Вчені змогли вилікувати глухоту у мишей за допомогою генної терапії

Останнім часом вчені з Європи і США все більше уваги приділяють генній терапії.

Приблизно половина випадків народження глухої дитини – наслідок генетики. Зазвичай ці люди вдаються до допомоги кохлеарних імплантатів – медичного приладу, протеза, що дозволяє компенсувати втрату слуху.

Згідно з дослідженням американської групи вчених, глухі миші, що отримали новий вид генної терапії, розвинули здатність чути майже на тому ж рівні, що і здорові. Ці результати припускають, що генна терапія коли-небудь може прийти на допомогу у випадках, які раніше не піддавалися лікуванню. Відповідна стаття опублікована в журналі PNAS, інформує Ukr.Media.

Більше половини випадків несиндромальної глибокої вродженої глухоти мають генетичну причину, і близько 80 відсотків з них обумовлені аутосомно-рецесивними формами глухоти. У мишей в експерименті була так звана глухота DFNB9, на яку припадає від двох до восьми відсотків пов'язаних з генами випадків глухоти у людей. При глухоті DFNB9 білок, званий отоферлином, не може виконувати свою звичайну функцію передачі звукової інформації, зібраної тонкими волосками у внутрішньому вусі. Однак після зміни генома глухих мишей за допомогою спеціально створених вірусів гризуни отримали здатність чути майже так само добре, як їхні родичі, які народилися з нормально функціонуючим отоферлином.

Аденоасоційовані віруси (adeno-associated viruses, AAV) вважаються одними з найбільш перспективних векторів для терапевтичного перенесення генів для лікування захворювань. Генна терапія на основі AAV – багатообіцяючий метод лікування глухоти, але його застосування обмежене потенційно вузьким терапевтичним вікном: у людей розвиток внутрішнього вуха завершується внутрішньоутробно, і слух стає можливим приблизно через 20 тижнів вагітності. Крім того, генетичні форми вродженої глухоти зазвичай діагностуються в період новонародженості, тому підхід генної терапії в моделях на тваринах повинні враховувати це, а ефективність генної терапії повинна бути продемонстрована після генної ін'єкції, коли слухова система вже встановлена. Іншими словами, терапія поверне назад вже існуючу глухоту.

Тим часом вчені визнають, що навіть після зміни того ж специфічного гена у мишей, який викликає глухоту DFNB9 і у людей, говорити про те, що віруси, які редагують гени, можна використовувати для лікування людини, занадто рано. Між експериментами на тваринах і людськими клініками лежить досить великий шлях, також є деякі підстави для побоювань, тому, перш ніж технологія отримає практичне застосування, робота науковців має пройти кілька подальших досліджень.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *