Як навчити дитину говорити правильно

Хочеш, щоб твоя дитина говорила правильно, чітко вимовляючи всі літери та звуки? Експерти радять регулярно займатися з малюком артикуляційною гімнастикою.

Легкі й веселі вправи допоможуть тобі сформувати правильну вимову в дитини.

Займайся з малюком якнайчастіше. Найкраще кожен день або через день, але не менше 3-4 разів на тиждень.

Якщо дитині бракує посидючості на весь комплекс вправ, вибери 5-6 на один раз і чергуй їх з іншими щодня.

10 вправ для правильної вимови малюка. Ти показуй, а дитина нехай повторює за тобою.

1. «Лопаточка». Широкий язик висунь, розпластай на нижній губі. Тримати слід 10-15 секунд.

2. «Чашечка». Широко відкрий рот, широкий язик підніми догори, але не торкаючись до верхніх зубів. Тримати слід 10-15 секунд.

3. «Голочка». Відкрий рота, вузький мову висунь  далеко вперед. Тримати слід 10-15 секунд.

4. «Гірка». Відкрий рот, бічні краї язика пригорни до верхніх кутніх зубів. Кінчик язика повинен впиратися в нижні зуби. Тримати 15 секунд.

© Shutterstock5. «Годинник». Дитині слід сказати щось на зразок «Подивися, як цокає годинник. Пограймо в годинник – стрілочкою буде твій язичок». Нехай махає язичком, як маятник, у різні боки. Повторювати 10-20 секунд.

6. «Конячка». Спершу слід показати дитині, як скачуть коники. Потім показати, як це можна повторити язичком. Кінчик язика повинен підніматися прямо, не повертаючись і клацаючи за верхніми зубами. Язик повинен приліплюватись до піднебіння, а потім відриватися від нього зі звуком, схожим на тупіт копит.

7. «Гойдалка». Для цієї вправи слід висунути вузький язичок і тягтися ним поперемінно то до носа, то до підборіддя, не закриваючи рота. Повторювати 15-20 разів.

8. «Морозиво». Сидячи з малюком перед дзеркалом, треба уявити, що ви з’їли смачне морозиво і забруднили верхню губу. Потім слід показати дитині, як треба злизати морозиво, роблячи рух широким язиком по верхній губі зверху-вниз (але не в боки).

9. «Чистимо зубки». Малюк сидить на стільці обличчям до тебе. Запропонуй разом почистити зубки. Замість зубної щітки – язик, що повинен ковзати по внутрішній поверхні зубів ліворуч – праворуч. При цьому твій рот повинен бути відкритий, губи усміхаються і видно зуби. «Чистити» зубки 10-15 секунд.

© Shutterstock10. «Художник». Слід висунути язик, рот залишити відкритим. Потім облизати, як художник пензликом, спершу верхню губу по колу, потім нижню губу по колу. Повторити 10-15 разів.

Візьми до уваги:

Як правило, труднощі з вимовою у малюка виникають із такими звуками: шиплячі –  ш, ж, щ, ч; свистячі – з, сь, з, зь, ц, сонорні звуки – р, рь, л, ль.

Щоб навчити дитину правильно вимовляти «важкі» звуки, можна почати з наслідування звукам тварин, предметів або природи. Наприклад, звук «р» (ричання собаки або звук працюючого мотора), звук «ш» (шум хвилі або шипіння гусака), ж (дзижчання жука), з (писк комара) тощо.
Якщо бачиш, що малюк втомився, обов’язково давай йому відпочити.

Порада логопеда: щоб заняття пройшло захоплююче, треба підібрати наочний матеріал – яскраві тематичні картинки, кубики, лото, конструктор, розвиваючі іграшки.

Пройди тест на lady.tochka.net і дізнайся, чи не надто ви строгі батьки.

До речі, а з дитячим відпочинком уже визначилися? Можливо лісовий табір або табір у Карпатах – підходящий варіант?

Джерело: lady.tochka.net

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *