Перші зубки дитини чекають всі батьки, але іноді їх зростання затримується.
Малюк з'являється на світ без зубів і в перше півріччя життя не має потреби в них, адже харчується виключно рідкою їжею — грудним молоком або сумішшю. Перші зубки дитини чекають всі батьки, але іноді їх зростання затримується. А які причини такої затримки, і що робити для вирішення проблеми?
В якому віці повинні з'явитися перші зубки
Точних термінів прорізування перших молочних зубів немає, але зате є діапазони, в яких починається зростання у здорових діток. Так, першими ріжуться центральні нижні різці, і відбувається це зазвичай у віці 6-8 місяців. Далі приблизно з 8 і до 10 місяців з'являються верхні різці. Бічні верхні і нижні різці прорізуються в 9-11 і 11-13 місяців, відповідно. Після року з'являються малі моляри, до півтора року — ікла, а з двох до 2,5-3 років — другі моляри. Тобто до 2,5-3 років малюк має набір зубів у кількості двадцяти штук, інформує Ukr.Media.
Коли бити тривогу
Представлені вище періоди прорізування зубів усереднені: ці терміни індивідуальні, тому допустимі відхилення. У деяких діток перші зубки дають про себе знати у два-три місяці, зустрічаються і випадки народження малюків з зубами. Інші ж малюки обзаводяться зубками пізніше.
Нормальними вважаються відхилення, що становлять від 2-3 до 5-6 місяців. Але якщо у малюка немає жодного зуба і ніяких ознак прорізування після року, то слід насторожитися і розповісти про проблему лікаря.
Які фактори впливають на терміни прорізування молочних зубів?
Терміни прорізування молочних зубів у дітей залежать від декількох факторів:
- Спадкова схильність. Якщо в обох батьків молочні зуби різалися пізно, швидше за все, і у дітей вони теж з'являться пізно.
- Стать. Помічено, що у дівчаток практично всі молочні зубки (крім жувальних) прорізуються раніше, ніж у хлопчиків.
- Зростання. У медичній літературі зустрічаються описи досліджень, згідно з якими у низькорослих малюків перші зубки з'являються дещо пізніше.
- Раса. У представників європеоїдної раси затримки прорізування зубів зустрічаються досить часто.
- Клімат. У теплих країнах у малюків зростання молочних зубів починається раніше, ніж у північних державах.
- Умови проживання. Якщо дитина з'явилася на світ і проживає в несприятливій обстановці, зубки у неї можуть почати різатися з затримкою.
- Порядок народження дітей. Помічено, що в кожної наступної дитини зубки ріжуться пізніше, ніж у попереднього малюка.
- Урбанізація. Чим вище її рівень, тим раніші терміни прорізування: у сільських малюків зубки з'являються пізніше, ніж у міських.
До відома! Необов'язково при наявності цих факторів зуби будуть з'являтися з запізненням.
Чому не ріжуться зуби
Причини затримки прорізування зубів можуть бути різними. Розглянемо можливі:
- спадкова схильність;
- недоношеність дитини;
- дефіцит вітамінів, обумовлений або мізерним харчуванням годуючої мами, або використанням низькоякісної суміші, або тієї, яка не підходить за віком, або пізнім і неписьменним введенням прикорму;
- несприятливий перебіг вагітності: шкідливі звички майбутньої мами, перенесені нею захворювання, недостатнє харчування;
- несприятлива екологічна обстановка, проживання в поганих умовах;
- вроджені зубощелепні аномалії;
- рахіт;
- ендокринні патології, наприклад, гіпофункція щитовидної залози;
- перенесені малюком інфекції, особливо в ранньому віці;
- вроджені захворювання і патології: синдром Дауна, пангіпопітуітаризм;
- травми щелепи.
Що потрібно робити, якщо у дитини не ростуть молочні зуби? Виявити і усунути причини затримки. Напрямку терапії можуть бути наступними.
Серйозні захворювання вимагають коректної терапії. Так, при рахіті призначаються терапевтичні дози вітаміну Д і сонячні ванни (вітамін синтезується при впливі ультрафіолету). Хвороби щитовидної залози можуть вимагати призначення гормональних препаратів.
При дефіциті вітамінів, насамперед, забезпечується повноцінне харчування. Годуюча мама повинна переглянути меню і включати в нього різноманітні багаті вітамінами продукти. Для малюка-штучника підбирається відповідна за віком збагачена мікроелементами і поживними речовинами молочна суміш. При введенні прикорму потрібно урізноманітнити раціон крихітки. Якщо виявлено авітаміноз, то лікар призначить комплексний вітамінний препарат, який підбирається з урахуванням особливостей розвитку та вікової категорії малюка. У нього повинні обов'язково входити вітаміни і кальцій.
У деяких випадках (при зубощелепних аномаліях, механічних пошкодженнях) потрібне хірургічне лікування.
Важливо! Будь-яке лікування повинен призначати спеціаліст після обстеження дитини.
Наслідки затримки
Не завжди пізнє прорізування зубів у дитини є сигналом проблем. Але повна їх відсутність може вказувати на порушення, причому іноді досить серйозні. І якщо не усувати їх своєчасно, можна спровокувати небажані наслідки. Якщо зуби з'являються з запізненням, це може викликати відхилення в майбутньому. Нерідко викривляється і неправильно формується прикус: ризики необхідності ортодонтичної корекції у зрілому віці на 35% вище у людей з пізнім прорізуванням.
Варто пам'ятати, що зуби необхідні для правильного харчування: вони з'являються як раз до періоду введення першого прикорму. І якщо спочатку малюк їсть пюреподібну їжу, то до року можна вводити м'яку їжу шматочками, щоб забезпечити різноманітним раціоном збалансований і гармонійний розвиток.
Щоб зубки у малюка різалися вчасно, потрібно дотримуватися кількох правил:
Якщо у малюка немає молочних зубів, можливо, потрібно просто почекати. Якщо затримка прорізування викликає побоювання, покажіть дитину лікарю і виконуйте його приписи.
Джерело: ukr.media