Остеохондроз спини: причини, симптоми, діагностика, профілактика

Захворювання вражає різні відділи хребта. найпоширенішими вважаються поперековий і шийний остеохондроз.

Якщо остеохондроз хребта не почати лікувати вчасно, наслідки хвороби можуть бути плачевними, аж до повної втрати функціонування ураженого відділу, передає Ukr.Media. Тому при характерних симптомах не слід зволікати з візитом до лікаря, і якщо діагноз підтвердився, негайно приступати до лікування. 

Причини виникнення

Міжхребцевий остеохондроз — патологія дегенеративно-дистрофічної етіології, при прогресуванні якої деформаційні процеси зачіпають спочатку хрящовим, а потім і кісткові структури. Захворювання вражає різні відділи хребта. найпоширенішими вважаються поперековий і шийний остеохондроз, а ось грудний відділ страждає менше за інших, тому що в цій області навантаження на хребці мінімальна.

Причини виникнення остеохондрозу різноманітні, але найпоширенішими вважаються

травми, забиття, вивихи;

надмірне фізичне навантаження, наприклад, заняття тяжелоатлетическим видом спорту або ожиріння;

обмінні, гормональні порушення;

спадковість;

малорухливий спосіб життя;

зловживання шкідливими звичками, важкими препаратами;

атрофія м'язів спини;

стреси, нервові перенавантаження;

переохолодження.

Характерні симптоми

Симптоматика захворювання розвивається по мірі прогресування. Чим занедбаніша стадія, тим гірше хворий почувається. На 1 ст. ознаки мало помітні, тому людина рідко звертає увагу на невеликий дискомфорт у спині, який проходить після відпочинку. Але далі симптоми починають загострюватися. Із-за поступового руйнування тіла фіброзного кільця зменшується міжхребцева щілина, в результаті чого віджимають нерви і судини, що пронизують хребці. У людини болить хребець, порушується його функціональність, гнучкість. Особливо виражені ці симптоми вранці, відразу після пробудження.

На 3 ст. фіброзне кільце ще сильніше деформується, патологічний процес переходить на кісткові структури, високий ризик утворення гриж міжхребцевих дисків. При прогресуванні 4 стадії болі інтенсивні, звичні знеболюючі препарати блокують синдром ненадовго. Може розвинутися параліч кінцівок, порушується функціонування внутрішніх органів. Вилікувати остеохондроз на останній стадії вдасться тільки хірургічним шляхом, тому не варто запускати хворобу, а лікувати її своєчасно.

Загальні симптоми захворювання:

гострі болі, що підсилюються після фізичних навантажень;

оніміння і порушення функціонування кінцівок;

головні болі, запаморочення;

підвищена пітливість;

тремор рук і ніг.

Діагностика

Для діагностування остеохондрозу хребетного при характерних симптомах рекомендується відвідати лікаря-невролога, який проведе первинний огляд. Процедура дозволяє з'ясувати ступінь прогресування патології, кількість уражених дисків. Далі проводиться тестування, під час якого увага приділяється амплітудности рухів хребта, станом м'язового корсета. Для підтвердження діагнозу дається напрям на такі інструментальні дослідження:

рентгенографія;

КТ або МРТ.

Яке призначається лікування?

Препарати

На 1-2 стадії остеохондроз хребта лікується консервативним шляхом. В схему терапії включаються такі групи препаратів:

Нестероїдні протизапальні. Зменшують запалення, сприяють зняттю набряклості і гострих болів. Застосовуються у формі таблеток, ін'єкцій та мазей. Ефективними ліками цієї групи вважаються:

«Індометацин»;

«Диклофенак»;

«Німесил»

Міорелаксанти. Знімають м'язові спазми, завдяки чому нервові волокна вивільняються, біль відступає. Добре зарекомендували себе:

«Баклофен»;

«Сирдалуд»;

«Мідокалм».

Хондропротектори. Відновлюють тканини зруйнованих дисків шийного, грудного або поперекового відділу хребта:

Хондроїтин»;

«Артра»;

«Дона»

Допоміжні процедури

Щоб повноцінно відновити хребет, одного медикаментозного лікування недостатньо. Тому в курс консервативної терапії включаються фізіотерапія, масаж, лікувальні вправи. Така комплексна схема допомагає відновити пошкоджені тканини, поліпшити кровопостачання і живлення зруйнованих дисків. Завдяки масажу і вправ хребетний стовп стає міцним і гнучким, а фізіопроцедури знімають запалення, набряки, стимулюють відновлення тканин на клітинному рівні.

Хірургічне лікування

Якщо консервативний спосіб не приніс результатів і хвороба прогресує, лікар приймає рішення про проведення оперативного лікування. Під час процедури усуваються дефекти, вивільняються затиснуті нерви і судини. Такий метод хірургії остеохондрозу називається дискектомія. Маніпуляції проводяться з допомогою ендоскопічних хірургічних інструментів, тому цей вид оперативного втручання вважається малоінвазивним. Після операції буде відновлювальний період, протягом якого важливо поступово розробляти хребет, суворо дотримуючись рекомендацій лікаря.

Хірургічне лікування не впливає на дегенеративні процеси в хребті і не припиняє їх. Тому ризик виникнення рецидиву завжди залишається.

Профілактика

Щоб попередити деформуючий остеохондроз спини, потрібно ще з дитинства стежити за здоров'ям хребта, контролювати поставу, щоранку робити зарядку. Крім цього, рекомендується дозувати навантаження на спину, не переохолоджуватися, позбутися шкідливих звичок, правильно харчуватися. В якості профілактики варто відмовитися від незручного взуття, замінивши її ортопедичними моделями. При характерних ознаках важливо відразу відвідати невролога, а не займатися самолікуванням. Адже чим раніше виявити хворобу, тим легше з нею потім боротися.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован.