Шкода і користь кави для здоров’я чоловіків і жінок © depositphotos
З цього ароматного, п’янкого напою починається ранок у 90% населення Землі. Багато хто “грішить” кавою неодноразово протягом робочого дня. З кавою пов’язано безліч міфів і легенд. Про напої багато сказано, але остаточного рішення з приводу того, шкідлива чи корисна кава – немає. Більшість фахівців, що вивчають вплив кави на організм, сходяться на думці, що, як і будь-який продукт, вона певною мірою корисна або шкідлива. Надмірне вживання кави не принесе організму нічого доброго, а ось вживаючи її в розумних межах, можна поліпшити своє самопочуття і настрій.
Кофеїн і його вплив на організм
Основна речовина, що міститься в каві – кофеїн. Це алкалоїд, крім кави наявний також у чаї, мате, гуарані, коле і інших відомих енергетичних напоях. Кофеїн – психостимулятор, його дія полягає в:
- посиленні серцевої діяльності;
- почастішанні пульсу;
- розширенні кровоносних судин;
- підвищеному сечовиділенні;
- зниженні агрегації тромбоцитів.
Кофеїн був відкритий у 1819 році німецьким хіміком Фердинандом Рунге. А ось штучно синтезували кофеїн на початку ХХ століття. За це Герман Фішер навіть був удостоєний Нобелівської премії з хімії. Дія кофеїну на рефлекси людини також вивчав відомий науковий діяч, фізіолог Іван Павлов.
Кофеїн у малих дозах стимулює нервову систему, а ось у великих кількостях викликає залежність, яку називають теїзмом. Але вплив кофеїну на організм потрібно розглядати в кожному конкретному випадку окремо. Так, хтось стає чутливим вже після однієї чашки кави, а інші можуть випити кілька, і це ніяк не відіб’ється на їх самопочутті. Все залежить від типу нервової системи кожного з нас.
Медичні довідники свідчать, що в середньому дія кави триває 40 хвилин. Потрапляючи в організм, кофеїн швидко всмоктується в травну систему. За рахунок вивільнення дофаміну, людина відчуває бадьорість, підвищується рухова активність. А от якщо не “підживити” організм знову, то через 3-6 годин разом з сечею кофеїн повністю виводиться з організму. Тоді може навалитися втома, з’являється млявість, знижується працездатність.
Шкода і користь кави для здоров’я чоловіків і жінок © depositphotos
Чим корисний кави в помірних кількостях:
- покращує стан судин, а значить знижує ризик розвитку серцево-судинних захворювань;
- зменшує прояви панкреатиту;
- підвищує тиск, покращує мозковий кровообіг;
- стимулює утворення фактора росту нервів BDNF;
- за деякими дослідженнями, знижує ризик розвитку: хвороби Паркінсона, раку печінки, цукрового діабету, ймовірність передчасної смерті також знижується.
Міфи і реальність: наскільки кава корисна/шкідливий для організму
Міф 1. Кава позитивно впливає на центральну-нервову систему
Часткова правда. Все залежить від кількості випитого. “Доза” кави у кожного своя, тому при розумному вживанні, кава допоможе підбадьоритися, підвищити працездатність. За результатами досліджень американських вчених, розумові здібності людей, які випивають 2 чашки кави в день, вище, ніж у тих, хто відмовився від його вживання.
Міф 2. Кава провокує безсоння
Часткова правда. Знову ж таки, вплив кофеїну на кожен організм не однаково. Дійсно, у більшості людей вживання кави на ніч викликає безсоння. Але є досить великий відсоток людей, які відмінно засипають після випитої чашки навіть пізно вночі. Вживаючи кави часто, ми привчаємо організм до неї, тим самим стаємо до напою несприйнятливими.
Міф 3. Кава несумісна з лікарськими препаратами
Правда. Кофеїн має властивості посилювати чи послаблювати дію ліків. Тому, запивати таблетки кавою, точно не варто). Вживання таблеток і кави треба розділяти в часі. Завзяті кавомани повинні поцікавитися, чи сумісна кава з певними ліками. Можливо, на час прийому таблеток, від улюбленого напою доведеться відмовитися зовсім.
Міф 4. Каву не можна тим, у кого є захворювання серцево-судинної системи
Правда. Кофеїн підсилює серцеву діяльність, тому хворим на артеріальну гіпертензію, атеросклероз судин, аритмію, вживати каву не можна. Також не рекомендують його при захворюваннях ендокринної системи, нирок, шлунка і 12-палої кишки. А ось існуючу думку про те, що випита чашка міцної кави може призвести до серцевого нападу, не підтвердилася жодним з проведених досліджень.
Міф 5. Кава провокує розвиток ракових захворювань
Неправда. Ніякої залежності між вживанням кави і розвитком ракових захворювань не існує. Щоб спростувати можливий зв’язок, вчені проводили тривалі дослідження.
Міф 6. Кава допоможе при похміллі
Часткова правда. Каву – не протиотрута, але оскільки стимулює роботу центральної нервової системи, може тонізувати, допоможе підбадьоритися. Шкода, яка завдається організму алкоголем, кофеїн нейтралізувати не може.
Міф 7. Кава викликає залежність
Часткова правда. У разі постійного перевищення своєї індивідуальної дози, дійсно може виробитися залежність. Перевірити це досить просто: потрібно спробувати відмовитися від кави на один день. У залежної людини з’являється дискомфорт, він відчуває себе втомленим, дратівливим, з’являються головні болі, депресія. Самопочуття значно поліпшується після випитої чашки кави. Щоб позбутися від залежності, треба пережити “ломку” протягом тижня-двох.
Міф 8. Кава з цигарками – подвійно небезпечна для здоров’я
Правда. По-перше, курці вживають каву понад норму, а значить залежні не тільки від цигарок, але і від кави теж. По-друге, нікотин виводить кофеїн з організму швидше, значить потреба в каві у курця більша, ніж у того, хто не курить. Навіть якщо ви кинули палити, потреба в кофеїні відразу ж не зменшується, а залишається стабільно високою близько півроку. По-третє, вживання кави разом з цигаркою збільшує ризик розвитку артеріальної гіпертензії, підсилює прояви атеросклерозу судин в кілька разів.
Міф 9. Вагітним каву не можна
Неправда. Майбутнім мамам дозволяється випити 1-2 чашки кави в день. Важливо розуміти, що у вагітних кофеїн виводиться з організму повільніше. Перевищуючи денну норму, жінка ризикує втратити дитину або народити малюка з малою вагою.
Міф 10. Через високий вміст кофеїну “енергетики” небезпечні для здоров’я
Правда. Крім високої дози кофеїну, в “енергетиках” багато цукру, консервантів, стимуляторів, які шкодять здоров’ю не менше.
Шкода і користь кави для здоров’я чоловіків і жінок © depositphotos
Як і скільки можна пити каву без шкоди для організму
Вживати треба тільки мелену каву, а не розчинну. Кожній людині слід прислухатися до своїх відчуттів. Зазвичай ми знаємо, скільки кави можемо випити, не зашкодивши при цьому свого організму. Максимально допустима медиками кількість – 4 порції еспресо, еквівалентно 400 мг кофеїну. Не можна пити дуже гарячу каву, адже ризикуєте отримати рак стравоходу. Вираховуючи норму кави, до уваги беруть не розмір порції, а кількість меленої кави, взятої для приготування.
Ідеальний час для вживання кави – ранок, перша половина дня. Правильна концентрація – 1 ч.л. на склянку води.
Відомо кілька лайфхаків з кавою. Наприклад, коли дуже потрібно бути “бодрячком”, потрібно випити кави і 15 хвилин поспати. Також можна випити велику порцію кави і запити її натуральним соком.
Раніше ми розповідали, як потрібно правильно вибирати і пити каву.
Джерело: lady.tochka.net