Чим небезпечне недосипання: негативні наслідки поганого сну

Які можуть бути наслідки недосипання.

У кого виходить спати необхідну кількість годин регулярно? На жаль, напевно, мало хто може цим похизуватися, інформує Ukr.Media.

Звичайно, не страшно, якщо ви одну або максимум дві ночі, замість необхідних 8 годин, поспите 5-6 годин. Ви будете розбитими та втомленими, але непоправних змін в організмі не відбудеться. Якщо ж недосипання відбувається регулярно, є небезпека отримати серйозні порушення фізичного і психічного здоров'я.

Якщо у вас є перераховані нижче симптоми, скоріше за все це пов'язано з вашим поганим сном. Зверніть на них увагу:

  • часте позіхання;
  • втома і пригніченість;
  • дратівливість, депресивний стан;
  • труднощі в сприйнятті нової інформації;
  • нездатність зосередитися, "каша" в голові;
  • відсутність мотивації;
  • незібраність;
  • підвищений апетит і потяг до вуглеводів;
  • зниження статевого потягу.

А ось, які можуть бути наслідки недосипання:

Ослаблений імунітет

Під час сну в організмі виробляються захисні речовини, які борються з хвороботворними мікробами — цитокіни. Тому при постійному недосипанні імунна система ослаблена, а організму буде важко боротися з хворобами. Недарма ж навіть при елементарній застуді рекомендують тільки тим і займатися, що приймати ліки, велику кількість рідини та спати.

Набір ваги

За результатами багатьох досліджень ті люди, які сплять менше 7-8 годин, схильні до переїдання і набору ваги (навіть є ризик ожиріння). Це пов'язано з тим, що через нестачу сну знижується рівень речовини лептину (завдяки йому людина відчуває ситість), а рівень гормону греліну, який провокує голод, навпаки, підвищується. Саме тому виходить, що ви можете хотіти їсти вночі (або пізно ввечері), вживати більше ніж завжди їжі, не мати достатньо сил на заняття спортом і позбавлення від набраних калорій.

А також через поганий сон організм після прийняття їжі виробляє більшу кількість інсуліну — накопичується жир, підвищується цукор і з'являється ризик розвитку діабету 2 типу. Попередьте заздалегідь ці наслідки недосипання.

Порушення емоційно стану

Беручи до уваги, що навіть після однієї безсонної ночі людина відчуває себе млявою, дратівливою, примхливою, втомленою і не здатною на продуктивну роботу, то після кількох таких ночей нервова система розхитується ще сильніше. Людина може бути постійно в поганому настрої. А також з'являється можливість розвитку депресії або тривожного розладу.

Гормональні порушення

Оскільки всі хімічні процеси в організмі людини відбудовуються переважно вночі, через малу кількість сну може порушуватися і гормональний баланс як у жінок, так і у чоловіків. Наприклад, для вироблення тестостерону необхідно мінімум 3 години безперебійного сну. До того ж у людей (особливо чоловіків), які страждають апное (проблеми з диханням уві сні) визначається низький рівень цього гормону, який може вплинути на лібідо.

А також переривчастий сон впливає на гормони росту (особливо актуально для дітей і підлітків). Ці гормони відповідають за збільшення м'язової маси, відновлення клітин і тканин.

Серцево-судинні проблеми

Недосипання, яке триває тривалий період, призводить до порушення серцевого ритму (його збільшення), підвищення тиску і рівня певних хімічних речовин, що відповідають за запалення, які спричиняють додаткове навантаження на серце. Збільшується ймовірність інфаркту та інсульту, особливо в середньому і старшому віці.

Знижується продуктивність

Сон відіграє основну роль у процесі мислення та навчанні. А ось його нестача шкодить когнітивним процесам з багатьох сторін. До того ж з причини поганого сну (або безсоння) послаблюється увага, пам'ять, концентрація, порушується здатність обробляти інформацію (міркувати/аналізувати) і приймати рішення. Така ситуація заважає ефективному навчанню і продуктивній роботі.

Погіршується стан шкіри

Поганий сон також може бути причиною блідої та млявої шкіри та темних кіл під очима. Це пов'язано з виробленням гормону кортизолу, який відповідає за колаген (робить шкіру гладкою та еластичною). Більше того, через недосипання гормон виробляється в більшій кількості і починає розщеплювати колаген, що призводить до в'ялості шкіри і сірого кольору обличчя.

Знаючи всі наслідки недосипання краще виділяти час на повноцінний сон і ваш організм віддячить вам здоров'ям і красою.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *