Мігрень – це не просто головний біль.
Мігренозні болі можуть бути виснажливими, раптовими або супроводжуються різноманітними порушеннями, такими як сильна нудота, спотворення зору, утруднення мови, оніміння пальців, передає Ukr.Media.
Напади тривають кілька годин. Людина може почати відчувати напади мігрені з дитинства, а частота їх зазвичай збільшується аж до 35-40 років. Мігренозні болі втричі частіше зустрічаються у жінок, у них же напади тривають довше.
Численні дослідження пов'язують мігрень зі значним зниженням якості життя і порушенням працездатності. Достовірно відомо, що напади мігрені асоціюються з підвищеним ризиком ішемічного інсульту.
Які способи лікування мігрені і профілактики нападів може запропонувати сучасна медицина?
Сьогодні ми розповімо про п'ять найбільш популярних підходах до цієї проблеми за кордоном.
1. Безрецептурні і рецептурні препарати від мігрені
Основний спосіб лікування мігрені на сьогоднішній день – медикаментозний:
• Нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП).
Сюди відносять популярні знеболюючі засоби – напроксен, ібупрофен, диклофенак, ацетилсаліцилову кислоту та комбіновані препарати на їх основі. Це найбільш популярні засоби для лікування мігрені у світі, що продаються мільйонами упаковок щорічно. Незважаючи на їх відносну дешевизну, доступність і безпеку, НПЗП можуть допомогти тільки при мігренозних болях легкої та помірної інтенсивності, причому далеко не всім хворим.
• Триптани.
Препарати групи триптанов діють як агоністи серотонінових рецепторів, вибірково активують дану групу рецепторів у головному мозку. Дефіцит серотоніну часто пов'язують з нападами мігрені, а триптани допоможуть відновити роботу серотонінових рецепторів. На жаль, вони не ефективні у всіх хворих.
• Ерготамін.
Це природна хімічна сполука може вмить купірувати мигренозную біль. Ерготамін рекомендується тільки тим хворим, у кого напади спостерігаються нечасто. Ерготамін – потужний вазоконстриктор, звужує кровоносні судини. Зважаючи несприятливих серцево-судинних ефектів препарат не слід використовувати часто.
Лікарі радять пити антимігренозні препарати при перших же симптомах – це підвищує ефективність лікування.
Оскільки нудота присутня у багатьох хворих мігренню, протиблювотні засоби (антиеметики) призначає в якості допоміжного засобу. Нерідко хворі змушені приймати гіпотензивні, протисудомні, антидепресанти.
2. Харчові добавки при мігрені
Харчові добавки широко застосовуються для лікування мігрені, будучи безпечними і добре переносяться:
• Коензим Q10.
Недавні дослідження показують, що коензим Q10 поряд з профілактичними препаратами може зменшувати частоту, тривалість і інтенсивність нападів мігрені.
• Рибофлавін (вітамін В2).
Судячи за останніми науковими даними, рибофлавін захищає нервову систему, і може руйнівний вплив мігрені на структуру і функції головного мозку.
• Магній.
Мінерал магній відіграє важливу роль у багатьох метаболічних процесах і регуляції артеріального тиску. Деякі вчені стверджують, що добавки з магнієм знижують інтенсивність і частоту нападів мігрені.
• Мелатонін.
Таємничий гормон мелатонін регулює стан сну і неспання у ссавців, а також протидіє окислювальному стресу у рослинних організмів. Європейські дослідники вважають мелатонін одним з найбільш перспективних профілактичних засобів при мігрені, ефективним і безпечним.
• Белокопитнік.
Екстракти рослини белокопитнік гібридний (Petasites hybridus) застосовують для профілактики нападів мігрені. Користується популярністю в Європі, рідше зустрічається в Північній Америці та країнах Азії.
3. Нейромодулірующа терапія при мігрені
Інноваційний метод під назвою нейромодулирующая терапія (neuromodulation therapy) полягає в стимуляції головного і спинного мозку з метою вплинути на функції нервової системи. Іноді для стимуляції застосовують імплантовані пристрої.
Нейромодулирующая терапія при мігрені схвалена FDA і застосовується провідними американськими клініками. Мова йде про так звану одноимпульсной транскраніальної магнітної стимуляції (sTMS), при якій випромінювач над головою пацієнта генерує магнітні імпульси і «перебудовувати» діяльність уражених нервових клітин.
Другий спосіб, черезшкірна стимуляція супраорбитального нерва (t-SNS), діє аналогічним чином. Тільки випромінювач розташовується на скроні, направляючи магнітні імпульси на надочноямкові нерв. Метод схвалений FDA для профілактики нападів.
4. Медитативні техніки
Можливості медитації при стресі, болю і неврологічних захворюваннях сьогодні активно вивчаються. Ряд дослідників стверджує, що медитативні техніки з часом підвищують больовий поріг і допомагають легше переносити мігренозні напади.
Автори одного проекту працювали з пацієнтами, яким важка мігрень не давала працювати і вести повноцінне життя. Їх випадковим чином розділили на чотири групи, які практикують різні медитативні техніки. Через кілька тижнів з'ясувалося, що техніка так званої «духовної медитації» істотно підвищувала больовий поріг і навіть скорочувала частоту нападів.
Інші техніки, включаючи прогресивну м'язову релаксацію, виявилися менш ефективними в лікуванні мігрені.
5. Акупунктура
Акупунктуру з давніх часів використовують при хронічних болях. «Журнал Американської медичної асоціації» повідомляв, що акупунктура скорочує частоту мігренозних нападів без аури, не супроводжується зоровими і когнітивними порушеннями.
На думку вчених, акупунктура при мігрені – засіб №1 для тих, хто хоче спробувати немедикаментозне лікування.
Джерело: ukr.media