Заборона на аборти: за і проти

23 вересня понад 20 осіб вийшли на Поштову площу перед теплоходом “Зірка Дніпра”, де відбувався Конгрес НАН України з питань біоетики.

Демонстранти — волонтери ГО «Інсайт» й активісти правозахисних і лівих ініціативних груп — тримали плакати з написами «Моє тіло – мій вибір», «За щасливі сім’ї, бажаних дітей, легальні аборти», «За право жінки вибирати», «За контрацепцію й аборти» та скандували: «Україна – світська держава», протестуючи проти втручання церкви в науку та медицину.

Учасники акції протестували проти рішень Четвертого  національного  конгресу з питань біоетики, який проходив у Києві 20-23 вересня.

Чим же вчені образили демонстрантів?

Учені вирішили боротися проти абортів у тісному союзі з духівництвом, а саме: розробити для шкіл і вузів низку навчальних програм з сексуальної освіти. А також відкрити в співдружності з релігійними організаціями консультаційні центри для вагітних жінок «із метою зберегти кожну вагітність».

А як же право жінки на репродуктивний вибір, закріплене рішеннями ООН ще в 1968 році?

«Чи не є жорсткий осуд жінки, яка зважилася на аборт, порушенням її прав?» – запитали учасників Конгресу активісти ГО «Інсайт» й активісти правозахисних і лівих ініціативних груп.

Адже навіть у країнах, які визнають цінність людського життя з моменту зачаття (Німеччина, Італія, Польща, Ірландія), здоров’я та психологічний комфорт матері ставиться вище за життя цієї дитини.

Хто ж має слушність у цій суперечці?

Питання про духовний і юридичний статус ембріона спричинило палку дискусію навіть у середовищі вчених.

Чи є аборт злочином проти особистості (під особистістю в цьому випадку мається на увазі ембріон)?

Чи порушує аборт права дитини, задекларовані Конвенцією про права дитини?

Ось витримки з деяких виступів учених:

«У законодавствах різних країн це питання вирішується по-різному, – зазначила у своїй доповіді Зоя Серебровська (інститут фізіології ім. Богомольця НАНУ). – У Німеччині, Італії, Польщі, Ірландії юридичні норми базуються на тому, що людське життя дорогоцінне від моменту зачаття. У Великобританії експерименти над ембріоном дозволені до 14 дня розвитку. У законодавстві України юридичний статус ембріона зовсім не обумовлений.

Україні потрібен закон, у якому захищалося б людське життя від моменту зачаття. Це стосується не лише переривання вагітності, а й інших маніпуляцій з ембріоном людини».

Думку вченого з Інституту фізіології  ім. Богомольця підтримали багато вчених-учасників Конгресу. Й особливо гаряче – духівництво та громадські організації, діяльність яких тісно пов’язана з церквою.

Так, у доповіді Світлани Лещенко (МБФ «Дар життя») зазначається: «…аборт – це вбивство людини, яка вже має дану Богом душу. Бог дав людині право вільного вибору у прийнятті всіх рішень, але це право не є абсолютним і безмежним – воно обмежується Божими заповідями, суспільними, моральними, етичними законами. Згідно з нашим законодавством, мати має право позбавити дитину життя, але право дитини на життя значно цінніше та вище, ніж право, дане матері людьми».

Один із учасників Конгресу, А. Лисець (Хорватія), розповів про досвід своєї країни: «За згодою міністерства охорони здоров’я, медпрацівники посилають вагітних жінок до католицьких священиків і черниць із метою відмовити жінку від аборту. У деяких гінекологічних відділеннях клінік є спеціальні кімнати, в яких жінка, яка зважилася на аборт, обов’язково розмовляє зі священиком або черницею. У такий спосіб рятують величезну кількість дітей»

А які аргументи учасників акції протесту?

Вони керувалися цілою низкою міжнародних документів, у яких закріплене право жінки на вільний вибір.

А саме: рішеннями ООН,прийнятими ще в 1968 році, а також документами Каїрської конференції ООН із проблем народонаселення та розвитку (1994 р.) і Всесвітньої конференції з питань становища жінки (Пекін, 1995). У цих документах, зокрема, закріплене таке положення:

•  «… подружні пари мають право ухвалювати відповідальне рішення щодо кількості своїх дітей і інтервалів між їх народженням…»
Активісти акції протесту вимагали ввести систему сексуальної освіти, зробити контрацепцію доступною й, у разі небажаної вагітності, забезпечити доступ до легальних і безпечних абортів.

Вони впевнені, що заборона абортів не зменшить кількості абортів, а тільки збільшить кількість жіночих смертей від підпільних абортів.
Крім того, представники правозахисного руху України стурбовані тенденцією втручання церков у медицину та науку, а так само у сферу прав людини у світській державі.

Так, питання аборту дуже неоднозначне. Чи має право хоч хтось (юрист, лікар, священик) дати однозначну оцінку вибору жінки?
Питання все ще дискутується.

Для довідки: біоетика – наука, що розглядає питання етичності таких напрямів сучасної науки, як клонування, генна терапія, синтетична біологія, використання стволових кліток, пересадки органів тощо.

Джерело: lady.tochka.net

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *