Однозначної думки про безпечність такої процедури поки що немає.
Усі люди, навіть ті, що далекі від спорту і здорового способу життя, чули про користь контрастного душу. А ось у лікарів, різних за своєю освітою і спеціалізацією, на цей рахунок немає однозначної думки, і багато хто з них вважають, що основна маса населення правильно робить, що не використовує контрастний душ у своїх щоденних процедурах, інформує Ukr.Media.
Що таке контрастний душ
Почергове обливання тіла гарячою і холодною водою називають контрастним душем. Відомо про подібну процедуру дуже давно, її древнім аналогом є досі популярна зимова забава: розпарені люди з лазні на кілька секунд пірнають у сніг або в крижану ополонку, а потім знову відправляються паритися. Через високу різницю температур у них виникають неймовірні відчуття, і пов'язані вони не лише з впливом на шкірні покриви, але і на судини, у тому числі головного мозку.
Однак, любителі банних процедур знають, що далеко не всі здатні влаштувати собі подібні розпарено-крижані обливання. І в цьому якраз і криється одна з причин, чому деякі лікарі зовсім не радять захоплюватися контрастним душем.
У чому користь контрастного душу
Звичайні терапевти завжди висловлюються однозначно на користь контрастного душу, адже вплив гарячої, а потім холодної води на судини складно недооцінити. Під впливом холоду вони миттєво стискаються, від спеки їх порожнини розширюються. Тому будь-який кров'яний тиск після цього зазвичай нормалізується, поліпшується стан шкірних покривів, зменшується целюліт і підшкірний жир.
Також у цей момент відбувається загартовування організму; в ньому через постійну різницю температур підвищується імунітет. Контрастний душ рекомендують приймати саме вранці тому, що він допомагає підбадьоритися після сну, і весь подальший день після нього проходить в піднесеному настрої. І ось усі ці наслідки подібних банних процедур розбиваються об дані реальних досліджень.
Бадьорить чи розслабляє?
Перш за все австралійські спортивні лікарі спростували стійкий міф про контрастний душ, який бадьорить тіло. Вони запропонували своїм велосипедистам розбитися на дві групи, одні в проміжках між тренувальними циклами приймали холодні, гарячі і різко контрастні ванни, а інші просто відпочивали. Надалі з'ясувалося, що показники накопиченої в м'язах молочної кислоти, що свідчить про загальну втому організму, у тих велосипедистів, які використовували контрастний душ, набагато нижчі, ніж у тієї групи спортсменів, які просто відпочивали. Тобто контрастні лазневі процедури дозволяють тілу швидко розслабитися і добре відпочити, а зовсім не підбадьоритися, як вважалося раніше.
Лікує чи калічить?
Кардіологи стверджують, що довге перебування навіть здорової людини в умовах дуже гарячої води і пари негативно впливає на роботу коронарних судин. Кількість діагностованих серцевих захворювань серед любителів лазні в півтора раза вища, ніж у людей, які використовують тільки домашні ванни і душові кабіни. Збої серцевих ритмів в умовах високої вологості і температури — досить часте явище, а якщо в цей момент грудна клітка людини отримає різке переохолодження, то з'являється ризик виникнення в судинах тромбу. А це, у свою чергу, може мати незворотні наслідки.
Практикуючі лікарі-отоларингологи стверджують, що контрастний душ, який люди часом влаштовують собі вдома, не гартує, а навпаки провокує в них спалахи гострих респіраторних захворювань. Правда, відбувається це не тому, що користь контрастного душу перебільшена, а внаслідок його неправильного застосування. Обов'язкова різниця між гарячою і холодною водою під час подібної процедури повинна бути двадцять-двадцять п'ять градусів, а то і вище, і душовий напір повинен бути сильним.
На ділі ж в умовах міської квартири різниця між водопровідною гарячою і холодною водою становить не більше п'ятнадцяти градусів, а внаслідок повсюдно встановлених лічильників на воду про хороший напір у крані і в душі навіть мови нема. Слабкий прохолодний, а потім теплий струмінь води в кращому випадку ніяк не впливає на здоров'я людини.
Для того, щоб контрастний душ дійсно приносив користь організму, людське тіло повинно бути абсолютно здоровим та заздалегідь тренованим і загартованим. А також у наявності необхідно мати відповідні водопровідні потужності для правильної установки контрастного душу. У будь-якому іншому випадку можна завдати серйозної шкоди своєму здоров'ю.
Джерело: ukr.media