Що таке нежить, причини його виникнення та ускладнення

Нежить – це прояв запалення слизової оболонки носа (риніту). Це запалення може бути викликане різними причинами.

Нежить – це прояв запалення слизової оболонки носа (риніт). Це запалення може бути викликане різними причинами, інформує UkrMedia.

Нежить – невід'ємна складова холодної пори року. Але навіть, якщо ви подолали сезон застуд, це зовсім не означає, що він вам більше не загрожує. Адже існує ще нежить алергічний, вазомоторний, нежить вагітних. А нежить у дитини! Ніс наших дітей чомусь реагує і на зміну вологості повітря в приміщенні, і на прорізування зубів і на інші, ніяк з носом не зв'язані події. Словом, нежить супроводжує нас по життю. Він заважає нам жити і повноцінно працювати, позбавляє зовнішньої привабливості і радості спілкування. Так що ж це таке – нежить, яке його лікування? І чому, навчившись справлятися з багатьма важкими захворюваннями, сучасна медицина так і не знайшла оптимальний засіб від нежиттю і часто виявляється безсилою перед поточним носом?

Що таке нежить

Нежить – це наслідок зміни продукції слизу запаленої слизової оболонки носа. Саме запалення може бути викликане багатьма причинами: переохолодженням, інфекцією (вірусною, бактеріальною), зміною гормонального фону, а також впливу алергенів і т.д. Запалення слизової оболонки носа описується медичним терміном риніт і саме під такою назвою нежить входить в усі медичні класифікації.

Зміни в слизовій оболонці відбуваються поступово і залежать від того, якою причиною вони викликані. Наприклад, при дією холоду в носі, як і в інших периферичних частинах тіла (наприклад, пальцях рук або ніг) відбувається послідовне чергування циклів звуження і розширення кровоносних судин малого калібру. Метою таких циклічних змін є, з одного боку, прагнення організму зменшити втрати тепла (за рахунок звуження судин), а з іншого боку, не допустити суттєвого зниження доставки до клітин поживних речовин і кисню (періодичне розширення судин дозволяє підтримувати дихання і живлення клітин на прийнятному рівні). Результатом таких «судинних гойдалок» є рефлекторний набряк слизової носа, який ускладнює носове дихання, і порушує роботу слизових залоз з виникненням сухості і роздратування (прояви – свербіж і чхання).

Вірусна природа нежиттю

Якщо ж ніс піддався атаці вірусів, і на тлі загального переохолодження або ослаблення імунітету вони почали активно розмножуватися в клітинах, то на перший план виходить місцева запальна відповідь на небезпечне вторгнення. Її результатом є підвищення проникності кровоносних судин, і вихід з них рідкої частини крові (плазми) в навколишні тканини, що призводить до набряку. Приплив крові до області запалення сприяє активації залоз, що виробляють слиз. З'являються рясні водянисті виділення – ніс тече. Можливе зниження чутливості до різних запахів (набряк заважає нормальній роботі нюхових рецепторів). Оскільки такі ж зміни відбуваються і в слизовій оболонці євстахієвої труби, що з'єднує порожнини носа і вуха, може виникати закладеність вух. Через ураження вірусами кон'юнктиви очей і порушення відтоку слізної рідини (просвіт слізно-носового каналу зменшується внаслідок набряку) з'являється сльозотеча.

Бактерії теж можуть бути винуватцями нежиттю. Іноді вони «діють» самостійно, але частіше приєднуються до вірусів. Саме в них причина того, що після значного поліпшення загального стану, відновлення носового дихання і нюху, в той момент, коли, здається, що вже скоро можна буде забути про носові хустки і радіти життю, хворі на гострі респіраторні вірусні захворювання (ГРВІ) виявляють « зелені соплі ». Втім, в лапки це словосполучення можна було і не ставити. Тому що виділення з носа дійсно набувають жовтувато-зелений колір і стають густішими, в'язкими.

Лікування нежиттю

Багато людей, посилаючись на відомий вислів, що нежить, який лікують, проходить за тиждень, а той, що не лікують, за 7 днів, надають своєму організму самостійно вирішувати проблему відновлення нормального дихання. Їм було б корисно знати, що при міцному імунітеті і вчасно розпочатому лікуванні з нежитем можна впоратися значно швидше – за 2-3 дні. У той же час, якщо нежить не лікувати, власних захисних сил організму може виявитися недостатньо, і проблеми з носом розтягнуться на набагато більш тривалий термін (до місяця). Все залежить від того, як лікувати нежить.

Ускладнення при нежиті

Тривалий нежить – одна з причин розвитку хронічного риніту, тобто хронічного запалення слизової оболонки порожнини носа і наступних за ним серйозних ускладнень: синуситу, гаймориту. Щоб їх уникнути, потрібно проконсультуватися з ЛОР-лікарем. Якщо ви часто хворієте на нежить, він триває більше 3-х тижнів, і ви не можете добитися значних успіхів і не знаєте, як вилікувати нежить, допомога фахівця вам необхідна. Можливо, також знадобиться консультація алерголога.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *