Головні причини, які пов'язані з різницею тривалості життя у чоловіків та жінок.
Ви, напевно, чули, що жінки живуть довше за чоловіків, чому сприяють біологічні, поведінкові та екологічні фактори, хоча вчені досі не розібралися, наскільки впливова кожна з передумов, інформує Ukr.Media.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), передбачається, що у 2019-му у світі народиться понад 141 мільйона дітей. Також передбачається, що хлопчики проживуть в середньому 69,8 року, а дівчатка — 74,2. Різниця — 4,4 року, і цей тренд кочує з покоління в покоління. Тривалість життя сьогоднішніх 60-річних жінок теж буде на роки довшим, ніж у чоловіків.
У цілому давно зрозуміло, що ситуація, яка склалася, обумовлена природою, а не умовами життя. Однак, міжстатева різниця в довголітті зазвичай пояснюється вибудуваними суспільством гендерними ролями, нормами і поведінкою. Крім того, що чоловіки менше дбають про здоров'я, вважається, що традиційні заняття сильної статі пов'язані з підвищеним ризиком, чреваті нещасними випадками і тяжкими захворюваннями.
Давайте нарешті розберемося, чому жінки живуть довше за чоловіків, орієнтуючись на наукові факти, а не нав'язані соціумом стереотипи. Розглянемо послідовно головні причини, пов'язані з міжгендерним дисбалансом.
Хромосома
Теорія полягає в тому, що подвійні X-хромосоми у жінок надають власницям певні переваги в порівнянні з чоловічим комплектом «X+Y». У кожній клітині жіночого організму міститься по дві Х-хромосоми, а у чоловіків — по одній Х і Y-хромосомі. Якщо один із генів у Х-хромосомі виходить із ладу, кожна жінка має здорову резервну копію. Чоловікам, своєю чергою, доводиться мати справу з єдиною Х-хромосомою, а Y-хромосома з віком здатна деградувати і навіть зникати, що підвищує ризик онкологічних захворювань. З моменту утворення зиготи чоловічий плід більш вразливий, ніж жіночий, і ризик смертності серед ненароджених хлопчиків на 20% вище — як не сумно це усвідомлювати. Саме на різницю в хромосомах у першу чергу посилаються вчені, пояснюючи, чому жінки живуть довше за чоловіків.
Гормон
Виявляючи винуватців, слід визнати, що статеві гормони доставляють чоловікам більше неприємностей, ніж усі інші обставини. За словами вчених, справжні проблеми наступають після настання статевої зрілості — під так званий «тестостероновий шторм», що схиляє до небезпечної або саморуйнівної поведінки, потрапляють більшість молодиків. Частково це пов'язано з природною схильністю до ризику, але в основному — з фізіологічними змінами, викликаними тестостероном.
Високий рівень тестостерону асоціюється з ризиком і агресією у молодих і з захворюваннями серця, і раком передміхурової залози у тих, хто постарше. Крім того, проти чоловіків «працюють» гендерні особливості жирових відкладень. Чоловіча будова тіла передбачає скупчення жиру навколо органів (вісцеральний жир), а жіноча — безпосередньо під шкірою. Ця відмінність визначається як естрогеном, так і наявністю другої хромосоми X у жінок, і, як з'ясувалося, відіграє серйозну роль, оскільки жир, що обволікає внутрішні органи, сприяє серцево-судинним захворюванням. Різний ступінь дефіциту заліза, супутніх менструацій, також змінює реакцію клітин, зміцнюючи серцево-судинну систему проти відповідних захворювань.
Стрес
Століття тому це звучало цілком виправдано — чоловіки були годувальниками і захисниками сім'ї, стурбованими достатком і безпекою, що оберталося для здобувачів чималим стресом. Сьогодні права і обов'язки зрівнялися, і жінкам доводиться навіть складніше, оскільки платне делегування турбот про будинок доступне аж ніяк не кожній, а чоловіки не поспішають розділити з нами щоденні клопоти.
Методи боротьби зі стресом теж далекі від рівняння — за статистикою шкідливим звичкам чоловіки потурають куди активніше жінок, що, звичайно, не додає їм здоров'я і довголіття. До слова, результати недавніх досліджень в США підтвердили, що ті, хто курить, п'є, їсть всякі шкідливості і уникає фізичних вправ, втрачають до десяти років від природної тривалості життя.
Інфекція
Крім інших факторів, жінки живуть довше чоловіків завдяки більш міцному імунітету. Вчені вважають, що перевага жінок зросла частково через перемогу над інфекційними захворюваннями, які ще століття тому гарантовано призводили до летальних наслідків. Безліч жінок гинуло під час пологів — через ускладнення і нестачу кваліфікованої допомоги акушерок. Розвиток медицини, знизивши тягар інфекцій та їх наслідків, призвів до непропорційного збільшення тривалості життя жінок.
Як не парадоксально, хоча жінки живуть довше за чоловіків, вони частіше хворіють, отримують ускладнення, заробляють інвалідності і більше відвідують лікарів, ніж чоловіки. Напрошується висновок, що жінки живуть довше за чоловіків не лише тому, що повільніше старіють, а й тому, що краще переносять недуги, хворіючи в будь-якому віці. Це питання потребує додаткових досліджень, і є надія, що відповідь на нього допоможе розкрити справжню причину гендерної різниці в тривалості життя.
Джерело: ukr.media