Вакцинація від грипу 2022: ТОП-7 головних питань

Війна війною, а грип, як то кажуть, за розкладом. На жаль, він нікуди не подівся, як би нам цього не хотілося. На щастя, на нього є управа – вакцинація. І в Україні вже почали продавати протигрипозні вакцини. Кому варто зробити насамперед щеплення від грипу? Хто може розраховувати на безкоштовну вакцинацію? Читай відповіді на ці та інші питання у нашій статті.

1. Які штами грипу будуть у цьому епідсезоні?

Щороку циркулюють різні штами грипу, тому завжди на початку епідсезону з’являються нові вакцини. Адже минулорічні будуть неефективними.

Якщо у 2021-2022 роках в Україні були штами “Канзас”, “Колорадо”, “Брісбен” та “Пхукет”,  то у 2022-2023 нас атакуватиме зовсім інша вірусна четвірка.

За даними Центру громадського здоров’я, цього епідсезону в Україні будуть наступні штами грипу:

  • вірус, подібний A/Victoria/2570/2019(H1N1)pdm09;
  • вірус, подібний A/Darwin/9/2021 (H3N2);
  • вірус, подібний B/Austria/1359417/2021 (лінія B/Victoria);
  • вірус, подібний B/Phuket/3073/2013(лінія B/Yamagata).

2. Які вакцини від грипу будуть в Україні?

Цього року в Україну вже завезені та ще завезуть чотирьохвалентні вакцини від грипу (тобто вони розраховані на всі 4 штами грипу) “Ваксигрип”. За словами Михайла Радуцького, голови Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування,  вона вже є в деяких аптеках.  Її вартість майже не відрізняється від минулорічної, вона складає 300-400 грн.  

Цього року до України планують завезти понад 340 тис. доз вакцин від грипу, — зазначає експерт.

Крім “Ваксигрипу”” буде ще завезено вакцину “ДжісіФлю”.  Це трьохкомпонентна вакцина, а значить, вона ефективна проти трьох штамів грипу. Її слід колоти в першу чергу тим, хто, наприклад, хворів на грип минулого року. “Ваксигрип” треба колоти тим, хто давно не хворів на нього.

В Україні в цьому році буде вакцина від двох виробників © freepik.com

3. Хто може зробити щеплення від грипу безкоштовно?

Вакцинація від грипу не входить до Національного календаря обов’язкових щеплень. А тому, як правило, її можна зробити тільки за власні кошти.

МОЗ визначив, що щеплення від грипу за станом здоров’я та медичними показниками рекомендоване 4,7 млн українцям. Але через воєнний стан та обмежене фінансування державних закупівель критична необхідність вакцинації груп ризику встановлена на рівні 250 тис. доз. До групи ризику віднесли медиків, працівників ЗСУ, МВС, СБУ та вагітних жінок. Вони відповідно до заявок від сімейних лікарів зможуть за бажання отримати щеплення від грипу безоплатно, — пояснює Михайло Радуцький.

4. Кому в першу чергу потрібно робити щеплення від грипу?

Людям, які належать до групи ризику, тобто у них грип, може протікати з ускладненнями. Це:

  • вагітні;
  • діти;
  • люди похилого віку;
  • люди з хронічними захворюваннями та зайвою вагою.

5. Які особливості вакцинації від грипу для дітей?

І “Ваксігрип”, і “ДжисіФлю” — це спліт-вакцини, або розщеплені вакцини. Вони містять, на відміну від цільновірійних, зруйновані інактивовані віріони вірусу грипу, тому їх можна, наприклад, колоти вагітним жінкам та дітям з 6-місячного віку.

Якщо дитина до дев’яти років ніколи раніше не хворіла на грип і їй не робили щеплення від нього, вакцинувати її потрібно у два етапи — з інтервалом не менше ніж 4 тижні.

Щеплення від грипу можна робити дітям з 6-місячного віку © freepik.com

6. Кому щеплення від грипу протипоказане?

Єдине протипоказання для вакцинації від грипу — наявність алергії на курячий білок. Річ у тім, що у сучасних вакцинах може бути слідова концентрація курячого білка. Якщо людина має на неї алергію, то після вакцинації від грипу у неї може розвинутися анафілактичний шок.

7. Наскільки ефективна вакцинація від грипу?

Завдяки вакцинації ймовірність тяжкого перебігу захворювання та ускладнень зменшується на 60%, ймовірність смертельних випадків на 80%, а частота госпіталізацій — приблизно на 50%.

 Раніше ми писали про те, що повинно бути в тривожному рюкзаку на випадок ядерного вибуху. 

Джерело: lady.tochka.net

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *