Фіолетовий день © depositphotos.com
Завтра, 26 березня весь світ відзначатиме Всесвітній день боротьби з епілепсією. Заходи з цієї нагоди спрямовані на інформування людей про те, що ж таке епілепсія, а також на підтримку постраждалих від цього захворювання. Дізнайся історію виникнення, так званого, Фіолетового дня і в чому суть даного захворювання.
Історія Фіолетового дня
Засновницею Фіолетового дня стала 9-річна дівчинка Кессіді Меган в 2008 році. Дитина страждала на епілепсію і через недуги стосунки з однолітками складалися складно. Навіть зараз захворювання овіяне безліччю міфів, а 11 років тому епілепсію сприймали як вирок, який ставили нарівні з серйозним психічним розладом або навіть божевіллям.
Епілепсія © depositphotos.com
Дівчинка вигадала Всесвітній день боротьби з епілепсією для того, щоб довести свою повноцінність і здатність вести таке ж життя, як і звичайні люди. За початковим задумом, 26 березня всі бажаючі могли підтримати людей, яким поставили діагноз “епілепсія”.
Суспільство досить швидко звернуло увагу на ідею дівчинки, і її ініціатива була підтримана Асоціацією епілепсії Нової Шотландії (провінція Канади), а потім і іншими організаціями по всьому світу. У наступному році близько 100 тис. студентів підтримали проведення Фіолетового дня, а за ними – близько 100 громадських об’єднань і більше 100 відомих політиків. Навіть телевізійна вежа в Торонто на один вечір стала фіолетовою.
І ось кожен рік 26 березня безліч країн проводить інформаційну кампанію про хвороби і про першу допомогу, яку потрібно надавати при нападі. Більш того, зазвичай проводиться ряд заходів, спрямованих на збір коштів для хворих на епілепсію: аукціони, ярмарки, концерти та змагання і інше.
Що таке епілепсія?
Епілепсія – одне з найпоширеніших хронічних неврологічних захворювань людини. Воно не має нічого спільного з психічними розладами та у розвинених країнах лікується невропатологами, а не психіатрами.
Клітини головного мозку © depositphotos.com
Хвороба виникає тому, що деякі клітини кори головного мозку починають працювати активніше за інших, пригнічуючи інші нейрони. В результаті всі клітини кори переживають одночасне перезбудження. Так починається напад: судоми, втрата свідомості, падіння, піна з рота. Чому клітини починають вести себе так? Причини можуть бути різні: травма голови, інсульт, менінгіт та інші захворювання.
Епілепсія може проявитися в будь-якому віці, але в 70% випадків перші напади бувають у дітей і підлітків. Але це не означає, що люди похилого віку застраховані від неї. Адже і у них є свої передумови для набуття цієї недуги: перенесені інфекції, неврологічні захворювання, наприклад, інсульти.
Як лікується епілепсія?
Епілепсія – одне з небагатьох хронічних захворювань, коли досягнення стійкої ремісії можливо: люди вільно вчаться, працюють, одружуються і народжують здорових дітей, ведуть нормальне повноцінне життя. Цьому сприяє як медикаментозне лікування, так і прості індивідуальні правила, що стосуються харчування і способу життя.
На даний момент фармацевти створили більше 30 ліків, які по-різному борються з епілепсією. У половини пацієнтів епілептичні припадки йдуть після того, як вони спробували до 3-х різних препаратів. Головне – приймати вчасно всі призначені препарати.
Кетогенна дієта © depositphotos.com
Однак залишаються і такі хворі, на яких не діє жоден препарат. Тоді варіантом лікування може стати хірургічне втручання. Занадто активні клітини просто вирізають, і людина живе далі абсолютно здоровою.
Але і тут є підводні камені. Не завжди можна провести цю операцію, оскільки клітини можуть бути розташовані по всій корі головного мозку або ж в таких місцях, де клітини відповідають за життєво важливі для організму функції. Вихід медики знайшли і тут – нейростимулятор. Коли в осередку захворювання виникає активність, апарат надсилає імпульс, який покликаний зупинити напад.
Людина може уберегти себе від повторюваних нападів і сама, дотримуючись правил:
- уникати алкогольного сп’яніння
- не куритидобре висипатися
- не виходити з дому голодною
- менше нервувати – організму має бути комфортно
- треба вести щоденник про кількість нападів.
Фіолетовий день © depositphotos.com
Хворому також часто прописують кетогенну дієту, багату на жири. Суть дієти в тому, що вона стимулює організм використовувати більше жирів і менше глюкози для виробництва енергії. Саме тому пацієнтам не можна пити мінеральну воду, так як вона вміщує в собі різні мікроелементи і гази. Якщо того вимагатиме дієта, лікар може попросити скоротити фізичну активність, а то і прописати постільний режим. Але для цього повинні бути серйозні підстави.
Пам’ятай, що епілепсія не означає розумову відсталість або недолік інтелекту. Серед хворих є багато розумних і талановитих людей. За деякими відомостями на епілепсію страждали багато відомих постатей. У їх числі Юлій Цезар, Олександр Македонський, Нострадамус, Данте Аліг’єрі, Іван Грозний, Наполеон Бонапарт, Федір Достоєвський, Альфред Нобель і Вінсент ван Гог.
Раніше ми писали про Всесвітній день компліменту. Коли і як відзначають свято, дивись тут.
Джерело: lady.tochka.net