Адже стоматологія «молодіє» і дедалі частіше можна побачити малюка, чиї зубки у жалюгідному стані.
У Анни Костюк, стоматолога клініки «Стомател», великий досвід спілкування з маленькими пацієнтами. Вона вміє розповідати казки в особах, пломбуючи маленькі зубки.
– Анно, звідки в однорічних діточок такі проблеми?
– Іноді – спадковість, частіше – вагітність. Чимало «можливостей» зіпсувати зубки й у дитинстві.
Перша та найпоширеніша причина розвитку карієсу в малят перших двох років життя є звичка засинати з пляшечкою молока або солодкого соку в роті. Це призводить до виникнення дрібних шорсткостей емалі, що поглиблюються, утворюючи порожнини на передній поверхні зуба. Найчастіше такі дефекти з’являються на верхніх зубках. Нижні захищені язиком та слиною, яка їх обмиває. Якщо звичка засинати з їжею в роті посилюється, карієс може з’явитися й на нижніх зубках.
Друга причина – харчування. Через півроку малюк теоретично готовий «показати нам зубки». Дуже важливо, щоб у цей час його організму вистачало кальцію та білка. І навіть якщо в мами молока в надлишку – відкладати введення прикорму довше шести місяців недоцільно. Маляті просто забракне будівельного матеріалу для гарних, міцних зубів. Адже в маминому молоці міститься 5-5,5% білка, а в сирі його – близько 15%. Годування дитини до року та більше виключно грудним молоком – це все-таки крайність, яка може негативно позначитися на стані всієї кісткової тканини зростаючого організму, а зубів – зокрема.
Третя причина – погана стоматологічна профілактика. Почни доглядати за зубками маляти ще до їх появи: протирай його ясна чистою марлею після кожного годування. Від півтора рочку почни привчати малюка до регулярного чищення зубів. Щоб не викликати в нього негативного ставлення до цієї процедури, перетвори її на гру. Купи йому гарну зубну щіточку у вигляді іграшки, зубну пасту вибери з тим смаком, який маляті безсумнівно сподобається. Покажи малюкові, як ти любиш свої зуби, як старанно чистиш їх з обох боків, добираючись до найдальшого. Повторюйте цю процедуру двічі на день протягом трьох хвилин. Після процедури обидві щітки – велику та маленьку – старанно вимийте гарячою водою.
До трьох років постарайся не давати маляті цукерків, солодких вод і консервованих соків. Консерванти, барвники та ін. – перші вороги його зубів). Але якщо він уже встиг познайомитися з цукерками та наполегливо тягне ручки до гарної обгортки – спробуй схитрувати: загорни у фантики інжир, курагу, родзинки. Така «цукерка» не засмутить зубки, зате порадує весь організм.
Четверта причина – надмірне емоційне напруження. Часті сльози позначаються на стані всього організму дитини, зокрема й на зубках. Якщо малюк харчується правильно, ви дотримуєтеся всіх гігієнічних вимог, а карієсу все-таки вдалося пробратися в ротик дитини, проаналізуй психоемоційний стан малюка. Можливо, для того, щоб зберегти зубки, треба не грати в одній пісочниці із забіякою з сусіднього під’їзду або відмовитися від нелюбимого светра, вдягання в який перетворюється на кошмар як для мами, так і для дитини. Дитяча нервова система дуже чутлива, і здатна на різні несподівані «відповіді» на будь-яку несправедливість.
П’ята причина – зайва опіка над зубами. Вважаючи, що малюкові не по зубах тверде яблуко або морквина, надто турботливі батьки поспішають витягти тертку. І позбавляють зуби природного тренування.
Звісна річ, не варто змушувати дитину гризти горіхи, але яблуко вона здатна стесати яснами ще до появи зубів. Це дуже корисно як масаж. Але пам’ятай: перші зубки трохи ускладнюють таку приємну процедуру, як самостійна трапеза, – малюк може подавитися шматочком відкушеного, але не пережованого яблука. Стежте за цим!
Джерело: lady.tochka.net