Пробіотики та пребіотики: яка між ними різниця і в чому їх користь для організму

Чим пребіотики відрізняються від пробіотиків.

У статтях про здорову їжу нерідко згадуються пребіотики та пробіотики. Вважається, що вони повинні обов'язково бути присутніми в їжі. Що ж це за таємничі «не зовсім» біотики, навіщо нам їх вживати та чим перші відрізняються від других?

Біотиками називають хімічні речовини, які хоч і потрапляють в організм ззовні, але використовувані в структурах і системах тіла. Ці речовини беруть участь у фізіологічних процесах, нормалізують їх, виступаючи в якості біологічних каталізаторів, підвищують опірність організму до зовнішніх атак, інформує Ukr.Media.

Пробіотики

Пробіотиками називають виробників біотиків. До них відносяться мікроорганізми, насамперед — бактерії, які, потрапляючи в шлунково-кишковий тракт разом з їжею, живуть там і приносять користь здоров'ю.

Існує безліч штамів цих корисних бактерій, які відрізняються впливом на організм. Їм під силу багато чого: від боротьби з раком і поліпшенням розумових здібностей до підвищення імунітету і зменшення прояву симптомів артриту.

Зазвичай пробіотиками називають бактерії з сімейств Lactobacilli та Bifidobacteria. У списку інгредієнтів і харчових добавок на етикетках продуктів їх «імена» починаються з скорочення L. і B.

Такі штами, як L. acidophilus і B. bifidum, природним чином мешкають в кишківнику здорової людини. Вони, звичайно, не єдині в списку пробіотиків. Багато інших штамів не тільки забезпечують організм необхідними речовинами, але й витісняють з кишківника шкідливі патогенні бактерії та гриби, допомагаючи запобігати та лікувати різні хвороби.

Не пастеризовані і, які не пройшли термічну обробку, ферментовані харчові продукти завжди містять різноманітні штами пробіотиків. Високим їх вмістом відрізняється квашена капуста, і солоні огірки, а також різні «корейські» соління, рясно представлені в торгових рядах будь-якого продовольчого ринку.

Молочні продукти з пробіотиками виділяють приставкою «біо» у назві та зазначенням серед інгредієнтів «живих культур». Однак ніякі написи не гарантують наявності значної кількості корисних бактерій у пастеризованому молоці або йогурті. Мікроорганізми гинуть при будь-якій термічній обробці, тому тим, хто прагне скрупульозно виконувати рекомендації дієтологів, не варто обмежуватися «живим» йогуртом.

Пребіотики

Будь-яким живим організмам, навіть мікроскопічним, необхідна їжа. Пребіотики — це їжа для пробіотиків. Якщо розглядати мікрофлору кишківника як фабрику з випуску корисних речовин, то пребіотики — сировина для їх виробництва.

Етикетки багатьох продуктів харчування містять списки пребіотиків, доданих в процесі виробництва. Мається на увазі, що таким чином покращуються властивості їжі. До цих «покращень» слід ставитися скептично. Ні, ніхто нікого не обманює, але є деякі нюанси. Правда в тому, що різні пребіотичні добавки у звичайні продукти харчування насправді потрібні лише маркетологам для збільшення продажів. Судіть самі.

Пребіотики — це вуглеводи. У вигляді цукрів, крохмалю і клітковини вони містяться в будь-якій їжі рослинного походження. Вживаючи в їжу овочі, фрукти, горіхи та зерна, ми поставляємо цілком достатньо «сировини» для безперебійної роботи «фабрики». Чого їй часто не вистачає, так це «робочих рук», тобто корисних бактерій, через те, що більша частина вмісту товстої кишки мертві мікроби.

Таким чином, багата бактеріями квашена капустка куди потрібніша нашому тілу, ніж дорогі продукти в красивій упаковці.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *