Правильне харчування має стати способ життя. © depositphоtos
Холецистит. Якщо ці слова знайомі тобі, на жаль, не з чуток, то ти напевно знаєш, що дієта має стати способом життя. Правильно харчування захищає від переходу хвороби у хронічну стадію і загострень при її хронічній течії.
А tochka.net розповість тобі всі тонкощі щодо вибору продуктів та складанню повсякденного меню.
Що таке холецистит та від чого він виникає
Холецистит – це запальний процес в тканинах жовчного міхура. Він виникає через порушення відтоку жовчі. Надто густа – вона не може звільняти жовчні протоки, а зберігаючись в них, створює камені та провокує запалення.
До хвороби призводит неправильне харчування. © depositphоtos
Вважається, що холецистит – хвороба людей похилого віку. Але це не вірно. За статистикою, головні пацієнти гастроентерологічних відділень з нападами гострого холециститу – молодь. До хвороби призводить неправильне харчування:
- любов до фаст-фуду
- звичка їсти на бігу
- вживання газованої води
- часте споживання алкоголю
- відсутність сніданку та переїдання за вечерею
Дієта при холециститі починається з моменту розвитку хвороби. В перші дні – це повна відмова від їжі, тільки рясне пиття.
Симптоми холециститу
Ознаки холециститу у більшості випадків починають проявлятися на ранніх стадіях. Перші симптоми можуть з’явитися після різкої зміни раціону харчування, вживання великої кількості алкоголю або сильного стресу. Спочатку починають турувати болі у верхній частині живота, які розповсюджуються на область під правим ребром. Гострота болі може бути різною, з різкою зміною від нападоподібних відчуттів до тягнучих та поступово наростаючих. При холециститі дуже різка біль нагадує жовчкі коліки.
У роті з’являється гіркуватий або металевий присмак, надмірна сухість, виникає нудота, метеоризм, неприємна відрижка. Шкіра та склери поступово набувають жовтуватого відтінку, а з розвитком паталогічного процесу підвищується температура тіла. Гострий період при холециститі може продовжуватися від 5-10 днів до місяця. При відсутності каменів та локалізованих гнійних вогнищ лікувати холецистит вдається доволі швидко.
Методи діагностики
Після появи перших ознак захворювання слід звернутися за допомогою до гастроентеролога. Попередній діагноз ставиться лікарем на основі скарг пацієнта з урахуванням характеру болів, їх частоти та інших симптомів.
Точно підтвердити діагноз та виявити методи лікування можна після діагностики:
- Дослідження аналізу крові в лабораторії. При холециститі, особливо в гострий період, показники рівня СОЕ будуть підвищені, а також виявлений нейтрофільний лейкоцитоз.
- УЗД. Обстеження дозволяє візуально оцінити зміни органу. Лікар встановлює форму органу, товщину стінок та його розміри, оцінює скорочувальну функцію органу та кількість щільних утворень при їх наявності. На занедбаних стадіях при холециститі можна помітити деформацію органу та потовщення стінок.
- Зондування, в ході якого виконується забір трьох порцій жовчі. За допомогою подальшого мікроскопічного обстеження проводять оцінку консистенції жовчі та її кольору. На цій стадії також визначають збудника, який є причиною інфекційного процесу. Від цього буде залежати, як лікувати холецистит і які препарати будуть ефективніші.
- Рентгеноконтрастний метод – дозволяє оцінити ступінь порушень рухомої функції органу.
Дієта при гострому запаленні
Завдання дієти – знизити навантаження на жовчний міхур та печінку, покращити відтік жовчі. Через пару днів після приступа, коли больовий синдром вже не такий виражений, можна їсти:
- слизові супи з вівсяної, рисової, манної круп
- протерті каші з цих круп
- фруктові киселі, муси, желе
Через кілька днів до дієти включають нежирні сир та м’ясо, рибу. Готувати продукти варто на пару або відварювати. Перед вживанням – перетери та переконайся, що блюдо тепле. Холодні та гарячі продукти можуть визвати напад болі.
Завдання дієти – знизити навантаження на жовчний міхур та печінку.
При запаленні жовчного міхура погіршується засвоєння жиророзчинних вітамінів з їжі та їх дефіцит негативно позначається на здоров’ї. Тому рекомендується приймати полівітамінні комплекси, які містять вітаміни А, Е, D, K.
Дієта при холециститі у хронічній стадії
Якщо не дотримуватися дієтичного харчування при гострому періоді, холецистит переходить до хронічної стадії. І контролювати його можна тільки шляхом постійного дотримання дієти. Варто дотримуватися правил при складанні раціону.
Харчуйся дробово та часто. © depositphоtos
В раціоні людини, яка страждає холециститом, мають бути яйця, пшеничні висівки (їх можна покупати у вигляді дієтичних добавок). Важливо вживання білкових продуктів – нежирної яловичини, курки, кролика, риби. Включай в меню кисломолочні продукти (ряжанку, сир, кефір), щоб підтримувати роботу травного тракту. Готуй супи з овочів та круп.
Щадна дієта допомагає правильній роботі травної системи при холециститі. вона захищає від нападів болю, знижує ризик ускладнень хвороби. Та забезпечує організм комплексом необхідних поживних нутрієнтів.
Раніше ми писали про 10 продуктів, які продовжують молодість.
Джерело: lady.tochka.net