Жіноче безпліддя: причини явні та приховані

Вважається, що в більшості випадків винною стороною є жінка. Хоча в медичній періодиці дедалі частіше з’являється інформація про те, що приблизно у 40-45% випадків причину безпліддя слід шукати в надрах чоловічого організму. І більшість лікарів у випадку підозри на безпліддя настійно рекомендує приходити на прийом удвох.

Але в цій статті ми розглянемо явні та приховані причини жіночого безпліддя.

Що таке безпліддя?

Згідно з останньою класифікацією ВООЗ, безплідною вважається жінка, у якої при регулярному статевому житті протягом року та більше не настала вагітність.

Безпліддя буває
первинне (жінка ніколи не вагітніла) та вторинне (вагітність і пологи вже були, але наступна дитина залишається тільки в планах).

Що заважає сперматозоїду з’єднатися з яйцеклітиною?

Безпліддя, причина перша: запальний процес у статевих шляхах жінки. Ця проблема призводить до суттєвого підвищення кількості еритроцитів, які «гальмують» сперматозоїди. У чоловічих статевих клітин просто бракує сил добігти до фінішу: надто вже складна «бігова доріжка»… 

Безпліддя, причина друга: несумісність цервікального слизу та сперматозоїда. Іноді в слизових жінки виробляються антитіла, які сприймають сперматозоїди як чужі клітини і войовничим способом позбавляють їх здатності рухатися. Тобто просто вбивають…

Безпліддя, причина третя: непрохідність труб. У цьому випадку яйцеклітина та сперматозоїд просто не можуть зустрітися…

Безпліддя, причина четверта: ановуляторний цикл. Що це таке? Якщо максимально спростити медичну термінологію, то це менструація без овуляції. Замолоду таке зустрічається рідко, але що більше років, то частіше трапляються менструації без овуляції. Якщо у здорової молодої жінки, як правило, буває один ановуляторний цикл на рік, то вже після 30 років таких циклів три-чотири. Тобто можливість завагітніти скорочується приблизно на 25%.

Безпліддя, причина п’ята: полікістоз яєчників. При цьому захворюванні  овуляція практично відсутня.

Безпліддя, причина шоста: ендокринні проблеми, які також перешкоджають  овуляції. Дуже серйозним захворюванням, здатним призвести до безпліддя, вважається ендометріоз (ендокринно обумовлене захворювання, що уражає всю генітальну сферу).

Безпліддя, причина сьома: безвідповідальне ставлення жінки до свого здоров’я. У цю категорію потрапляє насамперед перший аборт, потім – інфекції, що передаються статевим шляхом.

Про перший аборт: на жаль, нерідко перший аборт стає останнім… При першому аборті (навіть якщо це вакуум-регуляція) сильно травмуються ендометрій і шийка матки, порушується гормональний баланс. Подальший розвиток подій залежить від індивідуальних особливостей організму.

© Thinkstock
Фахівці відзначають, що найчастіше проблеми з грудьми (мастопатії, різні запальні процеси й навіть онкологічні захворювання) виникають у жінок, які часто робили аборти.

Про інфекції, що передаються статевим шляхом. Основні інфекції – хламідії, мікоплазми, уреаплазми, папіломавірус, гардренели, трихомонади (також входять у венеричну групу) – так чи інакше впливають на запліднення. У 18-20% випадків вони ушкоджують ворсинки в трубах – це може обернутися позаматковою вагітністю. Мікоплазма й уреаплазма вражають епітелій порожнини матки, що призводить до невиношування. Вихід? Відмова від незахищеного сексу – щонайменше. Щонайбільше – відмова від випадкових статевих зв’язків. Наскільки це реально? Особиста справа кожної жінки, її право вибору.

Приховані причини безпліддя

Сучасна медицина доволі добре «озброєна», щоб зі значною часткою ймовірності діагностувати кожну з перерахованих вище проблем. Але буває й таке, що лікарі здивовано знизують плечима: організм здоровий, але…

Перелічити всі неявні причини безпліддя у жінки практично неможливо. І найточнішими «діагностом» у цьому випадку виявляється бабуся на призьбі: «Бог діточок не дає»… І це – правда. Серед причин такої «немилості» Бога різні лікарі називають, наприклад, родові гріхи, зурочення, прокльони… У це можна вірити, можна не вірити. Але іноді «бабусям» вдається зробити те, перед чим офіційна медицина пасує.

(Від автора, з особистого досвіду: одна моя знайома, неймовірно безпомічна істота, яка буквально висіла на руках у мами та чоловіка, довго ходила по лікарнях, дуже бажаючи завагітніти. Вердикт лікарів: здорова. Але вагітності – немає. За її лікування взялася лікар трансперсональної психології. Вона була впевнена в тому, що дитина не може прийти до жінки, яка сама по суті своїй – дитина. Довго працювали на рівні свідомості та підсвідомості, дівчину начали брати на себе відповідальність за своє життя. Підсумок: благополучні пологи. Диво? Ні, робота над собою за допомогою досвідченого фахівця).

© Thinkstock
Учені продовжують роботу над пошуком неявних причин безпліддя. Прикладом може бути, наприклад, відкриття американських вчених про те, що кров першої групи може бути перешкодою для зачаття дитини.

Учені встановили, що у жінки з цією групою шанси завагітніти трохи нижчі.

Це відкриття належить ученим із Коледжу медицини ім. Альберта Ейнштейна в Нью-Йорку. Як з’ясувалось, у жінок із першою групою крові кількість яйцеклітин нижча, а їх якість гірша, ніж у жінок з іншими групами. А от у жінок із другою групою крові – кращі яйцеклітини і, відповідно, шанси завагітніти – найвищі.

Вроджена «вада»? Ну, не так суворо… Практична користь від відкриття? Можливо, лікарі рекомендуватимуть жінкам із першою групою народжувати дітей раніше, але для цього потрібні додаткові дослідження.

Джерело: lady.tochka.net

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *