Американці запропонували дешевий спосіб якісного аналізу ліків

Пластмасова пластина в рідкому азоті відрізнила підроблені ліки від справжніх.

Американські вчені створили мікрофлюїдний пристрій на базі пластмасової пластини, яка при поміщенні в рідкий азот здатна виявити підробки деяких масел і ліків, а також може розрізнити схожі за фізичними властивостями гліцерин і діетиленгліколь. Результати досліджень, код програмного забезпечення та модель пластинки дослідники опублікували у відкритому доступі в журналі ACS Central Science, інформує Ukr.Media.

У країнах, що розвиваються, проблема фальсифікації ліків і харчових продуктів стоїть особливо гостро. Поширені методи якісного аналізу таких об'єктів, наприклад газова хроматографія з мас-спектрометричним детектуванням (ГХ-МС), що вимагають високої кваліфікації персоналу, дорогого устаткування і щодо великих витрат часу.

Брітні Маккензі (Brittney McKenzie) з колегами з Каліфорнійського університету в Ріверсайді розробили швидкий і дешевий метод якісного аналізу складних сумішей і перевірили його на зразках оливкової і арахісової олії, а також засобах від застуди. Автори просвердлили в пластмасових пластинках мікрофлюїдні канали шириною півтора міліметри і завглибшки півміліметра з невеликими резервуарами на кожному кінці, в які поміщали досліджувані проби і зразки порівняння (чисті речовини). Платівки з аналізованими сумішами ставили в резервуар з рідким азотом і фіксували на відеокамеру зміни, що відбуваються з часом у каналах. Потім відео обробляли у програмі, яку вчені спеціально написали для свого методу, і визначали, чи відрізняється досліджуваний зразок від контрольного.

У випадку з олією в ролі неякісного харчового продукту виступав зразок із суміші арахісової і оливкової олії. А щоб перевірити можливість методу визначати фальсифіковані ліки, автори зробили серію зразків розведеного засобу від застуди, а також порівняли поведінку в таких умовах гліцерину і діетиленгліколю – схожих за температурою плавлення і кипіння, щільністю, але дуже різних за токсичністю речовин.

Платівка дозволила зафіксувати різницю між чистою оливковою олією і сумішшю з арахісовою, визначила розбавлені ліки, а також відрізнила гліцерин від токсичного діетиленгліколю. Однак різниці між 95-відсотковим розчином і чистими ліками цим способом знайти не вдалося.

За словами авторів, метод допоможе лікарям і фармацевтам врятувати безліч життів. Замість рідкого азоту можна використовувати сухий лід або охолоджувальні установки. Для виконання аналізу не потрібно бути фахівцем, а код програмного забезпечення, яким користувалися вчені, допоможе спростити обробку експериментальних даних.

Крім оливкової олії і лікарських препаратів часто підробляють алкогольну продукцію. Щоб прискорити і спростити процес перевірки якості, німецькі вчені створили «електронний язик» і проаналізували з його допомогою 120 зразків віскі.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *