Розвінчуємо міф про те, що вживання гострої їжі може викликати гастрит

Гостра їжа не є причиною хвороби.

Біль в шлунку, тяжкість, здуття та інші неприємні симптоми заважають жити. Здається, що відмова від гострої їжі повинна бути порятунком — принаймі, так говорять всі навколо. Разом з гастроентерологом Олексієм Парамоновим розвінчуємо міф про те, що гостра їжа призводить до гастриту, інформує Ukr.Media.

Що таке гастрит?

Олексій Парамонов, гастроентеролог, кандидат медичних наук:

– Гастрит — це запалення слизової оболонки шлунка. Найчастіше гастрит ніяк себе не проявляє і протікає безсимптомно. Але під час гастроскопії лікар бачить зміни у стінці шлунка, а біопсія дозволяє розглянути запальні клітини під мікроскопом. Головна причина гастриту — бактерія хелікобактер, яка руйнує слиз на поверхні шлунка. Через це кислота починає пошкоджувати його стінку. Хелікобактер відкрили в 1982 році австралійські вчені, за що отримали Нобелівську премію.

На розвиток гастриту можуть впливати знеболюючі препарати (майже всі, крім парацетамолу) і куріння. Зловживання алкоголем може викликати токсичний гастрит. Набагато рідше зустрічається аутоімунний гастрит, коли власні антитіла ушкоджують клітини шлунка. Якщо при гастриті вас рідко турбують болі в шлунку, то чи слід звертати увагу на захворювання? Потрібно. Гастрит і споріднена до нього виразка можуть бути джерелом кровотечі та інших ускладнень.

Гастрит, особливо викликаний бактерією, супроводжується атрофією слизової і може привести до раку шлунка. Знищення бактерії істотно знижує цей ризик.

Протягом багатьох десятиліть лікарі думали, що гостра їжа викликає гастрит. Виявилося, це неправда.

Як виник цей міф?

Багато людей помічали, що після певної їжі, частіше жирної і гострої, в них виникали різні неприємні відчуття у шлунку. Але гостра їжа — провокатор болю, а не причина хвороби. Якщо гастрит (запалення слизової шлунка) вже є і ви з'їли гострий соус, шлунок розболівся. Це закономірно. Гострий продукт підсилює виділення кислоти у шлунку, а при гастриті його слизова погано захищена.

Дискомфорт у верхній частині живота може з'являтися і без гастриту. Причини — функціональна диспепсія (порушення травлення, яке супроводжується вагою, здуттям, часто без видимих причин. Або рефлюксна хвороба — хронічне захворювання, через яке їжа закидається зі шлунку назад у стравохід.

При функціональній диспепсії шлунок зовні здоровий, це видно під час гастроскопії. Але біль та інші симптоми — як при гастриті. Зазвичай функціональна диспепсія з'являється на фоні стресу, перенапруження, втоми. В її основі немає запалення, як при гастриті, але здоровий шлунок починає надмірно чуйно визначати коливання кислотності і сигналізувати мозок про уявний «гастрит». При рефлюксі шлункова кислота потрапляє в стравохід, що може провокувати біль або печію. Багато продуктів здатні викликати рефлюкс: червоне м'ясо, деякі фрукти (цитрусові, яблука), смажені, жирні і перероблені продукти з високим вмістом насичених жирів.

У СРСР розробили спеціальні дієти («столи») для хворих на гастрит. Тоді лікарі не знали, що саме викликає захворювання. Сьогодні «столи» безнадійно застаріли. Заборона якихось продуктів марна, це не допоможе вилікуватися від гастриту. Якщо у вас гастрит, слід уникати тільки тих продуктів, які викликають у вас явний дискомфорт, і дотримуватися принципів здорового харчування. Ніякої «дієти від гастриту» сучасна гастроентерологія не визнає.

Головний спосіб лікування — знищення бактерії, відмова від прийому знеболювальних і куріння.

Як не захворіти на гастрит

Потрібно уникати зараження бактерією. Для цього важливо дотримуватися простих гігієнічних правил:

  • не пити брудну воду,
  • ретельно мити овочі, фрукти і зелень,
  • мити руки перед їжею.

Багато заразилися бактерією ще в дитинстві. Вірогідність заразитися у дорослих менша.

Як перевірити, чи є у вас хелікобактер

Простий і дуже точний спосіб перевірити, чи є у вас хелікобактер — дихальний тест С13. Вам потрібно буде випити реактив, який позначений ізотопом вуглецю 137. Якщо мікроб у шлунку є, речовина з'явиться в повітрі, що видихається.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *