Травма свідка: як пережити шокуючі кадри та чи варто викладати їх у соцмережі

Отримати травму свідка можна не лише за безпосередньої участі в трагічних подіях. Побачивши фотографії або відео результатів ракетних ударів, ми відчуваємо біль, гнів, страх, порожнечу. Психотерапевтка Наталія Портницька в Telegram-каналі Психологічна підтримка розказує, що немає правильних або неправильних реакцій — у кожного свої емоції, свій спосіб справлятися з ними. Хтось взагалі намагається не дивитись та уникає новин, хтось шукає все більше і більше інформації, доказів “раптом це не правда, такого не може бути”, хтось уникає надсильних емоцій.

Чи варто поширювати шокуючі кадри у соціальних мережах?

Для когось поширювання шокуючих фотографій та відео стало своєрідним способом виразити свої емоції. Можливо, ти також викладала ці кадри в Instagram або Facebook, тобі ніхто не забороняє це робити. Але не для всіх такий спосіб вираження емоцій підходить. В групі Психологічна підтримка є цілий пост на цю тему. Головне що ти маєш знати — отримати психологічну травму можна не лише за безпосередньої участі в екстремальних подіях. Травму свідка провокує емоційна залученість у трагедію або попередня травма. Наприклад, тобі довелося бігти з рідного міста через війну і тепер, навіть, у безпеці, ти не можеш спокійно спостерігати за зруйнуванням інших міст.

Ознаки травми свідка

  • Після перегляду шокуючих кадрів або новин ти дуже яскраво уявляєш, що це могло статися з тобою або твоїми близькими. Картинки настільки реальні, що викликають страх, тривогу, стан, близький до панічної атаки.
  • Безпорадність і сором за неможливість допомогти постраждалим, або, взагалі, запобігти події. Провина за те, що вціліла.
  • Пекучий, дуже потужний гнів, бажання помститися, бажання трощити все навколо.
  • Несподіваний спокій і порожнеча. Наслідки травми можуть наздогнати тебе не одразу, а через деякий час у вигляді тривоги, фобій, нав’язливих спогадів, жахливих сновидінь.

У зв’язку з цим психологи радять не розповсюджувати фотографії на своїх особистих сторінках. Якщо ти не є співробітницею медіа або публічною особою, яка робить огляд новин.

  • Не треба підсилювати ефект, повір, твої родичі та друзі підписані на безліч новинних каналів і вже бачили достатньо, щоб отримати травму.
  • Подумай про себе у майбутньому — після перемоги ти можеш раптово натрапити на шокуючі фото і знову пройти через весь жах.

Як висловлювати емоції, не публікуючи шокуючих кадрів та як справитись з травмою

  • Розмовляй з друзям. Підтримка один одного, спільне горювання та оплакування об’єднує та допомагає втамувати біль.
  • Описуй свої почуття. Замість поширювання шокуючіх фото, просто опиши свої думки, почуття, опиши свій гнів та біль.
  • Переключай емоції: зараз боляче і страшно, але окрім болю ми відчуваємо гордість за ЗСУ та за нашу націю.
  • Згадуй конкретні факти: ЗСУ перейшли у наступ, нам допомагає весь світ, ми єдині, ворог відповість за свої дії.
  • Емоції можна перетворити на дії: долучайся до волонтерства, якщо є можливість, то щось приготуй для людей, які цього потребують, відправляй скарги на ворожі канали.
  • Бережи себе. Цінуй кожен день, цінуй життя, роби все для свої безпеки та безпеки твоїх рідних. Нам ще відбудовувати нашу країну.

Нещодавно ми розповідали про те, як отримати медичну допомогу у воєнний час. 

Джерело: lady.tochka.net

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *