У людей, що переживають наслідки гострого стресу (наприклад, посттравматичний стресовий розлад), хвороби серцево-судинної системи розвиваються на 37 відсотків частіше.
У людей, сильно схильних до стресу, ризик розвитку серцево-судинних хвороб на 37% вище середніх показників. Про це йдеться в дослідженні, опублікованому в British Medical Journal, інформує Ukr.Media.
Вчені використовували дані про 136 637 шведів, у яких діагностували розлади, пов'язані зі стресом, включаючи посттравматичний стресовий розлад, гостру стресову реакцію та інші. Показники їх здоров'я порівняли з даними їх 171 314 братів і сестер, у яких зазначених розладів не було, і 1 366 370 випадково вибраними людьми. За учасниками дослідження спостерігали протягом 27 років.
Автори враховували в дослідженні історію фізичних і психічних захворювань учасників, а також вік, стать, дохід та інші фактори, що впливають на здоров'я. Вони виявили, що у людей зі стресовими розладами серцево-судинні хвороби розвиваються на 29 відсотків частіше, ніж у їхніх братів і сестер, і на 37 відсотків частіше, ніж в середньому у населення.
Протягом першого року після встановлення діагнозу стресового розладу зазначений ризик був навіть вище: на 64 відсотки вище, ніж у братів і сестер, і на 71 відсоток вище, ніж у загальній популяції.
Зв'язок між стресами та серцево-судинними захворюваннями був найбільш виразний у людей старше 50 років.
«Наше дослідження включало тільки людей з діагностованим стресовим розладом. Але люди з депресією, тривогою також знаходяться в групі ризику. Фактично, у будь-якої людини, що знаходиться під дією стресу, підвищений ризик, але ми фокусувалися на людях з гострим стресом і важкою психіатричною реакцією на нього», — сказав співавтор дослідження Хуан Сонг (Huan Song) з Ісландського університету.
Джерело: ukr.media