Вакцинація проти COVID-19 в України © Depositphotos
Вакцина від коронавіруса прибула в Україну сьогодні, 23 лютого. Україна отримала 500 тисяч вакцин від COVID-19 від компанії AstraZeneca індійського виробництва. Міністерство охорони здоров’я зареєструвало вакцину AstraZeneca (Covishield) вчора, 22 лютого. Редакція tochka.net вирішила з’ясувати, що відомо про вакцину і коли нею почнуть вакцинувати українців.
Що відомо про вакцину Covishield, яка прибула в Україну
- Вакцину Covishield виготовляють в індійському Інституті сироватки крові за ліцензією британських розробників — Оксфордського університету і британсько-шведської компанії AstraZeneca.
- Covishield — це одна з двох вакцин, яка отримала в Індії дозвіл на екстрене використання.
- Вакцина зберігається при температурі від 2 до 8 градусів, щепитися потрібно двічі з інтервалом 4-12 тижнів.
- В основі вакцини ослаблений і модифікований аденовірус шимпанзе. Він не викликає захворювання у людини, а починає виробляти шіповідний вірусний білок, який формує імунну відповідь.
- Клінічні випробування вакцини показали, що при введенні половини дози в перший раз і повної дози вдруге, ефективність вакцини досягала 90%. Згідно з даними The Lancet, через 22-90 днів після одноразового введення ефективність вакцини 76%, в разі введення повторної дози через 3 місяці — 81%, якщо ввести повторну дозу через 6 тижнів або менше — ефективність знижувалася до 55%.
- Вакцина AstraZeneca менш ефективна проти південноафриканського штаму коронавируса.
- Побічні ефекти від вакцини AstraZeneca. Згідно з даними сайту британського уряду, побічні ефекти легкі або помірні і більшість з них зникає протягом декількох днів. Найчастіші побічні ефекти: біль, почервоніння, свербіж, відчуття набряку або синяка в місці ін’єкції, загальне нездужання, відчуття втоми (стомлюваність), озноб або відчуття лихоманки, головний біль, нудота, біль в суглобах або м’язах.
Коли почнеться вакцинація від COVID-19 в Україні
Вакцинація від коронавірусної інфекції в Україні почнеться в найближчі дні після прибуття вакцини. За інформацією Офісу Президента, відразу після прильоту літака до Борисполя 23 лютого вакцина буде переміщена на перший логістичний склад, з якого в деякі регіони буде доставлятися цього ж дня, а в деякі — в наступні дні.
Які регіони отримають вакцину в день прибуття?
За словами головного санітарного лікаря України Віктора Ляшко, деякі регіони отримають вакцину в день її прибуття. Так, першопрохідцями будуть Київ, а також Вінницька, Київська, Чернігівська, Черкаська, Полтавська та Житомирська області.
Кого і в якому порядку будуть прищеплювати?
Планується, що в 2021 році будуть щеплені 14,4 млн українців. Пріоритети отримають медики і військові, які беруть участь в ООС. Потім будуть прищеплювати співробітників первинної медичної допомоги і осіб старших за 80 років. Після — медиків інших категорій, осіб віком 70-79, співробітників держструктур безпеки, осіб у віці 65-69 років, співробітників сфери освіти, осіб у віці 60-64 років.
План вакцинації від COVID-19 в Україні © moz.gov.ua
Які ще вакцини будуть доступні в Україні
На перших етапах українців будуть прищеплювати вакцинами чотирьох компаній:
- Pfizer/BioNTech,
- AstraZeneсa,
- Sinovac,
- Novavах.
Очікувалося, що вакцина Pfizer/BioNTech надійде в Україну теж в лютому 2021, однак минулого тижня головний санлікар заявив, що поки дата прибуття її не відома. За словами Віктора Ляшка, це пов’язано з бюрократичними перепонами.
Поставки китайської вакцини Sinovac затримаються щонайменше до квітня 2021, це пов’язано із затримкою отримання транспортної ліцензії і пізнім прийняттям Верховною Радою закону про прискорену державну реєстрацію вакцин від коронавіруса.
Про старт поставок в Україну вакцини Novavах ще нічого не відомо.
Раніше ми розповідали, у скількох українців виявили COVID-19 за минулу добу.
Джерело: lady.tochka.net