Ацетонемічний синдром: як вийти із кризи

Це радше перехідний стан, обумовлений підвищеним вмістом у крові так званих кетонових (або ацетонових) тіл.

Кетонові тіла утворюються при розпаді жирової тканини та відіграють роль джерела енергії для організму. Але у великій кількості вони чинять токсичну дію. Найгостріший її прояв – ацетонемічний криз.

Перший напад може відбутися в дитини на першому році життя. Нездужання минає безвісти до початку статевого дозрівання, приблизно до 10-12 років.

Хвороба-загадка

Найчастіше важко точно назвати причину, що викликала в малюка перший тяжкий напад блювоти. Батьки можуть назвати як причину з’їдену напередодні шоколадну цукерку, а інші згадають, що незадовго до нападу в малюка піднялася температура або він хворів на грип. Буває, до такої реакції призводить збіг таких несприятливих факторів:

• смажена, гостра, жирна їжа;

• ріжуться зубки;

• якесь вірусне захворювання;

• будь-яка кишкова інфекція;

• підвищена температура;

• нервові переживання (переляк, сварка, переїзди)

• надлишок позитивних емоцій;

• перевтома;

• несприятливі зовнішні умови (спека, духота).

Прикмети ацетонемічного кризу

Повторювані напади блювоти. Спроби напоїти дитину приводять до того ж результату: усе випите нею повертається назад.

Шкіра блідне, але з’являється характерний рум’янець або, навпаки, може постійно бути почервоніння;

Організм починає зневоднюватися: шкіра стає сухою, сечовипускання може бути рідше;

Сильне збудження, а потім м’язова слабість, сонливість;

Напади болю в животі, нудота;

Підвищення температури тіла до 38˚С і вище;

Може відчуватися запах ацетону з рота.

Важливо! Основний симптом ацетонемічного синдрому – сильна блювота – може бути й при деяких інших захворюваннях. Його прояви схожі і на кишковий грип, і на апендицит, і на гостре харчове отруєння. Діагноз може точно поставити тільки лікар! Не намагайся робити це самостійно, навіть якщо всі описані симптоми спостерігаються у твого малюка!

Як допомогти дитині?

Не даємо їжу, допоки не припиниться блювота. Обмежуй і пиття: рідина може викликати повторні напади блювоти.

Після припинення блювоти починай поїти. Це необхідно для того, щоб швидше вивести ацетон з організму. Дитині треба багато солодкого пиття – маленькими порціями, потрохи та часто, приблизно через 10-15 хвилин.

Готуй компоти з сухофруктів, слабкий відвар ромашки, відвар шипшини або солодкий чай із лимоном, запропонуй теплу мінеральну лужну воду, попередньо випустивши з неї газ («Лужанська», «Поляна Квасова», «Боржомі»). Усього потрібно дати дитині до 1,5 літра рідини на добу.

Використовуй лікарські препарати

Перш ніж дати дитині якийсь із зазначених лікарських засобів, уважно прочитай інструкцію й точно її виконуй, зважаючи на вік крихітки. Можна використовувати хуману-електроліт, ентеросгель, смекту, регідрон.
Розчин регідрона (1 пакетик розчини в склянці води) давай по 1 чайній ложці через кожні 5 хвилин. Якщо маля переносить це нормально, збільш дозу до 2 чайних ложок, додаючи й надалі по чайній ложці приблизно щогодини.

Потрібен лікар

Подальші дії залежать від рішення лікаря. Він може порадити клізму для очищення кишечнику. Розчин готується так: 1 чайна ложка соди розводиться в склянці кип’яченої води. Одна порція клізми містить від 250 до 500 мл рідини.

Якщо блювота не зупиняється, можливо, доведеться відвезти дитину до лікарні. Там внутрішньовенно введуть розчин глюкози або натрію хлориду, зроблять укол протиблювотного лікарського препарату.

Пам’ятай! Блювота може означати й апендицит, але тоді клізма строго протипоказана. Оглянути дитину та зробити висновок повинен тільки лікар!

Зазвичай біль при характерному «гострому» животі при апендициті не дає навіть доторкнутися до нього. Якщо апендициту немає – живіт м’який.

Чи можна годувати?

Коли блювота припиниться, і стан дитини стабілізується, можна починати давати їй їжу. Приготуй рідке пюре без вершкового масла та солі, легкий овочевий супчик, густу рисову кашу або печене яблуко. Усі страви починай давати з мінімуму – 1 чайної ложки. Якщо маля сприйняло їжу нормально, через годину збільш порцію до 2 ложок, поступово додаючи кількість їжі. У перший день після подолання кризи дитина може з’їсти не більше 1⁄3 звичайної своєї порції. Наступного дня – уже можна дати 2⁄3 звичного для неї обсягу їжі.

Водночас постійно контролюй рівень ацетону в сечі.

Тест-смужки на ацетон

З їх допомогою можна визначити рівень ацетону (наявність кетонових тіл) у сечі.

Спеціальні тести продаються в аптеках гормональних препаратів.

Повторення нападів можна уникнути

Якщо дитина харчується грудним молоком, особливих правил харчування повинна дотримуватися й мама. Необхідно викреслити гострі, смажені, жирні страви, концентровані бульйони, субпродукти, помідори, шпинат, цвітну капусту, шоколад. Не можна пити какао, чорний чай, газовану воду та будь-які холодні напої.

Джерело: lady.tochka.net

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *