Вчені вилікувати щурів-алкоголіків лазером

Вимкнення невеликій популяції нейронів мигдалини призвело до зникнення симптомів відмови від спиртного у щурів.

Пристрасть до спиртного – одна з найбільш поширених, важких і руйнівних форм адикції. Позбутися від неї самостійно хворим вдається далеко не завжди, та й медикам поки невідома "кнопка" в організмі, натисканням на яку можна було б "вимкнути" потяг до випивки. Однак команді професора інституту Scripps Research Олів'є Джорджа (Olivier George) вдалося зробити щось подібне на гризунах. Про це вони пишуть у статті, інформує Ukr.Media.

Раніше лабораторні експерименти вже показали, що важливу роль в алкогольній залежності відіграють клітини центрального ядра мигдалеподібного тіла мозку, ключового регулятора роботи емоцій і пам'яті. Крім того, зловживання спиртним змінює рівні деяких гормонів в мигдалині – так, у питущої людини в період стриманості тут накопичується кортиколіберин. Блокуючи чутливі до нього рецептори, на тварин вдається помітно послабити симптоми відмови від наркотику.

Причини і деталі цього погано зрозумілі. Тим не менш, професор Джордж і його колеги вирішили перевірити ефекти точкового впливу на чутливі до кортиколіберину нейрони мигдалини. Для цього використовувалися. що вже стали майже класичними, методи оптогенетики: лабораторні тварини зазнали генетичних маніпуляцій, а їх цільові клітини стали реагувати на лазерне випромінювання певної довжини хвилі.

Модельних тварин, які демонстрували важкі форми залежності від спиртного, піддавали такої процедури з повним відключенням кортиколіберин-рецепторних нейронів мигдалини. І дійсно, симптоми алкоголізму у них зникали, зникав і потяг до випивки, хоча вони одразу поверталися знову, як тільки вплив на клітини лазером припинявся.

Все це, зрозуміло, не призначено для лікування хворих людей. Робота команди Джорджа демонструє деякі нові аспекти алкогольної адикції та напрямки боротьби з нею. Проводити подібні маніпуляції з людьми неприйнятно, та й просто неможливо. "Однак робота може стимулювати створення невеликої молекули, що впливає точно на цю популяцію нейронів, – додає вчений. – Провівши необхідний скринінг речовин, ми сподіваємося отримати ліки років за 10-15, набагато швидше звичайного.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *