Почувши діагноз міома, багато хто впевнені, що видалення матки не уникнути. Однак дана операція необхідна далеко не завжди.
Сьогодні міома матки – найбільш поширене гінекологічне захворювання у жінок після 35 років, але не всі мають про нього уявлення. Ось найбільш часті питання, які пацієнтки задають лікаря, передає Ukr.Media.
Міома переходить в рак?
Ні. Міома матки – доброякісна пухлина, яка формується з м'язових клітин органу. Вона не є передраковим станом, і діагноз міома матки анітрохи не підвищує ризик розвитку онкологічних захворювань репродуктивної системи.
Єдина злоякісна пухлина з гладеньком'язових клітин матки – лейомиосаркома, яка зустрічається дуже рідко. При цьому вона виникає не в результаті злоякісного переродження міоми, а як самостійне захворювання.
Хвороба з'являється з-за проблем із гормонами?
Часто провокуючим чинником, дійсно, є гормональний дисбаланс (порушення балансу утворення жіночих гормонів естрогену і прогестерону). Але зростання вузлів можуть викликати й інші причини: внутрішньоклітинні інфекції (хламідії, мікоплазма, уреа-плазма, герпес та ін); аборти і діагностичні вишкрібання (з ушкодженням внутрішньої стінки матки); зниження імунітету; стреси; порушення обміну речовин; відсутність повноцінного кровообігу в стінці матки (з-за нерегулярного статевого життя, відсутність оргазму при інтимних контактах, недостатньої фізичної активності).
Спорт – під забороною?
Ні в якому разі! Жінці, у якої діагностована міома, помірні фізичні навантаження підуть тільки на користь, позбавивши від застою крові в малому тазу і набору зайвої ваги. Але перестаратися все ж не варто. Найкращим вибором стануть плавання, ходьба, біг, танці, йога.
При наявності пухлини інтимне життя також необхідне: вона нормалізує гормональний фон, що уповільнює ріст вузлів.
Народити з міомою – можливо?
Можна і завагітніти і виносити здорового малюка, хоча при цій патології підвищується ризик викидня. Все залежить від виду і розташування міоми.
Шанси на зачаття зменшуються, якщо вузлів багато і вони мають великі розміри. Найчастіше викликають безпліддя інтрамуральна (розвивається в товщі м'язового шару матки, викликаючи її деформацію) з великими вузлами і субмукозна (вузли локалізуються під ендометрієм) міоми. У цих випадках захворювання ускладнюється здавленням сусідніх органів (кишечника, сечового міхура) з порушенням їх функцій.
Коли краще видалити матку?
Деякі лікарі до цих пір вважають найкращою профілактикою зростання міоми – її видалення разом з маткою. Але матка – це орган не тільки для виношування плоду. Вона залучена у багато найважливіші процеси в організмі, забезпечує повноцінне статеве життя і оргазмічну розрядку. При її видаленні підвищується ризик серцево-судинних захворювань і захворювань нервової системи, з'являються проблеми з вагою, ендокринні збої, підвищується ймовірність розвитку раку.
Ось чому видаляти міому разом з маткою слід лише в крайніх випадках, коли тільки операція дозволяє запобігти ускладненням і зберегти життя жінки. Показання до гістеректомії (ампутації матки): опущення або випадання матки при міомі; підозра на злоякісний процес.
Чи є альтернатива операції?
При невеликих вузлах уповільнити їх зростання допомагає лікарська терапія. Існують також щадні методи немедикаментозного лікування: лапароскопічне видалення вузлів, випарювання їх з допомогою ультразвуку та емболізація маткових артерій, перешкоджає харчування пухлини та її зростанню.
І все ж багато лікарів сьогодні впевнені: якщо жінка не планує вагітність, міома матки, яка не супроводжується симптомами (рясними менструаціями, проблемами зі стулом і сечовипусканням, болями внизу живота), лікування не потребує.
Може міома розсмоктатися сама?
Вузли здатні регресувати самостійно, якщо причиною міоми став гормональний дисбаланс. З настанням менопаузи в жіночому організмі знижується рівень гормонів, і міома перестає зростати або навіть зменшується в розмірах, аж до повного зникнення.
Причина хвороби в голові!
Сучасні дослідження показують: між психологічними проблемами і розвитком міоми матки існує зв'язок. І певні психологічні установки здатні порушити гормональний фон і призвести до розвитку гормонозалежних пухлин – міом. До таких параметрів можна віднести:
- страх бути поганою дружиною, матір'ю,
- нелюбов або неувага до себе.
- виношування небажаної дитини,
- прийняття рішення про аборт,
- самозапрет на отримання задоволення від статевого життя,
- накопичення образ на протилежну стать.
У деяких випадках при грамотно організованої психологічної допомоги можна домогтися зменшення міоми без хірургічного втручання і з мінімальною кількістю ліків.
Джерело: ukr.media