У профільних групах у соціальних мережах дедалі частіше з’являються оголошення про пошук няні. Обставини у кожній сім’ї свої, від цього залежать і вимоги до графіка роботи няні, і до її обов’язків. Комусь няня потрібна на вихідні, комусь з понеділка по п’ятницю. Хтось шукає в одній особі і няню, і помічницю по дому, а комусь потрібна гувернантка, яка займатиметься навчанням та вихованням дітей.
tochka.net допоможе підібрати няню для дитини та правильно провести з нею співбесіду.
Як і за якими критеріями шукати няню
Сарафанне радіо. Найрезультативніший спосіб, щоб знайти хорошу няню. Запитуй у друзів, сусідів, колег, читай профільні групи. Хороші поради допоможуть тобі швидше визначитися з вибором. Завжди можна звернутися і до спеціальних агентств. Пошук через друзів може затягнутися, а в агенстві тобі швидко підберуть кілька кандидатур.
Ти можеш обрати няню з медичною чи педагогічною освітою. Але гарною кандидатурою може виявитися жінка/чоловік, які просто чудово ладнають із дітьми, мають своїх дітей (не обов’язково). Це можуть бути люди з великої родини, які мали досвід догляду за молодшими братами та сестрами, за племінниками. Це можуть бути студенти, які вже працювали у сім’ях. Не бійся розглядати різні варіанти.
Думай на перспективу. Якщо шукаєш няню для дитини 5-7 місяців, то подумай про той час, коли вона почне ходити, намагатиметься відкрити всі ящики та шафки, активно вивчатиме цей світ. Тобі знадобиться людина, яка буде такою ж активною і цікавою, няня, яка заново відкриватиме цей світ разом з дитиною. Це стосується і старших дітей. Важливо, щоб няня вміла зацікавити дитину, знайти корисне заняття.
Вибирай няню не тільки для дитини. У тому сенсі, що всій твоїй сім’ї має бути комфортно з цією людиною. Якщо є можливість, то на співбесіді познайом її з усіма членами родини.
Подумай заздалегідь про вік няні. Для тебе важливо, щоб це була людина з багаторічним життєвим досвідом, яка виростила не одне покоління, людина твого віку чи молодша? Врахуй вік й своєї дитини. Кому ти довіриш новонародженого, а з ким зможеш залишити школяра? Чесно відповідай собі на ці запитання.
Співбесіда з нянею
Деякі досвідчені батьки та власники агенцій радять ставити майбутній няні несподівані для неї питання. Це дозволить уникнути заготовлених відповідей та трохи зрозуміти людину. Це можуть бути питання про якісь надзвичайні ситуації та про те, як вона діятиме, про хобі няні, можна попросити розповісти кілька ідей для занять, якщо дитині вже все набридло. Не соромся ставити будь-які питання, які тебе хвилюють. Можеш попросити номер телефону попередніх роботодавців. Ти маєш розуміти, чи поділяє майбутня няня цінності твоєї родини, тому важливо все прояснити на етапі знайомства.
Познайом дитину з майбутньою нянею. Подивись на те, як вони ладнають, як дитина реагує на няню, як вона спілкується з малюком. Дізнайся, чи є у няні свої діти, чи відвідувала вона якісь профільні курси, яка у неї освіта чи досвід роботи, можливо, няня володіє іноземними мовами, знає якісь методики виховання та розвитку, чи вміє надати першу допомогу, чи є у неї посвідчення водія (якщо це важливо), які додаткові обов’язки вона може виконувати (витирати пил, готувати для дитини, завантажувати прання, стежити за запасами продуктів і т. д.).
Дізнайся у няні, чи є у неї обмеження по їжі (можливо, няня вегетаріанка), чи потрібно їй приймати якісь ліки, чи є алергія на тварин/інший алерген. Стан здоров’я няні — це важливий момент. Поцікався також, чи є у неї шкідливі звички.
Обов’язково проговори графік та оплату. З’ясуй, чи далеко живе від вас няня, як швидко зможе до вас добиратися. Проговори вихідні, форс-мажори, озвуч термін, на який тобі потрібна няня та інші моменти, які можуть стосуватися графіка роботи. Проговори кожну деталь: графік сну, харчування та прогулянок дитини, субординацію, графік занять та інші важливі моменти. Наприклад, попередь заздалегідь, що в квартирі встановлено камери спостереження.
Не треба влаштовувати з співбесіди допит, постарайся просто поспілкуватися з людиною, розкажи про свою сім’ю, розпитай про сім’ю няні, запропонуй поставити запитання, що її цікавлять. Якщо няня справила на тебе гарне враження, у тебе немає жодного сумніву, тобі все зрозуміло і немає внутрішньої тривоги, тоді варто запропонувати роботу.
Раніше ми писали про дитячу агресію та про те, як знизити її прояви.