Що робити, якщо вас відправили у відпустку за свій рахунок на карантині © depositphotos.com
Багато хто знає про обов’язки під час карантину, але не всі – про свої права. Особливо, якщо ваша робота стала дистанційнію, або, коли роботодавець взагалі хоче скоротити вас в період обмежень. Парламент врегулював це питання, прийнявши зміни до трудового законодавства. Про захист і права розповіла постійна експертка програми “Вікна-новини” на СТБ, екс-міністр охорони здоров’я Зоряна Скалецька.
У понеділок український Парламент прийняв зміни до трудового законодавства. Основне з них – якщо ви працюєте дистанційно, виконуєте роботу вдома, це повинно бути письмово зазначено у вашому трудовому договорі. І тепер за законодавством дистанційною або надомною вважається та робота, яку ви виконуєте поза приміщенням роботодавця. При цьому працівник сам розподіляє свій робочий час. Але його загальна тривалість не може перевищувати нормативи. Оплачувати таку роботу слід так само, як і на підприємстві або в офісі. Ці зміни – великий прорив. Ми можемо працювати вдома легально і відправляти зроблене поштою не з робочого місця.
Добре, що під примусом карантину архаїчні радянські кодекси нарешті привели до сучасних реалій. Уточнення щодо дистанційної роботи, яка обумовлена епідемією: якщо справа тільки в карантині, то письмово вказувати в трудовому договорі, що ви вимушено працюєте з дому, не потрібно.
Наступна новація: скасовано обов’язкову вимогу дотримання внутрішнього розпорядку дня і задіяно нову статтю про гнучкий режим робочого часу. Це означає, що його тривалість визначають не за день, а за два тижні, місяць тощо. Залежно від підстав. Тобто ніхто щодня не стоїть над вами з годинником і не стежить, скільки часу ви провели на робочому місці. Працівник сам визначає, коли відпрацьовує свою норму, коли робить перерву на відпочинок або обід. Такий гнучкий режим не може приводити до зміни оплати праці або ваших трудових прав.
А тепер кілька практичних порад для тих, чий графік роботи або рівень оплати змінився під час карантину:
Також пам’ятайте, що відстояти свою зарплату можна тільки за умови, що її видають офіційно. Розрахунки в конвертах можуть здаватися привабливими, але позбавляють вас можливості в такі часи як зараз захистити свої права і отримати компенсацію.
Тому дотримуйтеся законів і контролюйте дотримання ваших прав. Мийте руки, зберігайте спокій і будьте здорові.
Дізнайтеся ще більше корисної інформації у програмі “Вікна-новини” на СТБ з понеділка по п’ятницю о 17:30, 22:00, а тепер ще й у денний час – о 14:30.
Нещодавно ми розповідали про те, як оплатити комунальні послуги онлайн.
Джерело: lady.tochka.net