Мед: корисні властивості, денна норма та користь для здоров&#039я

Прекрасний і корисний продукт бджільництва мед використовується в харчуванні і лікувальних цілях. Застосування його має свої особливості.

Скільки ж меду можна з'їдати в день, не завдаючи шкоди здоров'ю? Як розрахувати денну порцію, необхідну для людини? Скільки його можна їсти дітям? Ці та інші питання виникають у багатьох при вживанні цього продукту, інформує UkrMedia.

Корисні властивості меду

Натуральний бджолиний мед унікальний за своїми якостями. Бджоли створюють його з квіткового нектару, додаючи ферменти своїх залоз і створюючи необхідні умови для дозрівання. В результаті хімічних і фізичних процесів нектар перетворюється в продукт, що володіє багатьма корисними властивостями.

У меді зберігаються всі макро- і мікроелементи, які знаходяться в нектарі рослин, а також вітаміни. Кількість цих речовин дуже мала. Але склад їх і співвідношення між ними таке ж, як і в крові людини. Вони майже повністю засвоюються організмом.

У масі продукту знаходяться зерна пилку рослин, які відвідували бджоли. Солодка маса і пилок містять білки, в яких є всі незамінні амінокислоти, необхідні людині. Термін «незамінні» означає, що ці амінокислоти організмом не виробляються і повинні вводитися ззовні.
Під дією ферментів складні цукри, що містяться в нектарі, розщеплюються на прості: глюкозу, фруктозу, мальтозу та інші. Прості цукри надходять в кров, не вимагаючи їх додаткового перетворення.

Ферменти, додані бджолами, служать каталізаторами фізичних і хімічних процесів. В результаті їх впливу в продукті утворюється ряд харчових кислот. Ферменти і кислоти благотворно впливають на шлунково-кишковий тракт людини.

Денна норма продукту для дорослого

Розглянемо скільки слід їсти меду дорослій людині.

Існують науково обґрунтовані рекомендації лікарів: приблизно 2 столові ложки або 50 г в день. Але люди відрізняються за фізичними даними і станом здоров'я.

При дозуванні враховуються такі чинники:

 • Вік. Здорові люди старшого віку повинні їсти корисний продукт постійно, але дуже помірно;
 • Спортсмени і люди, зайняті фізичною працею, можуть збільшити щоденну дозу;
 • Стан підшлункової залози, від якої залежить здатність організму засвоювати цукри. При підозрі на діабет або захворювання ним солодкість можна їсти тільки з дозволу лікаря. Доза розраховується таким чином, щоб загальна кількість солодких продуктів за день не перевищувала норму цукрів, допустимих для конкретної людини;
 • Скільки з'їдати солодощів людям з надмірною вагою, а також схильним до повноти? Вони повинні підраховувати загальну калорійність раціону. Калорійність солодкого продукту висока — 315 ккал. При вживанні 50 г слід скоротити денний раціон за рахунок інших інгредієнтів на 210 ккал;
 • Фізичні особливості організму: ріст, вага. Чоловіки з великою м'язовою масою можуть без шкоди для здоров'я збільшити денну дозу;
 • Людям, у яких спостерігалися будь-які форми прояви алергії, вживання продукту слід починати з маленьких порцій. При неприємних проявах бурштинова солодкість для таких людей є забороненим продуктом.

Якщо ви вирішили замінити в раціоні цукор медом, дозування можна розрахувати таким чином. Припустимо, ви п'єте чай 3 рази в день: вранці, на роботі і ввечері. По дві чайних ложки з гіркою на склянку чаю за день складуть 60 г цукру. Так скільки з'їдати меду? Цей продукт в півтора рази солодше цукру. Для збереження такого ж ефекту, його потрібно менше — 40 г в день. Порівнюючи калорійність, побачимо, що 60 г цукру відповідає 232 ккал, а 40 г меду — 126 ккал. Таким чином, контрольоване вживання корисного продукту замість цукру буде сприяти зменшенню загальної калорійності денного харчування.

Денна норма меду для дитини

Організм дитини чутливий до меду. Цей продукт, який приносить безсумнівну користь, є алергеном і може бути небезпечний маленьким дітям. Однак при відсутності алергії його можна їсти з раннього віку. Але батькам слід пам'ятати про такі особливості вживання.

 • Дітям до трьох років, особливо в перший рік життя не можна давати меду без консультації з педіатром. Скільки з'їдати дитині меду в день і за один раз повинен вказати лікар.
 • Для дітей старшого віку науково обґрунтованою рекомендацією вважається 30 г в день.
 • Починати вживання солодкої маси слід з половини чайної ложки, поступово збільшуючи.

Чи можна вживати мед кожен день?

Чи можна щодня їсти мед? Звичайно можна. Здоровій людині краще повністю замінити ним цукор в своєму раціоні. Треба відзначити також, що підшлункова залоза за рахунок вмісту фруктози, для засвоєння виробляє менше інсуліну, ніж при вживанні цукру. Таким чином, вона працює в більш «щадному» режимі, що сприяє збереженню її функції.

Як вживати мед з користю для здоров'я?

Мед живий продукт, користь якого проявляється при дотриманні певних правил.

 • Не можна змішувати його з гарячими напоями. Продукт вживають з гарячим чаєм вприкуску. У теплих напоях, не вище 40 °, його можна розчиняти.
 • Дуже корисно поєднувати мед з сиром. Можна їсти на бутербродах. Повним людям слід робити їх без масла.
 • Всілякі кулінарні вироби з медом корисніші, ніж зроблені з використанням цукру.
 • Продукт надає комплексну дію на всі системи організму. Позитивний ефект на серцево-судинну і нервову системи стає очевидним при постійному вживанні солодкого продукту.
 • Застосування при захворюваннях шлунково-кишкового тракту має свої особливості. При підвищеній кислотності за півтори години до їжі вживають розчин меду в теплій воді. При зниженій кислотності холодний розчин застосовують за кілька хвилин перед їжею.
 • Мед з теплим молоком вживають при простудних і вірусних захворюваннях.
 • Світлі сорти, особливо акація, набагато рідше викликають алергію. Темні сорти меду містять більше мінеральних речовин. При захворюваннях крові рекомендують їсти гречаний і каштановий, які характерні підвищеним вмістом заліза і міді.
 • Крім вживання меду всередину, його широко застосовують і зовнішньо. Мазі, креми, компреси, а також медові масажі, ванни і ін. В цих лікувальних засобах і процедурах використовуються регенеруючі і бактерицидні властивості продукту.

Полюбіть мед. Враховуйте особливості його застосування та по можливості замініть ним цукор в раціоні родини. Вживання меду допоможе збереженню вашого здоров'я, продовжить молодість і активний період життя.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован.