Чи дійсно пальмова олія є шкідливою для здоров’я: спростовуємо 5 головних міфів

Пальмову олію вже давно охрестили головним ворогом людського здоров'я і найнебезпечнішим інгредієнтом у складі харчових продуктів. Але чи дійсно усе те, що говорять про цей продукт, є правдою? Зовсім ні, інформує Ukr.Media.

Попри те, що пальмова олія в актуальних масштабах прийшла на ринки приблизно у 60-70-х роках ХХ століття, а у нашій країні набула популярності у 90-х, суперечки про її шкоду і користь не вщухають досі. Спочатку цей екзотичний продукт користувався величезним попитом, а потім його стали масово очорняти, і тільки в останні кілька років люди почали цікавитися, де правда, а де брехня. Зараз ми спростуємо головні міфи.

Пальмовий жир — це синтетика

Пальмова олія — натуральний продукт, що видобувається з плодів олійної пальми. Вона має рослинне походження, так само, як і її побратими, наприклад, кокосова олія, масло какао, ши, макадамії і багато інших. Її можна вживати у їжу або використовувати у виробництві косметики. Головна фішка цього продукту полягає у тому, що він багатофункціональний, але при цьому дешевий, і тому зустрічається скрізь.

Пальмова олія — шкідлива новомодна вигадка

Почнемо з того, що якісну пальмову олію використовують протягом багатьох століть. Вона відома з часів фараонів у Єгипті і у тій самій Африці була частиною національної культури задовго до того, як європейці відкрили Америку. Потім вона "перекочувала" до Південно-Східної Азії і Латинської Америки, і там усі з радістю вживали її у їжу та були щасливі. Але тут варто зробити перше застереження: йдеться не про синтетичний сурогат, а про справжній природний продукт, що видобувається вручну.

Пальмова олія завжди однакова і незмінно поганої якості

Важливо розуміти, що пальмова олія може бути різною. Краща варіація цього продукту — свіжовичавлена пальмова олія, що видобувається з м'якоті плодів олійної пальми. Вона багата на провітамін А і вітамін Е, містить велику кількість антиоксидантів і корисних жирів. Якщо ви слухали лекції дієтологів про фантастичну користь пальмової олії, вони говорили саме про це.

Вона може знижувати ризик розвитку тромбозу, рівень холестерину у крові, знижувати тиск, сприяти виробленню ферментів і навіть покращувати імунітет. Але треба розуміти, що справжню червону пальмову олію, як і будь-який інший якісний продукт, важко знайти в оригінальному вигляді, та й коштує вона недешево.

Другий і більш поширений варіант пальмової олії — пальмоядрова, яку роблять не з плодів, а з кісточок олійної пальми. Вона теж володіє непоганою якістю, але користі у ній вже менше. Після обробки продукт втрачає більшу частину своєї користі, різко дешевшає і продається більш масово.

Пальмова олія шкідлива для здоров'я

Давайте відверто: високоякісні натуральні продукти коштують дорого, і якщо виробник хоче випускати товар, який зможе дозволити собі більшість покупців, йому доведеться підбирати дешеві аналоги. Підступність четвертого міфу ґрунтується саме на цьому: дешевою рафінованою пальмовою олією замінюють дорогі тваринні і рослинні жири під час виробництва цукерок, випічки і кондитерської продукції, шоколаду і його похідних, різних напівфабрикатів і навіть молочної продукції.

На те, щоб зробити лише одну пачку натурального вершкового масла піде близько п'яти літрів молока, а це дуже дорого. Але якщо частково замінити тваринний жир на рослинний аналог, вийде дешевше. Або, припустимо, шоколад. Хто буде щодня купувати плитку за 368 гривень замість 37 гривень лише тому, що у складі немає пальмової олії? Про косметику навіть говорити не доводиться, але ми її хоча б не їмо.

Але, навіть з огляду на відносно низьку якість, шкода від низькопробної пальмової олії полягає не стільки у ній самій, скільки у неймовірній кількості шкідливої їжі, споживаної щодня. Цибулеві кільця, пончики (так, фритюрна олія найчастіше саме пальмова), булки, торти, тістечка, шоколадки і цукерки, що поглинаються кілограмами, призводять до високого рівня холестерину, проблем з судинами і ожиріння.

Нам здається, що ми харчуємося відносно правильно, але при цьому регулярно споживаємо тонну цукру і жирів. Саме через неправильну харчову поведінку і слабку фізичну активність у багатьох людей, старших за 25 років, спостерігається надмірна вага.

Щоб бути здоровими, потрібно відмовитися від споживання пальмової олії

Насправді слід відмовлятися не від олії, а від шкідливих звичок. Вранці жирний ненатуральний йогурт з солодкими добавками, бутерброди з білим хлібом або пластівці у цукровій глазурі. Потім кава з сиропом, у офісі перекус з печива і цукерок, ввечері торт або інший десерт — і ось результат вже наявний. І "провина" пальмової олії тут не у тому, що вона нібито жахливо шкідлива, а у тому, що ми їмо забагато усього, у чому вона міститься.

Здавалося б, незначні "маленькі слабкості" щодня впливають на наше здоров'я і якість життя в цілому. Кожен зайвий кілограм — це додаткове навантаження на серце, судини, суглоби і хребет. У майбутньому це гіпертонія, ішемічна хвороба серця, хребетна грижа, камені у нирках і печінці, тромбоз, цукровий діабет, артрози і купа інших проблем. Тому обов'язково звертайте увагу як на самі продукти харчування, так і на те, скільки ви їсте і наскільки багато рухаєтеся.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *