Як смажити їжу без шкоди для здоров’я: корисні поради

Як смажити їжу: вибір олії і посуду © depositphotos.com

Існує думка, що смажені страви не належать до здорового харчування. Дієтологи і адепти правильного харчування із цим не погоджуються. Дійсно, смажена їжа не може бути основою харчування, але і відмовлятися від неї повністю не варто.

tochka.net розповість, як правильно смажити страви, щоби в них збереглися вітаміни. Дізнайся, на якій олії необхідно смажити і який посуд при цьому використовувати.

Що собою являє процес смаження

У процесі смаження їжу занурюють у гарячу олію, температура кипіння якої становить 107-200 С. Водночас, їжа вкривається скоринкою, а рідина всередині їжі перетворюється у пар. Саме пар готує їжу зсередини і не дає олії просочитися всередину. Але, якщо температура занадто низька, олія таки потрапляє у середину і їжа стає жирною. І, навпаки, при надто високій температурі відбувається окислення олії.

Олія перешкоджає прилипанню продукту до сковороди. Крім того, смаження пом’якшує грубі волокна їжі і робить більшість мікроелементів легко засвоюваними для організму. І, головне, неповторний апетитний аромат утворюється лише при смаженні, оскільки під дією високої температури  речовини в олії повністю розчиняються.

Як смажити, щоби зберегти корисність продуктів © depositphotos.com

Як правильно смажити продукти: ТОП порад

Олія

Відомо, що не всі олії можна нагрівати, деякі в процесі розжарювання виробляють токсичні речовини, полімери жирних кислот і вільні радикали. Саме тому такі олії підходять для заправки виключно холодних страв. Відповідно, для смаження слід обирати олію, яка витримує високу температуру – точка задимлення становить:

  • звичайна жарка на сковороді – максимально 160 ° С;
  • випікання в духовному шафі – максимум 200 ° С;
  • жарка в киплячій олії (фритюр, вок) – 180 ° С

Технологія смаження

Під час смаження ти не повинна допускати появи скоринки. Знай: чим темніша скоринка, тим більше токсичних речовин у страві. Якщо ти все ж не можеш відмовитися від скоринки, не обов’язково зажарювати їжу. Наприклад, смажений хрусткіт виходить за допомогою панірувальних сухарів.

Під час смаження необхідно частіше перемішувати їжу, не допускаючи пригорання. Чим частіше ти будеш мішати, тим більше корисних речовин збережеться в продуктах.

Ідеальне смаження – у фритюрі. Оскільки продукти повністю занурюються у розпечену олію, відбуваються незначні втрати харчових елементів, за винятком вітамінів. Важливо, вчасно вийняти їжу з олії, щоби вона не пересушилася. Оптимальний час – 1-5 хвилин. Пам’ятай – фритюр використовують одноразово, олія використана багаторазово накопичує шкідливі канцерогени і, їжа, смажена в ній, стає небезпечною для здоров’я. Зайвий жир після обсмажування необхідно зняти. Для цього можна промокнути серветкою або перекласти на сито, щоби зайва олія стекла.

Смаження із підкиданням дозволяє розкрити аромат інгредієнтів. Може проводитися на звичайній пательні, але такий метод підходить виключно для страв, які готуються на малому вогні.

Посуд

Смажити продукти необхідно на відповідному посуді, а саме – пательні з антипригарним покриттям, пательні з круглим дном або воку. Готуючи в якісній пательні, тобі не доведеться навіть використовувати олію, адже посуд здатен правильно розподіляти температуру.

Найкорисніші олії для смаження

Для смаження підходять олії насичені і мононенасичені, а уникати треба тих, у складі яких велика кількість поліненасичених жирів.

Як обрати рослинну олію для смаження © depositphotos.com

До корисних олій належать: рафінована соняшникова олія, кокосова олія, олія авокадо, оливкова олія, арахісова олія і масло ГХІ.

  • Кокосова олія

Ідеальна для смаження олія, температура димленія у нерафінованої – 232 ° С. Навіть при 8-годинному безперервному використанні, її якість не погіршується. Варто відзначити, що в кокосовій олії 90% насичених жирних кислот, тому вона стійка до нагрівання. Використовуючи кокосову оліію для смаження, знай, що вона може наділити страву характерним кокосовим смаком, що не завжди добре відображається на смаку. Експериментуючи з брендами, ти зможеш обрати для себе улюблену марку кокосової олії.

  • Оливкова олія

У її складі високий відсоток мононенасичених жирних кислот, які мають високу термостійкісь. У нерафінованої оливкової олії (virgin, extravirgin) точка димлення – 160 ° -210 ° С. Рафінована оливкова олія – ​​242 ° С точка димлення.

  • Олія авокадо

За смаком мало відрізняється від оливкової, а в її складі в основному мононенасичені змішані насичені і поліненасичені жири. Точка димленія у масла авокадо – 270 С, завдяки чому вона підходить як для смаження на пательні, так і для смаження у фритюрі і для смаження на відкритому вогні.

  • Олія виноградної кісточки

Температура димленія олії – 216 С, тому вона може використовуватися для смаження або запікання у духовці. Володіє специфічним смаком.

  • Арахісова олія

Має нейтральний смак, тому ідеально підходить для смаження у фритюрі. Температура димленія – від 160 ° до 232 ° С. Арахісова олія не вбирає смак їжі, тому підходить навіть для багаторазового використання.

  • Масло ГХІ

Не горить при смаженні, що робить її ідеальною для приготування їжі. Олія ГХІ захищає організм від згубного впливу вільних радикалів і є джерелом жирних кислот. 

Раніше ми розповідали, що приготувати на День святого Ваалентина

Джерело: lady.tochka.net

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *