Токсоплазмоз під час вагітності: чим небезпечний та як треба лікувати?

Токсоплазмоз © depositphotos.com

Багатьох жінок, які готуються стати мамою, хвилює питання: чим небезпечний токсоплазмоз при вагітності і чи потрібно його лікувати? Як відомо, токсоплазмоз викликається внутрішньоклітинними паразитами –токсоплазмами. І вони можуть легко проникати в плаценту, адже «подорожують» по організму з кров’ю. Дізнайся, які наслідки для плода викликає токсоплазмоз і що робити при його виявленні, в статті tochka.net.

Що таке токсоплазмоз?

Вважається, що паразит може сидіти в організмі кожної третьої людини на Землі, причому з самого дитинства, абсолютно ніяк не проявляючи себе. Переносники токсоплазмозу – домашні тварини і птахи, проте найчастіше це кішки, тому що саме в їх кишечнику паразит активно розмножується. Потрапляючи всередину людини, паразит поселяється просто в клітині, як правило, не викликаючи симптомів. Це відбувається, тому що наше тіло вчасно «включає» антитіла, і отже ми відразу отримуємо імунітет.

Токсоплазми © depositphotos.com

Зараження токсоплазмозом відбувається найчастіше через немиті руки і погано оброблену термічно їжу. Але ж і на руки паразит повинен якимось чином потрапити … Найчастіше це відбувається в дитинстві, коли дитина копається в пісочниці, де випорожнюються кішка або собака. Якщо частинки фекалій потрапляють на руки, а потім на слизові оболонки – зараження відбудеться. Особливо небезпечні старі фекалії, на яких паразит вже утворив цисти. А вони можуть існувати в середовищі до 2 років! Також паразит здатний потрапити в організм через ранки на тілі з землею.

Симптоми токсоплазмозу

У дуже рідкісних випадках зараження супроводжується головним болем, підвищенням температури, слабкістю, що можна легко сплутати з застудою. До речі, наявність яскраво вираженої симптоматики говорить про «пробоїни» в імунній системі людини, що є приводом для обстеження на ВІЛ.

Токсоплазмоз © depositphotos.com

В іншому випадку паразит майже мирно живе в нашому тілі, і ми можемо навіть не підозрювати про це. Тобто для дорослої людини недуга небезпеки не несе і в більшості випадків її не лікують.

При вагітності негативно вплинути на дитину здатний тільки нещодавно придбаний паразит. Тому лікують токсоплазмоз у вагітної лише при недавньому зараженні, а старі паразити в тілі не викликають ніяких наслідків!

Коли лікується токсоплазмоз?

Давай все-таки розберемося, коли лікар може призначити лікування при токсоплазмозі. Почнемо з того, що в першому триместрі вагітності жінкам радять здати аналіз на це захворювання. Він може показати один з трьох варіантів:

  • зараження відбулося нещодавно (за півроку до вагітності або вже під час),
  • відбулося давно
  • взагалі не відбулося.

Найбільш сприятливим вважається другий варіант. Якщо контакт з паразитом мав місце більш ніж за півроку до вагітності, значить організм вже виробив антитіла і більше паразит небезпеки не несе.

Кішка – переносник збудника © depositphotos.com

Якщо зараження не було – тут залишається ризик, що це станеться під час вагітності. У такому випадку жінці доведеться уникати контактів з тваринами, з землею, сумнівними м’ясними продуктами (покупні чебуреки, пиріжки та інші), особливо ретельно стежити за чистотою рук. При приготуванні їжі важливо добре проварювати м’ясо, а домашніх тварин перевірити на наявність хвороби. Також доведеться кожні 2 місяці здавати аналіз на ознаку придбання паразита.

Найгірше, якщо найпростіший мікроорганізм проникнув нещодавно. Саме в цьому випадку призначається лікування.

Існують препарати (антибіотики, сульфаніламіди та ін.), які мають агресивну активність по відношенню до токсоплазм. І для людини, і для тварин розроблені відповідні схеми терапії, які включають кілька курсів і різні комбінації препаратів. Без лікування природа сама подбає про те, щоб дитина не народилася – відбудеться викидень. Якщо жінка відмовилася від аборту і вирішила лікуватися – є шанс врятувати дитину.

Лікуванням токсоплазмозу займається лікар-інфекціоніст, так як це захворювання відноситься до паразитарних інфекцій.

Вивчення аналізів крові © depositphotos.com

Наслідки токсоплазмозу для плода

Наслідки захворювання для плоду визначаються терміном вагітності. Чим раніше відбулося зараження матері, тим гірший прогноз для плода. Якщо зараження відбувається в першому триместрі вагітності, коли плацента ще слабо проникна, вірогідність зараження складає лише 17%. Однак зараження може обернутися вродженим токсоплазмозом з дефектами розвитку дитини, смертю або викиднем.

У другому триместрі ймовірність інфікування становить вже до 20%. Збудники головним чином впливають на мозок дитини, вражаючи його очі і центральну нервову систему. Тут є ймовірність розумової відсталості, сліпоти, епілепсій в майбутньому.

Зараження токсолазмами в третьому триместрі передасться дитині з імовірністю 60%, але в цей період плід вже зміцніє і зможе сам чинити опір паразитові. Це означає, що дитина може народитися без жодних ознак захворювання.

Найкраще, що можна зробити для своєї майбутньої дитини – запланувати її зачаття та народження, завбачливо здавши всі необхідні аналізи, щоб уникнути сліз та непотрібних втрат.  

Раніше ми писали про те, скільки води в день необхідно пити для здоров’я. Читай про це тут.

Джерело: lady.tochka.net

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *