Симптом з'являється з трьох причин.
"Позіхнув і почув клацання. Ще позіхнув — ще клацання. Всім навколо смішно, а я переймаюся. Раптом одного разу позіхну і залишуся із відкритою щелепою. Буде не до сміху." Захотілося дізнатися, що хрускотить і чому?
Хрускіт щелепи більше веселить людей, ніж насторожує. А що такого — симптом минув сам. Але цей хрускіт може бути ранньою ознакою хвороби і без лікування може закрити рот назавжди, інформує Ukr.Media.
Як уникнути серйозних ускладнень і що робити за появи хрускоту
Не хотілося б завантажуватися анатомією скронево-нижньощелепного суглоба (СНЩС). Для цього є лікарі. Але якщо у вас є тяга до знання свого організму, то читайте.
СНЩС — єдиний в організмі парний суглоб, що складається з двох суглобових головок і скроневих ямок, в яких вони розташовуються. Між головкою і ямкою знаходяться суглобовий диск, синовіальна рідина, оточені зв'язками та м'язами. Коли ви говорите або жуєте, верхня щелепа завжди залишається нерухомою, а відкривання рота забезпечує лише нижня щелепа саме завдяки руху суглоба та оточуючих нижню щелепу м'язів.
Коли із щелепою все добре, нижня щелепа рухається тихо і ніхто нічого не чує. Якщо ж пошкоджений суглоб, розтягнуті зв'язки, а м'язи спазмовані, при відкриванні рота в суглобі виникають коливання повітря, які створюють клацання і похрускування.
Можна не звертати увагу і чекати, коли це мине або піти на обстеження.
Які можуть бути ускладнення?
Запальний процес у суглобі може торкнутися вуха або трійчастого нерва. Це погано і дуже болісно. Хто допоможе? Потрібна ціла команда лікарів:
- стоматолог-ортопед;
- ортодонт;
- щелепно-лицьовий хірург.
Не лякайтеся. Просто почніть із відвідування будь-якого з цих фахівців.
Яка потрібна діагностика?
- оцінка прикусу у загіпсованих моделях щелеп в артикуляторі;
- 3D-комп'ютерна томографія;
- МРТ СНЩС.
Лікар допоможе усунути причини хвороби
Серед причин захворювання можуть бути такі явища:
- порушення прикусу;
- відсутність зубів;
- вроджені скелетні деформації. Наприклад, прикус, коли нижні зуби заходять на верхні або, навпаки, дуже глибокий прикус, коли верхні зуби видаються далеко вперед і утворюється глибока щілина між ними і нижніми зубами. В цих випадках зазвичай потрібна ортогнатична операція.
Ортодонт і щелепно-лицьовий хірург виконують комплексне лікування з нормалізації як прикусу, так і асиметрії обличчя.
В Інтернеті можна знайти відео комплексів гімнастики, які допомагають позбутися хрускоту і болю в області СНЩС. Однак не варто робити вправи без попередньої оцінки лікарем стадії захворювання, інакше можна ще більше ушкодити суглоб.
Джерело: ukr.media