Вчені винайшли вакцину проти ВІЛ, яка змогла вилікувати нелюдиноподібних приматів

Більше 20 років вчені з Каліфорнійського центру Scripps Research займалися розробкою вакцини проти ВІЛ і досягли успіху у створенні експериментальної вакцини, яка працює на нелюдиноподібних приматах.

«Ми виявили, що нейтралізуючі антитіла, які були стимульовані вакцинацією, виявилися здатні захистити тварин від вірусів, які дуже схожі на ВІЛ», – стверджує Денніс Бертон (Dennis Burton), науковий співробітник Міжнародної ініціативи з розробки вакцини проти СНІДу (IAVI) і один з авторів дослідження. Результати роботи опубліковані в журналі Immunity, інформує UkrMedia.

Хоча вакцина далека від клінічних випробувань на людях, дослідження підтверджує концепцію вакцинації проти ВІЛ, яку Бертон і його колеги розробляли з 1990-х.

Головне завдання цієї стратегії – виявити рідкісні вразливі області ВІЛ і «навчити» імунну систему виробляти антитіла для атаки цих областей. Дослідження, проведені співробітниками Scripps, показали, що організму необхідно виробляти такі сполуки, які зв'язуються з тримером білка зовнішньої оболонки вірусу.

Метою вчених було змусити організм тварин самостійно відтворювати необхідні антитіла. Для цього їм довелося піддати імунну систему приматів впливу тримера білка оболонки, паралельно навчаючи її тому, як визначати мету і виробляти потрібні з'єднання. Проблема, однак, полягала в тому, що тример в оболонці ВІЛ нестабільний – і лише в 2013 році вченим вдалося генетично сконструювати більш стабільну версію.

Маючи стабільний тример, дослідники швидко просунулися в розробці експериментальної вакцини проти ВІЛ, яку було необхідно протестувати, для чого обрали дві групи макак. Попереднє дослідження з використанням того ж препарату показало, що у деяких вакцинованих мавп природним чином розвивалися низькі титри нейтралізуючих антитіл, в той час як у інших, навпаки, – високі. У своїй роботі дослідники відібрали і повторно вакцинували шість мавп з низьким титром і шість мавп з високим титром, а також вивчили 12 невакцинованих приматів в якості контрольної групи.

Потім приматів піддавали впливу спеціально розробленої мавпячою версії ВІЛ, яка містить той же тример оболонки, що і вірус людини. Дослідники виявили, що вакцинація працювала у тварин з високим титром. Тварини виявилися здатні продукувати достатні рівні нейтралізуючих антитіл проти тримера білка оболонки, щоб запобігти інфекції.

Вчені підкреслюють, що ключем до перемоги над вірусом стали саме нейтралізуючі антитіла, а не інші аспекти імунної системи. Це важливо, так як інші лабораторії зосереджуються на роботі з Т-клітинами та іншими захисними механізмами імунної системи. Подальші дослідження будуть спрямовані на досягнення високого рівня титрів для кожної тварини.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *