Лікарі Черкаського обласного онкодиспансеру та TomoClinic з Кропивницького здійснили алогенну трансплантацію кісткового мозку з використанням методу тотального опромінення (TBI). Операцію зробили державним коштом – завдяки пілотному проєкту МОЗ України з трансплантації.
Як повідомляє “Вікка”, у різних містах медики в кілька етапів рятували життя пацієнтки з Полтавщини у кілька етапів.
У Кропивницькому здійснили тотальне опромінення всього тіла, а в Черкасах пересадили стовбурові клітини кісткового мозку.
4 лютого, у Всесвітній день боротьби із раком, жінку випишуть з лікарні.
Cтепан Крулько, головний лікар приватної клініки, у співпраці з якою вдалося здійснити пересадку шляхом тотального опромінення (TBI), розповідає, що поєднання цього методу з трансплантацією є світовою практикою.
– Раніше в Україні цей метод не застосовували просто через те, що не було належного обладнання. За кордоном же тотальне опромінення всього тіла використовують як стандартний елемент, що дає змогу здійснити повноцінне лікування, знижує ризики токсичності і збільшує можливості безрецидивного виживання. У нашому закладі є таке обладнання, і тепер за тактикою лікування онкохворих пацієнтів ми на крок наблизилися до європейських колег, розпочавши співпрацю з Черкаським онкодиспансером, – розповідає лікар.
Як розповіла завідувачка обласного лікувально-діагностичного гематологічного центру Черкаського онкодиспансеру Олена Лук’янець, яка має більше ніж 2-річний досвід здійснення різних видів трансплантацій, пересадка кісткового мозку з використанням опромінення стала проривом, тож тепер медики працюють на більш професійному рівні.
Значні зміни в історії транспантології почалися наприкінці 2019 року, коли Черкаський онкологічний диспансер вчасно долучився до інновацій. Саме тоді почали вносити потрібні зміни у законодавство, що було недосконалим і гальмувало розвиток трансплантології в Україні. За словами директора онкодиспансеру, велика заслуга в зрушенні цих проблем – народної депутатки Оксани Дмитрієвої, голови підкомітету, що курує ці питання у Верховній Раді.
– Ми рухаємося в правильному напрямку, адже сьогодні Україна з’явилася на світовій мапі трансплантацій, чого досі не було. Так, ми ще відправляємо пацієнтів за кордон, але щодалі – все менше і менше! Усе це завдяки лікарям, які разом зі своїми командами беруться за складні випадки і рятують людей, – зазначила пані Оксана.
За останній час, за словами Оксани Дмитрієвої, відбулося дуже багато зрушень. Якщо протягом 30 років в Україні не здійснювали трансплантацій від неродиннного донора, то зараз це змінилося. З’явився також український реєстр донорів, який медики наповнюють, щоб знаходити «рятівників» не тільки в Україні і для українців, але і за кордоном. Крім того, до шести медичних закладів, що беруть участь у пілотному проєкті з трансплантації, нещодавно долучилися ще три.
Головний лікар клініки у Кропивницькому Степан Крулько зауважив, що у свою чергу вони будуть і надалі підтримувати і дорослих, і маленьких пацієнтів:
– Маємо надію, що з’являться й інші центри, які працюватимуть у цьому напрямку. І сподіваємося, що незабаром усіх пацієнтів, які потребуватимуть трансплантації, зможемо оперувати в Україні, навіть більше – до нас приїздитимуть із-за кордону.
На співпрацю з іншими медзакладами сподіваються і в Черкаському онкологічному диспансері. У планах – створити експертну команду, яка опрацьовуватиме документи хворих і даватиме висновки-заключення. Така робоча група співпрацюватиме з медичним закладам з різних областей, допомагаючи обрати потрібне місце для пацієнтів, які потребують лікування. Така систематизація, певні в онкодиспансері, здатна значно полегшити роботу багатьох медиків по всій Україні і врятувати ще чимало життів.
Джерело: gre4ka.info