Непереносимість глютену й інших білків зі злакових культур називають целіакію. Люди, що не переносять глютен, страждають від постійних розладів шлунково-кишкового тракту, якщо хоч трохи порушують дієту. Досі вважали, що лікування від целіакії немає, але дослідники з Фінляндії довели протилежне – можна зробити так, щоб організм хворого сприймав глютен з їжі й повноцінно його переварював.
Експериментальну терапію вже успішно протестували на мишах. Робота опублікована на сайті Гельсінського університету.
Читайте також: Безглютенова дієта для схуднення: користь і шкода
Люди з целіакію хворіють на кишкові розлади через те, що ворсинки слизової оболонки кишківника руйнуються і процес всмоктування поживних речовин порушується. Лікування проти целіакії поки немає і єдиним способом підтримки здоров’я залишається безглютенова дієта.
Але тепер група дослідників з Фінляндії з’ясували, що наночастинки з гліадином можуть дозволити людям з целіакію харчуватися звичайною їжею.
Гліадин це розчинена в спирті фракція глютену.
Люди, які не переносять глютен, змушені виключити з раціону злаки/Фото:Unsplash
До теми: 9 безпечних продуктів, які не містять глютену
Відомо, що втрата толерантності до гліадину викликана порушенням регуляції гліадин-специфічних Т-лімфоцитів імунної системи. Саме ці порушення призводять до того, що слизова оболонка кишківника руйнується. Вчені вирішили з’ясувати, чи можуть наночастинки з гліадином перепрограмувати роботу імунних клітин.
Що пропонують вчені
Ін’єкції гліадину знижували у мишей запалення і пошкодження тканин, а також позитивно впливали на гени, пов’язані з імунною толерантністю.
Результати доводять, що терапія має імуномодулюючі властивості та може змусити Т-лімфоцити знову переносити глютен,
– зазначили автори дослідження.
Потенційно це означає, що лікування целіакії можливе.
Целіакія може бути вродженою чи набутою. Менше половини випадків обумовлені генетично, інші причини розвитку хвороби поки невідомі.
Джерело: 24tv.ua