Гіпертонія © depositphotos.com
Закінчується другий літній місяць, на дворі стоять спекотні дні. Така погода несприятливо позначається на організмі, особливо тих, хто страждає на гіпертонічну хворобу. У спеку відбувається втрата організмом рідини, загусає кров, і артеріальний тиск підвищується. Якщо його вчасно не знизити, це може призвести до гіпертонічного кризу, інсульту чи інфаркту, порушення серцевого ритму. tochka.net розповість, що робити якщо підвищився тиск при гіпертонії, ознаки підвищення тиску, яке підвищення артеріального тиску небезпечно для життя, як перенести спеку гіпертонікам.
Що таке гіпертонія і чому небезпечно підвищення тиску
Гіпертонія – це стійке підвищення артеріального тиску, її називають “тихою вбивцею”, оскільки хвороба не має яскраво-виражених симптомів. Підраховано, що п’ята частина всього дорослого населення землі страждає на артеріальну гіпертензію. Це найпоширеніше захворювання серцево-судинної системи. Артеріальна гіпертензія ідентифікується у 50% людей старше 65 років. За статистикою у чоловіків ризик захворювання вище, також в групі ризику жінки в період менопаузи.
Організм гіпертоніка погано переносить спеку. Спочатку у людини спостерігається зниження артеріального тиску, оскільки судини розширюються, далі збільшується частота серцевих скорочень, хвилинного викиду крові, підвищується концентрація натрію в плазмі крові. Хворий сильно потіє, і разом з рідиною втрачає мінеральні солі у вигляді калію і магнію, кров згущається. Відбувається згущення крові, виникає додаткове навантаження на серце, що може привести до наростання ознак серцевої недостатності і ризику тромбоутворення.
Чому виникає гіпертонічна хвороба вчені поки не розібралися, але на її виникнення впливає спадковість, зловживання алкоголем і куріння, високий ризик захворювання у людей із зайвою вагою, надмірно захоплюються напоями на основі кофеїну.
Який тиск вважається небезпечним? Результат вимірювання тиску позначається двома цифрами, які пишуться через знак дробу: перша – верхній (систолічний) тиск, друга – нижній (діасістолічний). Нормальним АТ вважається 110-130 / 70-80. У деяких випадках високою нормою вважають тиск 140 на 90.
Ознаки підвищеного тиску:
- різкий головний біль, тривале запаморочення;
- задишка;
- болю в серці, прискорене серцебиття;
- набряки;
- шум у вухах, потемніння в очах;
- нудота, блювота;
- почервоніння шкірних покривів на обличчі і грудях.
Як не допустити зростання тиску в літню спеку
Медики радять гіпертонікам більше перебувати на свіжому повітрі, наприклад, пожити влітку за містом, а ось зміна клімату небажана. Небезпечно гіпертонікам знаходитися під палючим сонцем, навіть в головному уборі, тривалий час. Якщо плануються якісь роботи в городі, не можна довго тримати голову нахиленою вперед.
Необхідно стежити за харчуванням, уникати солоної їжі (до 2 мг на день), мучного, продуктів з високим вмістом крохмалю. Потрібно їсти нежирне м’ясо, рибу, побільше фруктів і овочів, при цьому порції не повинні бути великими. Краще їсти частіше, але в невеликих обсягах.
Дотримуватися питного режиму – випивати не менше 2 літрів води на день, освіжатися не солодкими ягідними морсами, компотами із сухофруктів, пити кисло-молочні напої. Незважаючи на користь, велика кількість води може стати причиною набряклості, задишки. Тому денну норму треба розділити на кілька прийомів, по 250 мл кожні півтори години. Говорячи про рідину, передбачаються також перші страви.
Гіпертонія © depositphotos.com
Влітку гіпертоніки переглядають свій гардероб, виходять з дому в одязі світлих відтінків з натуральних тканин. На голові носять капелюх або панаму. Необхідно відмовитися від здавлюючих горло комірів, вузьких сорочок, тугих ременів.
Корисно більше рухатися – завдяки фізичним вправам адреналін, що провокує підвищення тиску, спалюється. Гіпертонікам рекомендовано плавання, тривалі прогулянки по 2-3 км на день в період до 11.00 або після 17.00.
Знижує артеріальний тиск контрастний душ, оскільки поліпшується тонус судинних стінок. Тільки не варто повернувшись з вулиці, відразу ставати під холодний душ, оскільки різкий перепад температур тільки погіршить ситуацію, навантаження на судини буде колосальним (можливі судинні спазми). Обливання і кроплення проводять теплою водою. Можна просто потримати руки під струменем холодної води.
Ефективно впорається з підвищенням тиску акупунктура. Натисканням на кілька біологічно активних точок, можна нормалізувати артеріальний тиск протягом 5 хвилин. Також допомагає глибоке дихання. Необхідно розслабитися, зробити глибокий вдих і порахувати до 5. Вдих роблять животом, а не грудьми. Потім роблять видих і знову рахують до п’яти. Подихавши так 5 хвилин можна збільшити приплив крові до всіх тканин, включаючи кінцівки. За рахунок цього тиск в судинах знизиться.
Гіпертоніки не повинні забувати приймати ліки, які їм прописав лікар на постійній основі. Зазвичай, на літній період доктора переглядають дозування препаратів і кратність їх прийому. Крім ліків, що нормалізують кров’яний тиск, влітку рекомендують препарати для розрідження крові. Головний біль у людини не страждає гіпертонією не завжди є ознакою підвищеного тиску, не завжди пов’язана з початком гіпертонічного кризу. Тиск підвищується і в стресовій ситуації, при перевтомі, тому не варто поспішати приймати ліки, адже різке зниження артеріального тиску призводить до непритомності.
Як знизити артеріальний тиск у домашніх умовах
- При перших ознаках поганого самопочуття, необхідно припинити фізичну активність, переміститися в тінь, звільнити грудну клітку від тісного одягу.
- Знизити тиск при гіпертонії допоможе трав’яний лікувальний чай. Збір можна придбати в аптеці або зробити самому. Як варіант – м’ятний чай. Треба заварити щіпку м’ятного листя окропом на 10 хвилин. П’ють теплим повільними ковтками.
- Також готують спеціальний напій з мінеральної води (200 мл), меду (1 ст.л) і лимонного соку (½ шт). Помічено, що через півгодини після прийому такого напою тиск знижується на один-два десятка пунктів.
- Серед народних засобів від підвищеного тиску популярністю користуються домашні ліки з меду (100 г), перетерті зі шкіркою лимона і часником (5 зубців). Таку масу зберігають у темному холодному місці, і приймають тричі на день по чайній ложці.
- Корисний народний засіб від підвищеного тиску – ягоди журавлини. Необхідно зробити відвар, змішавши 2 склянки ягід з 100 гр. цукру. Поставити масу на вогонь, довести до кипіння. Остудити, приймати перед їжею по одній склянці.
- Якщо у хворого приймати всередину який-небудь засіб немає бажання, можна зробити компрес з яблучного оцту. Його треба розвести з водою в рівних пропорціях. В отриманій рідині змочують шматочок тканини і прикладають до ніг. Яблучний оцет позитивно впливає на серцево-судинну і нервову систему, швидко нормалізує показники артеріального тиску.
Нещодавно ми писали про те, як уникнути каменів в нирках.
Джерело: lady.tochka.net