Дифтерія: симптоми, небезпека та наслідки

Дифтерія: симптоми, небезпека і наслідки © Depositphotos

Що таке дифтерія, чим вона небезпечна, які симптоми дифтерії можуть проявлятися, як захиститися від хвороби, читай на tochka.net.

Медики відзначають, що збільшення кількості випадків дифтерії, на щастя, можна прогнозувати. Найбільший рівень захворюваності на дифтерію в Україні спостерігався в 1991-1998 роках, у зв’язку з чим була оголошена епідемія. Від цієї страшної хвороби тоді постраждали 20 тисяч осіб, а 696 з них померли. Спалах захворювання викликав низький рівень вакцинації серед населення.

Зупини дифтерію © depositphotos.com

Однак вважається, що другої такої епідемії очікувати не варто. Адже через ризик зараження людей мало не поголовно вакцинували в авральному порядку. В результаті вакцина змогла захистити майже 95% населення і епідемія була зупинена.

В наші дні такої статистики з вакцинації в Україні не спостерігається. В рядах дорослого населення зробили щеплення лише 50%. Серед дітей ситуація дещо ліпша 95%, однак після настання 16 років багато хто не робить щеплення повторно. Інша проблема полягає в тому, що лише 50% з усіх щеплених дітей отримали всі три необхідні дози вакцини до 1,5 років. В інших випадках діти або не отримували щеплення зовсім, або їх було одна-дві.

Відзначимо, що в 2018 році від дифтерії постраждали семеро людей. І це на тлі того, що в 2017 році не було зареєстровано жодного випадку дифтерії! Правда, в попередні роки в Україні було відмічено від 2 до 4 випадків на рік. Тобто, як бачимо, це захворювання спалахує хвилеподібно, погрожуючи великими ускладненнями і навіть летальним результатом.

Щеплення від дифтерії © depositphotos.com

При цьому голова Комітету ВР України з питань охорони здоров’я Ольга Богомолець у 2018 році заявляла, що щеплення від дифтерії зробили менше 50% дітей і ще менше дорослих. Імунітет до дифтерії знижений до критичного рівня, існує дефіцит вакцин і сироваток для лікування дифтерії, а тому спалах хвороби практично неминучий.

Що таке дифтерія

Дифтерія – це інфекційне захворювання, що вражає ротоглотку, гортань, а також бронхи й інші органи і супроводжується високою інтоксикацією, набряком і закупоркою дихальних шляхів, що може привести до задухи і смерті. У перекладі з грецького “diphthera” означає “плівка”. І головною причиною летального результату при дифтерії є саме удушення плівками.

Інфекція викликається дифтерійною паличкою і передається повітряно-крапельним шляхом, при розмові, кашлі, чханні або через брудні руки. Інкубаційний період хвороби становить від 2 до 10 днів.

Бактерії – збудники дифтерії © depositphotos.com

Ознаки дифтерії

Токсична і найскладніша форма дифтерії протікає дуже важко. Основні характеристики: висока температура тіла (39,5-41,0 ° С), сильні головні болі, сонливість, апатія. Шкіра відзначається блідістю, в роті постійно сухо, а діти страждають від багаторазової блювоти і болю в животі. При цьому варто відзначити, що дорослі переживають хворобу набагато гостріше, ніж діти. Ось повний список симптомів:

 • різке підвищення температури тіла, лихоманка;
 • загальна слабкість, сонливість, втомлюваність;
 • прискорене серцебиття;
 • головний біль, запаморочення;
 • зниження апетиту, нудота, блювота;
 • блідість шкірних покривів;
 • біль у горлі, особливо при ковтанні, як при ангіні;
 • почервоніння і набряк горла;
 • збільшення шийних лімфовузлів, набряк шиї;
 • збільшення зівного язичку, мигдалин, поява на них білястої плівки.

Хвороба дифтерія: лікування, профілактика

Для лікування дифтерії застосовується протидифтерійна сироватка, при цьому антибіотики не чинять істотного впливу на хворобу. Набагато розумніше боротися з нею, поки вона ще не прийшла. Саме тому навіть немовлятам ставлять щеплення. При лікуванні лікар може призначити сироватку, терапію детоксикації, підтримуючу терапію, спеціальну дієту і навіть хірургічне втручання за потребою.

Вакцина проти дифтерії © depositphotos.com

Профілактикою дифтерії є вакцинація. Згідно з календарем щеплень, вакцинація українців проводиться кілька разів у віці 2, 4, 6 і 18 місяців життя дитини, потім у 6, 16, 28 років і далі кожні 10 років життя дорослим людям. Вакцина не гарантує повний захист від розвитку хвороби при зустрічі зі збудником, але значно зменшує ймовірність важких форм хвороби. 

При цьому слід знати, що після вакцинації у людини може погіршитися самопочуття: нездужання, сонливість, озноб, висока температура. Але в разі, якщо ці симптоми не проходять протягом трьох діб – звернися до лікаря.

Відомий педіатр Євген Комаровський відзначає, що вагітні повинні думати не тільки про своє здоров’я, але і про майбутнє малюка! Жінки повинні щепитися від дифтерії в обов’язковому порядку. При терміні 26-37 тижнів, але не пізніше, ніж за 14 днів до часу пологів, кожна майбутня мати повинна зробити щеплення один раз вакциною Tdap – потрійна вакцина від дифтерії, правця та кашлюку.

Щеплення від дифтерії © depositphotos.com

Що треба знати про маркування вакцин

 • DTP – цільноклітинна потрійна вакцина від дифтерії, правця та кашлюку.
 • DTaP – комплекс з цільноклітинних вакцин від правця і дифтерії з ацелюлярною (безклітинною) вакциною проти кашлюку;
 • Tdap – вакцина тільки для дорослого населення. У ній комплекс від дифтерії, правця та кашлюку, зі зменшеною дозою кашлюку та дифтерії. Вакцина від коклюшу – ацелюлярна. Такий вид вакцини є на ринку під назвами “Boostrix” і “Adacel”. Він краще за всіх придатний для вакцинації людей, старших 7 років.

Раніше ми писали про те, як очистити організм від токсинів навесні.  Дивись 5 способів тут

 

Джерело: lady.tochka.net

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *