Нацслужба здоров’я України пояснила, що Програма медичних гарантій на перший квартал 2021 року сягає лише 39,7% фінансування, що передбачає певні ризики.
Уряд прийняв постанову, що надає право Національній службі здоров’я подовжити дію договорів, укладених з медзакладами та аптеками по країні у 2020 році, шляхом укладення до кінця року додаткових 7,9 тис. угод. Також надає НСЗУ всі підстави оплачувати надані медичні послуги, які надаватимуть заклади з 1 січня 2021 року, а також оплачувати погашені з 1 січня 2021 року електронні рецепти за програмою реімбурсації “Доступні ліки”.
Водночас НСЗУ занепокоєна тим, що прийнята версія постанови, запропонована Міністерством охорони здоров’я, передбачає видатки на перший квартал у розмірі, що можуть сягнути 39,7% бюджету Програми медичних гарантій.
За інформацією НСЗУ, це означає, що з 1 квітня 2021 року:
• або будуть знижені тарифи на медичні послуги, нижче рівня 2020 року, що призведе до скорочення штату медичних працівників, збільшення неформальних платежів з кишені пацієнта та зростання соціальної напруги;
• або коштів за Програмою медичних гарантій вистачить до середини липня 2021 року.
Як тільки прийнята постанова набуде чинності з дня опублікування, Національна служба здоров’я відразу розпочне підписання додаткових угод.
– Це дозволить безперебійно закуповувати ліки для пацієнтів, заправляти пальним машини швидкої допомоги, підтримувати запаси засобів індивідуального захисту медичних працівників у розпал пандемії COVID-19. А також – своєчасно виплачувати зарплату лікарям, медичним сестрам та іншим працівникам, – кажуть у НСЗУ. – Це також дозволить продовжувати відпуск за електронними рецептами “Доступних ліків” для понад 2,5 мільйона людей з серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою та цукровим діабетом ІІ типу. Ці пацієнти під час пандемії перебувають у групі високого ризику і переривання лікування дуже небезпечне для них.
Джерело: gre4ka.info