Минулі дослідження стверджували, що помірне вживання алкоголю створює певний захисний ефект.
Артеріальний тиск і ризик інсульту неухильно зростають з підвищеним споживанням алкоголю, і попередні твердження про те, що один-два міцних напої на день можуть захистити від інсульту, спростували в новому дослідженні Оксфордського університету, інформує Ukr.Media.
Незважаючи на те, що негативний вплив алкоголю на людський організм не викликає сумнівів, деякі минулі дослідження стверджували, що помірне його вживання створює певний захисний ефект, знижуючи шанс виникнення інфаркту міокарда та інсульту. Результати нового генетичного дослідження, в якому брали участь півмільйона людей і опублікованого в журналі The Lancet, цей зв'язок спростовують.
«Використання генетики – новий спосіб оцінки впливу алкоголю на здоров'я й гарна можливість з'ясувати, чи дійсно помірне вживання спиртного створює захисний ефект: проведені генетичні аналізи допомогли нам виявити причинно-наслідкові зв'язки цього явища», – стверджує провідний автор дослідження доктор Іона Мілвуд (Iona Millwood).
Спільна група вчених з Оксфордського університету, Пекінського університету і Китайської академії медичних наук провела масштабне дослідження, в якому взяли участь 512 715 жителів десяти регіонів Китаю, яких запитували про вживання алкоголю і стежили за їх фізичним станом протягом десяти років. Більш ніж у 160 тисяч (161 498 осіб) з них виміряли два генетичних варіанти – rs671 і rs1229984, які істотно скорочують споживання алкоголю.
Після цього вчені розподілили учасників на дев'ять груп, для кожної встановили показові профілі вживання алкоголю: так, серед гомозиготних носіїв rs671 був виявлений лише один відсоток питущих, які вживали в середньому три грами алкоголю на тиждень. В результаті проведених аналізів було виявлено зв'язок між споживанням алкоголю і рівнем артеріального тиску: систолічний артеріальний тиск підвищувався на 4,5-5 міліметрів відповідно з кожними 280 грамів алкоголю на тиждень.
Шанси на виникнення інсульту зростали з обсягом споживаного алкоголю: ймовірність ішемічного та геморагічного інсульту підвищилася на 27 і 58 відсотків відповідно за кожні 280 грамів алкоголю на тиждень. Згідно з даними, спиртне можна назвати причиною восьми відсотків ішемічних і 16 геморагічних інсультів.
Виходячи з отриманих даних, автори приходять до висновку, що алкоголь підвищує ризик інсульту приблизно на третину (35%) на кожні чотири додаткових напої в день (280 грамів алкоголю на тиждень), не демонструючи жодних захисних ефектів від помірного вживання алкоголю.
«Захисного ефекту від інсульту при помірному вживанні алкоголю немає: навіть невеликі його обсяги, навпаки, підвищують ризик, і в подальшому ми плануємо зібрати більше доказів», – стверджує співавтор дослідження, професор Чженмін Чен (Zhengming Chen).
У Китаї жінки не так часто вживають алкоголь (менше двох відсотків жінок в дослідженні пили протягом більшості тижнів, а коли вони пили, то вживали значно менше, ніж чоловіки), а генетичні варіанти, які викликають непереносимість алкоголю, мало впливали на артеріальний тиск або ризик виникнення інсульту. Таким чином, жінки в цьому дослідженні представляли необхідну контрольну групу, яка допомогла підтвердити, що вплив цих генетичних варіантів на ризик інсульту у чоловіків було викликаний вживанням алкоголю, а не яким-небудь іншим механізмом.
Автори підкреслюють, що було б неможливо провести подібне дослідження серед населення західних країн, де майже ніхто не має відповідних генетичних варіантів, однак ці висновки про вплив алкоголю в Азії повинні бути застосовані в усьому світі.
Джерело: ukr.media