приймати антиретровірусні препарати. Два випадки дещо відрізняються один від одного: наприклад, «лондонський пацієнт», який жив з ВІЛ з 2003 року, не проходив радіотерапію для боротьби з лімфомою, а для досягнення результатів йому виявилося достатньо тільки однієї операції по пересадці, на відміну від Брауна, який потребував двох.

Слідом за цією обнадійливою новиною прийшла інша. Група німецьких вчених з Утрехтського університету, яку очолювала Аннемарі Венсинг (Annemarie Wensing), на конференції з ретровірусів і опортуністичних інфекцій оголосила про третій успішний випадок лікування пацієнта. «Дюссельдорфський пацієнт» також мав лімфому, не проходив радіотерапію і лише одного разу переніс трансплантацію стовбурових кров'яних клітин. Протягом трьох з половиною місяців після операції пацієнт залишається здоровим, навіть припинивши приймати антиретровірусні препарати. Ретельний аналіз крові чоловіка зараз показує лише слідові кількості вірусної ДНК. Крім цього, фахівці повідомляють, що під їхнім контролем і наглядом перебувають ще кілька пацієнтів з ВІЛ, які перенесли трансплантацію кісткового мозку від донора, який володіє мутацією в гені CCR5.

«Лондонський» і «дюссельдорфський» пацієнти – учасники однієї програми IciStem. Її мета полягає в пошуку можливостей лікування ВІЛ за допомогою стовбурових клітин. Однак подібна терапія можлива тільки на хворих, які водночас страждають від раку: справа в тому, що операція з пересадки досить небезпечна і менш надійна, ніж стандартна антиретровірусна терапія. Тим не менш в рамках програми відібрано понад 22 тисяч донорів, а 39 осіб вже пройшли через терапію та трансплантацію.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *