Спориш або горець пташиний – однорічна трав'яниста рослина, сімейство Гречаний.
Спориш рослина досить висока, його гілки в довжину досягають 20-80 сантиметрів. Однак ця рослина в основному стелеться, зростає, пригинаючись до землі. Його листочки володіє невеликим розміром і нагадує по своїй формі еліпса. Цвіте спориш з квітня до осені, квіточки непоказний невеликий зеленуваті білий або рожевий відтінок.
У пташиного горця невеликі плоди, схожі за своєю формою на тригранні горішки. Їх їдять тільки птиці, тому рослина в народі ще називають пташиної гречкою.
Збір і заготівля лікарської сировини
У народній медицині використовують тільки наземні частини рослин – листя і стебла. Причому більш корисні верхні його шари – приблизно сантиметрів 40. Решта гілки – жорсткі і непридатні для збору. Особливу цінність мають квітки рослини. Їх бажано збирати в більшій кількості.
Заготівлю проводять протягом усього літа. Висушує в затемненому, але добре провітрюваному місцях. Прямі промені сонця шкідливі, тому що втрачаються багато лікувальні властивості споришу. Дуже важливо зрізати рослину для заготовки в суху погоду і, звичайно, далеко від запилених доріг.
Після просушування рослина зберігають у марлевих або бавовняних пакетах. Хоча можна і в скляних банках, аби був доступ повітря. Приміщення для зберігання повинно бути сухим і затемненим.
Біохімічний склад спориша
Чим же пояснюється приналежність споришу до розряду лікарських трав? Ця рослина містить в собі величезну кількість різних корисних речовин, наприклад, в ньому є багато аскорбінової кислоти. Також воно багате на каротин – вітамін А, який відповідає за нормальний колір шкіри і гостроту нашого зору. Крім того пташиний горець містить в собі багато щавлевої кислоти і дубильних речовин.
У його зелені знаходиться пектин, який виводить з організму отрути і шкідливі метали. Спориш покращує стан крові, так як в складі багато заліза.
Наявність в складі трави органічних сполук кремнію – це справжній подарунок природи! Роль кремнію для організму людини неможливо переоцінити. Кремній по праву вважається найважливішим елементом для життя, досить згадати, що існують безвуглецевої види організмів, але не буває безкремніевих форм життя. Адже не дарма академік Вернадський визначив кремній самого першого місця з усіх основних елементів життя.
Корисні і лікувальні властивості споришу
Лікувальні властивості пташиний горець застосовується при лікуванні хвороб печінки, нирки, шлунок і кишечник, шкіри (дерматити, екзема, нейродерміт). Трава благотворно діє на кровоносну систему, знижує артеріальний тиск, підвищує згортання крові.
Основне призначення споришу як лікарський засіб – зменшення розмірів каменів в нирках. Кремнієва кислота в складі рослини руйнує міцні зв'язки кальцієвих солей в каменях і дробить їх на молекули, які легко виводяться з сечею. Великі камені в нирках, надтвердих кораловий і неконтрастний дроблення не піддається.
Якщо говорити в цілому про його цілющий вплив на роботу нирок, потрібно відзначити, що відвар або настій трави ефективний при ниркових запаленнях і діє як сечогінний.
Кровоспинні властивості споришу використовуються при кровоточивості слизових і супутніх запаленнях. Відвар прикладають на рани, що кровоточать, п'ють, щоб зменшить менструальні виділення, після абортів і пологів. Трав'яний настій добре відновлює сили після операцій, корисний при залізодефіцитної анемії в результаті великої втрати крові при менструаціях у дівчат.
Спориш відомий своєю унікальною властивістю відновлювати репродуктивну функцію жінки за рахунок збільшення тонусу стінок матки. Тому часто використовується в якості допоміжної терапії при жіночому безплідді.
Застосування споришу в народній медицині
Для лікування застосовують настій (відвар) споришу – як внутрішньо, так і зовнішньо. Для його приготування 20 г подрібненої трави слід залити склянкою окропу і нагрівати на водяній бані протягом 15-20 хвилин, зняти і наполягати ще 45 хвилин. Після цього настій процідити і довести кип'яченою водою до 200 мл. Настій споришу можна зберігати в холодильнику не більше трьох діб.
Зазвичай настій споришу застосовують внутрішньо по 2 столових ложки до їди 3-4 рази на добу. Зовнішньо настій використовують для компресів, примочок, ванночок. Його приймають для лікування таких захворювань:
При безплідді – спориш збільшує інтенсивність роботи маткових м'язів, нормалізує гормональний фон, активізує дихання, Застосування споришу благодаря чому організм краще забезпечується киснем. Все це сприяє поліпшенню репродуктивних функцій і швидкому настанню вагітності, причому лікарський засіб краще приймати одночасно подружжю. При перших підозрах, що зачаття відбулося, прийом трави споришу слід припинити.
При каменях у нирках – спориш сприяє відходженню щільною, кам'янисті освіти при сечокам'яній хворобі, особливо корисно рослина при порушенні сольового обміну. Приймають настій горця пташиного також після видалення каменів у нирках і як профілактичний засіб.
При різних кровотечах (маткових, гемороїдальних, кишкових, легеневих) – спориш сприяє підвищенню швидкості згортання крові, зупиняючи процес кровотечі. При геморої корисні теплі ванночки на ніч з відваром трави споришу.
При захворюваннях шлунково-кишкового тракту і холециститу – настій споришу нормалізує систему травлення, прискорює відтік жовчі, знімає запалення слизової оболонки шлунка і кишечника, сприяє загоєнню виразки шлунка і дванадцятипалої кишки.
Для лікування шкірних захворювань, ран, виразок, екзем, а також при запаленні порожнини рота, слизової оболонки губ і кровоточивості ясен – спориш перешкоджає гнильним процесам, знезаражує, знеболює, знімає запалення і покращує загоєння. Рекомендується використовувати настій для полоскання рота, промивання ран, накладання компресів.
При випаданні волосся – спориш зміцнює волосяні цибулини, забезпечуючи їх вітамінами та іншими корисними речовинами. Настій необхідні обполіскувати волосся щодня курс до 20 процедур.
Рецепт спиртової настоянки споришу для лікування печінки і жовчнокам'яної хвороби: 2 чайні ложки сухої трави залити 200 мл спирту і настоювати протягом десяти днів. Потім настоянку процідити. У половину склянки води додавати 15-20 крапель настоянки, застосовувати як жовчогінний засіб тричі на день.
Протипоказання до застосування споришу
Як будь-яку лікарську рослину, в тому числі і спориш потрібно застосовувати з обережністю. Чи не перевищувати норми, враховувати, що може бути індивідуальна непереносимість рослини, аж до алергічних реакцій.
Тому необхідно починати застосування з невеликих доз і стежити за реакцією організму. У спориші є певна кількість кремнієвої кислоти, що робить неприпустиме застосування його при хворобах сечового міхура і гострій формі хвороби нирок.
Необхідно пам'ятати, що спориш володіє сильним кровозгортаючою дією. Тому воно протипоказане людям, які страждають тромбофлебітом. Його застосування може посилити перебіг хвороби.
Протипоказаний він і при хворобах серця. Не можна вживати спориш і при вагітності, так як він впливає на тонус матки. Це може викликати передчасні пологи або викидень.
Джерело: ukr.media