Кожна п&#039ята смерть на Землі трапляється не через шкідливі звички, а через проблеми з харчуванням

Про це повідомила в. о. міністра охорони здоров&#039я України У. Супрун в блозі.

Неповноцінне харчування викликає найбільшу кількість смертей у всьому світі. Більше ніж куріння, високий тиск і будь-який інший фактор ризику. Це результати великого дослідження про вплив харчування на здоров'я. Дані зібрані з 195 країн з 1990 по 2017 рік, інформує Ukr.Media.

Що не так з харчуванням?

Забагато солі, недостатньо цільнозернових продуктів і свіжих фруктів. Також люди споживають дуже мало горіхів, насіння, свіжих овочів, омега-3 жирних кислот і клітковини. Уявіть, що кожна п'ята смерть на Землі трапляється не через шкідливі звички, а через проблеми з харчуванням.

Сумна статистика

Дослідження показує, що вплив окремих дієтичних факторів змінюється в різних країнах. Але саме надмірне споживання солі і недостатня кількість цільнозернових і фруктів в раціоні — викликають понад 50% смертей, пов'язаних з харчуванням. Інша частина пов'язана з високим рівнем споживанням червоного м'яса і м'ясних продуктів, підсолоджених напоїв і трансжирів.

Крім смертності неправильне харчування впливає на показник DALY (Disability-Adjusted Life Year). Це кількість років здорового життя, втрачених в результаті хвороби або смерті. Внаслідок поганого харчування втрачено 255 мільйонів років здорового життя — це становить 16% від DALY серед дорослих усього світу.

Що саме не так?

Нам радять споживати не менше 200-300 грамів фруктів в день. Проте більшість людей виконує лише третину норми — 94 грами. Якщо уявити — це дуже невелике яблуко. Денна норма цільнозернових продуктів становить 100-150 грамів, але "нормою" для багатьох є 29 грамів в день. Ми повинні споживати 3-5 шматочків цільнозернового хліба, а їмо менше одного. Солі варто споживати не більше 3 тисяч мг в день, краще ще менше. Але ця норма зазвичай перебільшується у 2 рази.

Норма насіння і горішків в день дорівнює 16-25 грамів. Зате багато їдять всього 3 грами — це половина волоського горіха. 290-430 грамів в день ми повинні їсти овочів. За розміром це приблизно 5-7 середніх морквин. Але більшість людей їдять близько 190 грамів — це як три невеликі морквини.

Додайте до цього безконтрольне вживання висококалорійної і жирної їжі, газовані солодкі напої, солодощі, регулярні шкідливі перекуси і переїдання.

Як наслідок — у 2017 році 11 мільйонів або 22% всіх смертей серед дорослих пов'язані з поганим харчуванням і недостатнім споживанням перерахованих вище продуктів. Причинами смертей стали серцево-судинні хвороби, рак і діабет. Для порівняння у 2017 році через високий тиск померло 10,4 мільйона людей, а через куріння — 8 мільйонів.

Такі результати свідчать, що ми маємо звертати набагато більше уваги на харчування, ніж ми звикли. І тут вираз "ми те, що ми їмо" набуває важливого значення.

Що робити, щоб поліпшити свій раціон:

Зменште споживання солі. Вибирайте продукти з низьким вмістом солі, читайте етикетку — якщо сіль знаходиться на початку списку інгредієнтів, то це означає її надлишковий вміст, замініть сіль на прянощі і намагайтеся готувати вдома — це кращий спосіб контролювати кількість споживання солі.

— Обирайте продукти зі зниженим вмістом солі, читайте етикетку — якщо сіль знаходиться на початку списку інгредієнтів, то це говорить її надмірний вміст, замініть сіль на прянощі та намагайтесь готувати вдома — це найкращий спосіб контролювати кількість спожитої солі.

— Віддавайте перевагу цільнозерновому борошну, хлібу з цільного зерна, цільним крупам з високим вмістом клітковини, макаронним виробам з борошна грубого помелу.

— Їжте більше овочів і фруктів. Вибирайте свіжі або заморожені фрукти. Зате зменшуйте споживання або уникайте овочів з вершковими соусами, смажених або панірованих, консервованих фруктів в сиропі, заморожених фруктів з доданими цукрами. Овочі та фрукти не тільки корисні, але й доступні.

— Не їжте багато цукру. Середня добова норма доданих цукрів повинна бути не більше 32-50 грамів. Це приблизно 10 чайних ложок. Але краще взагалі мінімізувати його споживання — не додавати цукор в чай або каву. Якщо ж додаєте цукор — не їжте додатково солодощі.

— Контролюйте розмір порції. Скільки ви їсте, так само важливо, як і те, що ви їсте. Щоб зменшити ризики переїдання — стежте за розміром порцій різних продуктів. Розмір може змінюватись залежно від індивідуальних особливостей або харчових рекомендацій, яких ви дотримуєтеся.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *