Вкусила бджола, оса чи шершень: чим небезпечне і що робити

Укус комах © depositphotos

Чим можуть бути небезпечні укуси бджіл та ос, як відрізнити звичайну реакцію на укус від алергічної і які ознаки того, що тобі терміново потрібна медична допомога? На ці питання tochka.net відповіла доктор-алерголог, кандидат медичних наук, член Європейської Академії алергії та клінічної імунології Анастасія Левченко.

ЧИТАЙ ТАКОЖ:

  • Фотостаріння: що це і як з ним боротися, на думку експерта

Анастасія Левченко, врач-алерголог

Чим небезпечний укус бджоли, окрім болю?

Не дивно, що влітку укуси комах – це одна з небезпек для організму. Укус бджоли, оси або шершня може нести ряд неприємних симптомів, крім больового.

Вся справа в тому, що бджолина отрута містить комплекс ферментів, що викликають токсичні реакції організму – запалення, почервоніння, біль, свербіж, печіння. При відсутності алергії такі симптоми швидко походять. Все це первинні і передбачувані реакції нашого організму на укуси комах. Подібні симптоми виникають практично при кожному укусі медоносних бджіл, ос і шершнів – саме так діє їхня отрута на наш організм.

До стандартної реакції на токсини отрути комах може приєднатися другий вид реакцій організму – алергія. А крім цього, може виникнути алергічна реакція на пилок, на самі рослини, які «відвідувала» ця бджола чи оса. Алергічна реакція ініціює розвиток небезпечних для здоров’я людини проблем: від кропив’янки до анафілаксії.

Яка найнебезпечніша алергічна реакція на укус комах?

Найважча алергічна реакція на укус бджоли, що представляє небезпеку для життя – це анафілаксія, що супроводжується набряками на шкірі, кашлем і утрудненим диханням, болями в животі, блювотою та іншими реакціями. Анафілактична реакція у важкій формі (анафілактичний шок) призводить до порушення роботи серця, зниження серцевого викиду, зниження кров’яного тиску, сплутаності свідомості, тривожності, втрати свідомості. У цих важких випадках, якщо хворому негайно не буде надана медична допомога, анафілактичний шок може завершитися смертю.

Але хороша новина полягає в тому, що подібні реакції трапляються дуже рідко. В Європі, згідно зі статистикою, летальність через алергічні реакції на укуси бджіл становить 300-400 осіб на рік.

Анафілаксія на укуси бджіл і ос мають важкі прояви у вигляді набряку Квінке, кропив’янки або навіть анафілактичного шоку. Він вражає кілька систем організму, розвиваючись найчастіше гостро від кількох до 30 хвилин після укусу. Його прояви при укусах бджіл та ос: запаморочення, виражений набряк, розлади дихання, падіння артеріального тиску, втрата свідомості, висип, кропив’янка, свербіж болю в животі, нудота, блювання.

Також важливо розуміти, що, якщо після укусу вираженої місцевої реакції не було і вона з’явилася лише через 2-3 дні, або ж біль і запалення не зменшилися, а навпаки, спостерігається погіршення – це значить, що до місця укусу приєдналася бактеріальна інфекція.

Як швидко зняти біль?

  • Оскільки в отруті міститься комплекс ферментів і біологічно активних речовин, що викликають запалення, розширення судин, набряк і свербіж, інтенсивний больовий синдром, перше, що ми можемо зробити – це промити рану водою, обробити антисептиком (краще перекис або хлоргексидин), витягти жало ( при укусі бджоли) і прикласти холод.
  • Можна обійтися і мокрим рушником, але краще, щоб це був лід або щось заморожене. Прикладати лід потрібно акуратно, обмотавши його тканиною, щоб не викликати додаткове обмороження. Холод зменшить біль і набряк, але важливо прикладати холод у перші години після укусу. Через добу прикладати холод вже немає сенсу.
  • Важливо не розчісувати місце укусу, навіть якщо рана сильно свербить.
  • Далі можна прийняти антигістамінні препарати 2-го покоління для зменшення набряку. Щоб допомогти собі через добу, можна використовувати мазі, що містять глюко-кортикостероїди, які допоможуть зняти набряк і больові відчуття.
  • Протягом кількох днів після укусу важливо пити більше рідини – це сприятиме швидкому виведенню токсинів бджолиної отрути з організму.

Чи має значення – вкусила бджола або оса?

Так, має, і це важливо пам’ятати. Потрібно розмежовувати укус оси і бджоли – бджола залишає жало, що має щербини в місці укусу, і гине.

У оси гладке жало, і вона не залишає його в місці укусу. Одна оса може вжалити кілька разів, оскільки вона не вмирає після того, як вкусила людину.

Жало бджоли потрібно витягти якомога швидше, оскільки воно має щербини і невеликий мішечок-резервуар, з якого отрута може надходити у твоє тіло ще протягом 30-40 хвилин після укусу. Витягуючи жало, ти припиняєш надходження отрути. Робити це краще акуратно за допомогою пінцета, не видавлюючи і не висмоктуючи отруту. Якщо є можливість, то відразу ж промити і продезінфікувати місце укусу.

Укус комах © depositphotos

Як зрозуміти, що почалася алергічна реакція і чи потрібно відразу їхати до лікаря?

Важливо розуміти, що в зоні ризику люди, які вже страждають одним з видів алергії. Можливо, алергічні реакції у них викликає мед, пилок або деякі види продуктів. Такі люди в більшій мірі схильні до алергічних реакцій на укуси бджіл і ос.

Самим алергікам потрібно розуміти, що у них може виникнути така реакція на укус комахи, і бути більш обережними і передбачливими.

Зазвичай алергічна реакція на укус комахи виникає досить швидко – відразу ж або протягом 15-20 хвилин після укусу. Вона проявляється вираженим набряком тканин навколо укусу. Алергічний набряк значно більше за звичайний при укусі комахи.

Також з’являються системні ознаки алергії – зниження артеріального тиску, запаморочення, нудота, липкий піт, біль у животі та ускладнене дихання. Сукупність декількох із цих симптомів говорить про те, що почалася алергічна реакція і потрібно діяти трохи інакше.

Якщо у тебе раніше вже були алергічні реакції на укуси комах, а до них відносять кропив’янку, набряк Квінке, анафілактичний шок, то ти повинна розуміти, що при повторних укусах у тебе буде приблизно така ж або ще більш виражена алергічна реакція, тому у твоєму випадку необхідно обов’язково завжди мати з собою адреналінову ручку або навіть дві.

Також лікар алерголог може провести молекулярну діагностику, після якої рекомендувати пройти АСИТ (алерген специфічну імунотерапію), щоб навчити ваш організм не реагувати на алергію на укуси.

Чим лікувати і в яких випадках потрібно лікування?

Важливо правильно оцінити ситуацію в залежності від того, хто і скільки разів укусив, стан місця укусу. Укуси в голову, область шиї і особливо в слизові рота і носа, наприклад, язик – вже є небезпечними, оскільки викликають виражений набряк, можуть вести до перекриття доступу кисню і складати загрозу для життя людини.

Укус бджоли або оси навіть без алергічної реакції викликає сильний набряк, який у свою чергу може привести до задухи. Тому укуси в цю область вимагають обов’язкового звернення до лікаря і швидкої реакції потерпілого або його близьких. Перша допомога – витягання жала, прикладання холоду і прийом антигістамінних препаратів. А далі – термінове звернення до лікаря.

Швидка медична допомога тобі знадобиться і в тому випадку, якщо ти отримала множинні укуси. Особливо небезпечні випадки, коли вкусило 10-15 і більше комах, бо через кількість отриманої отрути може розвинутися виражена загальна токсична реакція

Якщо гострої алергічної реакції немає?

Якщо ж ти отримала 1-2 укуси і активної алергічної реакції немає, то першу допомогу і лікування ти можеш отримати в домашніх умовах.

Потрібно витягнути жало. Якщо бджола залишила його, прикласти холод і при сильному свербінні або болю прийняти антигістамінні препарати 2-го покоління. Не буде зайвим і промити область укусу перекисом водню, хлоргексидином або іншими антисептичними рідинами.

Йод і зеленку використовувати не бажано, оскільки так буде складніше витягти жало і складніше оцінити ступінь набряклості і почервоніння. Етап знезараження дуже важливий, оскільки без нього в організм може потрапити додаткова інфекція.

Якщо бджоли в основному літають з квітки на квітку, збираючи нектар і пилок, то оси часто живуть на звалищах, сміттєвих купах, гниючих фруктах або овочах. Як результат – жало оси несе на собі велику кількість різних бактерій. Саме тому місце укусу оси потрібно особливо ретельно знезаражувати. Якщо цього не зробити, через 2-3 дня може розвинутися флегмона або бешихове запалення.

У моїй практиці був такий випадок – пацієнт після укусу оси звернувся через 2-3 дні, коли його рука вже помітно розпухла. Він думав, що це алергічна реакція на укус. За цей час через погане знезараження розвинулася бактеріальна інфекція – виникло бешихове запалення.

ЧИТАЙ ТАКОЖ:

  • Як зберігати сезонні речі: 5 корисних правил
  • 5 причин полюбити екологічну косметику

Джерело: lady.tochka.net

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *