Чому живі істоти не можуть відмовитися від сну?

Що ж робить сон такою важливою частиною життєвого циклу більшості живих істот.

Сон є важливою частиною добового життєвого циклу більшості живих істот. Але під час сну ми залишаємося беззахисними перед лицем небезпеки. Що ж робить сон настільки важливим, що ми всі готові ризикувати своєю безпекою?

Сон грає важливу роль для будь-якого організму. Гарний нічний сон допомагає судинах залишатися здоровими, стимулювати імунну систему і захищати від метаболічних станів, таких як цукровий діабет, інформує Ukr.Media.

У новому дослідженні ізраїльським вченим вдалося виявити ключовий фактор, чому живі істоти не можуть відмовитися від сну. Виявляється, цей стан має відновлювальний ефект, що впливає на окремі клітини мозку.

Експеримент проводився над рибками даніо, оскільки вони дивовижно схожі на людей. Вчені часто використовують їх у своїй роботі, так як приблизно 70% людських генів присутні у цьому прісноводному виді.

Фахівці за допомогою тривимірної сповільненої зйомки, вивчили на мікрорівні вплив сну на окремі клітини мозку. Експеримент показав, що під час сну окремі нейрони виконували роботу по збереженню цілісності ядра – центрального елементу кожної клітини, в якому міститься велика частина генетичного матеріалу самої клітини.

Якщо ядро починає руйнуватися, то інформація ДНК, що міститься в ньому, також пошкоджується, що приводить до раннього старіння, хвороб і погіршення загального функціонування органів або тканин.

Але нейрони під час сну допомагають клітинам відновлюватися після стресу, якому піддавалися протягом дня і виправляти будь-який збиток, який міг бути нанесений їм.

Вчені порівняли цей процес з ремонтом доріг, які з часом зношуються, і їх ефективніше ремонтувати у нічний час, коли рух обмежений, але не вдень, особливо в години пік.

Таким чином, фахівці виявили причинно-наслідковий зв'язок між сном, динамікою хромосом, нейронною активністю, пошкодженням і відновленням ДНК, які мають пряме фізіологічне значення для всього організму. Сон дозволяє знизити кількість ушкоджень ДНК, отриманих під час неспання. Можливо, це є причиною того, що сон не зник як явище під час еволюції.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *