Вигорання, апатія і тривожність, Або що не так з психічним здоров’ям українців

Психічне здоров’я: проблеми, де лікувати © Depositphotos

Щорічно 10 жовтня у світі відзначають День психічного здоров’я. В Україні, як і в багатьох країнах пострадянського простору, більшість людей ще не навчилися звертати увагу на своє психічне здоров’я, і ​​звикли відмахуватися від будь-яких проблем у психічному стані. Редакція tochka.net вирішила поспілкуватися з психологом Іриною Саченко і дізнатися, з якими проблемами стикаються найчастіше українці, що може свідчити про порушення психічного здоров’я і до кого звертатися за допомогою.

Які проблеми з психічним здоров’ям найчастіше зустрічаються в українців

Стан психічного здоров’я в українців плачевний, говорить психолог Ірина Саченко. За її словами, цьому сприяють кризи і хитке економічне та політичне становище в країні. Українці за останні 7 років пережили кілька криз: це і Майдан, війна на Сході країни, яка триває вже 6 років, а у 2020-му до цього всього додалася ще й епідемія коронавіруса. Так, згідно зі статистикою, 8 млн українців страждають психічними захворюваннями. До цього переліку входять і розлад особистості, а також ті хвороби і відхилення, які можна корегувати психотерапією.

Які порушення і відхилення з психічним здоров’ям найчастіше зустрічаються в українців:

  • Апатія,
  • Тривожність,
  • Депресія і різні депресивні стани,
  • Психоемоційний стан (на роботі і в сім’ї).

Ірина Саченко
психолог

погляд експерта
Апатія, тривожність, депресія, депресивні стани і вигорання (психоемоційний вигоряння) найчастіше зустрічаються у українців. Вигорання може стосуватися роботи і сімейного життя. В роботі вигоряння відбувається від того, що людина багато працює, а за свою роботу отримує тільки гроші без будь-якого задоволення. До того ж оплата може бути невисокою, людина працює, щоб вижити, грошей на хобі і захоплення вже не залишається. Вигорання в сім’ї відбувається, коли люди живуть разом на одній території, але несильно прив’язуються один до одного, несильно зближуються. Або навпаки один з пари дуже прив’язується, а іншій людині нічого не цікаво, він не звертає увагу на свого партнера.

Що може свідчити про проблеми з психічним здоров’ям і до кого звертатися за допомогою

Ознаки проблем з психічним здоров’ям:

  • Відсутність сил, постійна втома (людина нічого не хоче робити, прокидається і не хоче йти на роботу, починати цей день, не хоче бути там, де вона є).
  • Панічні атаки, паніка, страх,
  • Високе серцебиття, затримка дихання,
  • Тремор рук,
  • Можуть підкошуватися ноги,
  • Безпричинні сльози.

Ірина Саченко
психолог

погляд експерта
Такі стани можуть також свідчити про проблеми зі здоров’ям, щитовидною залозою і ендокринною системою, тому я в своїй практиці відразу відправляю особу до терапевта, щоб перевіритися. Якщо з організмом все нормально, я пропоную психотерапію або ж відправляю до психоневролога, щоб призначив медикаменти. Потрібно розуміти, що психотерапія — це праця, пацієнту теж потрібно докладати зусиль. А людині, яка звернеться до невролога швидше за все пропишуть антидепресанти або заспокійливе. Але потрібно розуміти, що медикаментозне лікування — це боротьба з наслідками, а не причиною і після завершення курсу препаратів, стан людини може знову погіршитися. Водночас психотерапія допоможе знайти порозуміння, навіщо ти живеш на цьому світі, що тебе цікавить в цьому житті крім роботи, знайти життєві цілі, смисли, вивчити себе, побачити свої проблеми, щось поміняти, поліпшити якість життя.

Психічне здоров’я: проблеми, де лікувати © Depositphotos

До яких фахівців звертатися, якщо підозрюєш проблеми з психічним здоров’ям:

  • Психолог,
  • Психоневролог,
  • Психіатр.

Під час вибору психолога варто звертати увагу на його освіту, практику, відвідування семінарів, відгуки (як серед пацієнтів, так і серед колег). Потрібно розуміти, що психотерапія — це лікування не одного дня, для неї потрібно багато часу. Якщо немає можливості оплатити психотерапевта, можна звернутися в центри Психологічною підтримки або на телефон довіри.

Ірина Саченко
психолог

погляд експерта
Багато людей бояться йти до психотерапевта і надають перевагу психоневрологу, але я раджу йти до психіатра. У них більше досвіду роботи з ліками, вони можуть не тільки призначити лікування, але і допоможуть вийти з нього. Психоневрологи працюють як звичайні лікарі, призначають лікування, і пацієнт йде додому, приймає ліки. Тому лікування у психоневролога варто поєднувати з лікуванням у психолога. Психолог в парі з психоневрологом допоможе завершити медикаментозне лікування, коли людина припинити приймати ліки.

Раніше ми розповідали про зірок, які боролися з психічними розладами.

Джерело: lady.tochka.net

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *