Алкоголь і недосипання: що між ними спільного

Багато людей, які страждають безсонням, воліють випивати склянку спиртного перед сном.

Кілька років тому MedicalXpress опублікував результат досліджень вчених з Єльського університету, присвячених зростаючій проблемі алкоголізму серед людей молодого віку. У ході дослідження був зроблений висновок, що причиною алкоголізму у цієї вікової групи може бути звичайне недосипання, інформує Ukr.Media.

У дослідженні погодилися взяти участь 42 молодих людей, які зізналися, що схильні до надмірного вживання алкоголю. Кожен день протягом тижня вони заповнювали анкети, в яких фіксувалася кількість випитого спиртного. При цьому всі учасники дослідження мали носити пристрої для вимірювання тривалості сну.

Як з'ясувалося під час дослідження, нетривалий сон і ранній підйом згодом призводять до більшого споживання спиртного людиною, яка не висипається. Можливо, це викликано бажанням якось зняти стрес і перенапруження через нестачу сну. У той же час, даруючи ілюзію розслаблення, алкоголь, на жаль, не надає позитивного впливу на біоритми організму. Як показав експеримент, ті, хто споживає великі обсяги алкоголю, схильні пізніше лягати спати (а значить, знову не висипатися), ніж ті, хто п'є трохи або зовсім дотримується тверезого способу життя. Але це не єдина причина, чому варто відмовитися від вживання алкоголю перед сном.

Як ще алкоголь впливає на сон

Ми вже з'ясували, що багато людей, які страждають безсонням, випивають перед сном, щоб заснути. Після початкового стимулюючого ефекту заспокійливу дію алкоголю може скоротити час, необхідний для засипання. Але дія алкоголю на цьому не закінчується. Дослідження показують, що алкоголь, споживаний протягом години перед сном, порушує другу половину періоду сну, змушуючи людину часто прокидатися. Крім того, дослідження показали, що при тривалому вживанні — ефективність алкоголю знижується, а негативний вплив на якість сну, навпаки, посилюється.

Також було виявлено, що вживання алкоголю навіть за шість годин до сну може збільшити неспання у другій половині сну. Вчені зробили висновок: алкоголь викликає тривалі зміни в тому, як організм регулює сон.

Алкоголь і розлади дихання

Хронічне вживання алкоголю, мабуть, пов'язано з підвищеним ризиком розвитку апное уві сні. Обструктивне апное уві сні — це розлад, при якому верхній повітряний канал звужується або закривається під час сну, викликаючи переривчасте дихання. Коли це відбувається, людина прокидається, щоб відновити дихання, а потім повертається до сну.

Однак випадки апное з наступним пробудженням можуть відбуватися сотні разів протягом ночі, що значно скорочує час сну. Крім того, вживання помірної або великої кількості алкоголю перед сном може звузити дихальний шлях, викликаючи епізоди апное у людей, які раніше не стикалися з такою проблемою.

Чому це так важливо? Люди, які страждають від апное уві сні і випивають два або більше алкогольних напоїв на день, в п'ять разів більше схильні до дорожньо-транспортних пригод, пов'язаних з втомою, ніж ті, хто не п'є. Крім того, дослідження пов'язують поєднання апное уві сні, хропіння і споживання алкоголю з підвищеним ризиком серцевого нападу, аритмії, інсульту і раптової смерті.

Старіння, алкоголь і порушення сну

Коли люди стають старшими, вони, природно, частіше прокидаються вночі. Дослідження показали, що люди старше 65 років прокидаються 20 або більше разів протягом ночі. Це призводить до того, що сон стає менш спокійним і відновлюючим, і може стимулювати вживання алкоголю для поліпшення його якості. Але результат виходить прямо протилежним — сон стає ще більш переривчастим.

Алкоголь, синдром відміни і сон

У пацієнтів з тяжкими розладами, пов'язаними із вживанням алкоголю, порушення сну включають в себе більш тривалий час, необхідний для засинання, часті пробудження, зниження якості сну і денну втому.

Можна було б припустити, що залежні від алкоголю люди, які кидають пити, швидко повертаються до нормального режиму сну, але насправді раптове припинення вживання алкоголю може призвести до синдрому відміни, який, навпаки, загострює безсоння, роблячи сон більш переривчастим.

Залежні люди, які переживають абстиненцію, можуть відчувати:

  • Погіршення якості сну.
  • Сон, що складається з коротких періодів швидкого сну.
  • Сон, переривчастий з численними пробудженнями.

Після зникнення симптомів відміни, у любителів випити може спостерігатися поліпшення режиму сну, але у деяких режим сну може так ніколи і не відновитися навіть після кількох років тверезості.

Дослідження показали, що видужуючі залежні люди, зазвичай, погано сплять, що призводить до денної втоми. За іронією долі, якщо людина, що відмовилася від випивки, повертається до пияцтва, сон стає більш спокійним, принаймні, на початковому етапі. Оманливе відчуття, що вживання алкоголю покращує сон, є основною причиною рецидиву для багатьох залежних. Проте полегшення, яке вони отримують, носить тимчасовий характер.

Оскільки люди продовжують пити, їх патерни сну знову порушуються. Тому не варто обманювати себе і вірити в те, що алкоголь здатен вирішити проблему безсоння. Ідея про те, що вживання алкоголю покращує сон, насправді — всього лише міф. Так що старі добрі поради — прогулянки на свіжому повітрі перед сном, заспокійливі безалкогольні напої і все більш популярний у світі "діджитал-детокс після 22.00" дають куди більше шансів виспатися і відчувати себе бадьорим і відпочившим.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *