Мозковий туман: що це таке і як собі допомогти

Мозковий туман — один із головних симптомів коронавірусу та постковіду. Тож, на жаль, туманна голова сьогодні у багатьох. Хоча цей стан для медиків не новинка. З таким симптомом стикаються і при інших захворювань. Наприклад, при ВІЛ, гепатиті С, вірусі Епштейна-Барра та багатьох інших. Але саме зараз через пандемію COVID-19 мозковий туман масово огорнув наші голови.

Тетяна Майкова, к.м.н., лікар-невропатолог вищої категорії, керівник мережі науково-консультативних та діагностичних медичних центрів “Головний біль”, відповіла tochka.net на 5 головних питань про нього.

Які симптоми мозкового туману?

Для нього характерний цілий букет симптомів. За словами Тетяни Майкової, це насамперед:

зниження пам’яті, сприйняття та швидкості обробки інформації,

погане підкріплення якоїсь пізнавальної діяльності.

Простими словами, людині нічого не цікаво, у неї ні від чого не спалахують очі, а голова працює дуже туго, немає ясного мислення. Може доходити до того, що важко згадати, скільки буде двічі по два.

З таким станом, мабуть, знайомий кожен працівник розумової праці, коли в якийсь момент, сидячи на роботі, ти просто вимикаєшся і говориш: “Підніміть мені повіки”. Але особливість мозкового туману у цьому, що голова втрачає ясність не на пів години. За словами Тетяни Майкової, це постійний стан.

Під час мозкового туману знижується концентрація уваги та пам’ять © istockphoto.com

Чому виникає туман у голові?

Спочатку такий стан не викликав особливого занепокоєння, каже Тетяна Майкова. Усі вважали це реакцію на захворювання і відносили до імунних порушень. Але в міру того, як зростала кількість таких випадків і збільшувалася їх тривалість, мозковий туман став дедалі більше цікавити вчених, і вони почали проводити дослідження.

Так, у Каліфорнійському університеті вони взяли спинномозкову рідину у пацієнтів, які перехворіли на ковід, і виявили, що вона відрізняється у тих, у кого був мозковий туман, і у тих, у кого його не було. У першому випадку в ній, за словами Тетяни Майкової, було виявлено підвищені рівні білків. На цій підставі вчені зробили висновок, що в нервовій системі є якийсь запальний процес.

Також, як запевняє експерт, у спинномозковій рідині було виявлено й антитіла, які свідчать про системну реакцію імунної системи. Або це можуть бути “антитіла-перебіжчики”, які можуть атакувати власні тканини організму і викликати таку симптоматику.

У кого частіше виникає мозковий туман?

Тетяна Майкова поділилася цікавим спостереженням із цього приводу. Серед тих, хто мав мозковий туман, у більшості були преморбідні, тобто попередні стани:

  • тривожність
  • депресія
  • гіпертонія
  • цукровий діабет

Тобто мозковий туман розвивався на фоні іншого хронічного захворювання, пов’язаного з дисфункцією мозку. Також до мозкового туману, за її словами, схильні ті, хто страждав або страждає на алкогольну та наркотичну залежність.

Як довго може тривати такий стан?

На жаль, дуже довго. Як стверджує Тетяна Майкова, мозковий туман може виникнути як під час гострої фази захворювання, так і після нього під час постковіду. І подібний стан може тривати протягом 2-х років, а можливо, і довше. Але сьогодні сказати про це складно, бо пандемії коронавірусу лише 2 роки. 

Білок потрібний для “ремонту” організма © istockphoto.com

Як собі допомогти?

Є й хороша новина. Цей стан виліковний, і, як стверджує Тетяна Майкова, його можна вилікувати за 1-2 місяці. Основний спосіб лікування – це відновлення мозкової енергії.

“Бо зниження когнітивних функцій, наприклад, пам’яті, швидкості обробки інформації, – це прояв дефіциту енергії в головному мозку”, — каже експерт.

Медики роблять наш мозок “енергійнішим” завдяки певним медикаментам. Ми також можемо зробити свій внесок у цей процес завдяки здоровому способу життя.

Всі звичайні рекомендації, пов’язані зі здоровим способом життя, повинні призводити до збільшення мозкової енергії та самовилікування.

Це правильний сон, здорова дієта, відсутність стимуляторів (алкоголю, наркотиків, кофеїну) і обов’язкова рухова активність.

Для гарної роботи нервової системи важливо лягати спати до 23.00 © freepik.com

А ось на солодощі, навіть на чорний шоколад, Тетяна Майкова не радить сильно сподіватися. Адже, якщо з’їсти шматочок шоколаду, він не подіє. Якщо ж цілу плитку, вона подарує на якийсь час енергію, але потім буде відкат, ще більший занепад сил. Тому що, за словами невропатолога, будь-який стимулятор розкриває, як консервну банку, клітину, забирає із неї запас енергії, а натомість не дає нічого.

Що і варто їсти для вирішення цієї проблеми, так це  білки тваринного походження: яйця, м’ясо, рибу, кисломолочні продукти. Річ у тім, що білки — основа утворення клітин в імунній системі, обов’язковий матеріал для нормального функціонування нервової системи.

Раніше ми писали про те, як вживати правильно рослинну олію, щоб отримати максимум користі.

Джерело: lady.tochka.net

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *